Yükleniyor...

Bitcoin İşlem Ücretleri Tüm Zamanların En Düşük Seviyelerinde

Bitcoin'in yüksek işlem ücreti, kripto meraklılarının altcoin'lere doğru kaymasının ana nedenlerinden biriydi.

Bitcoin İşlem Ücreti

Bitcoin’in yüksek işlem ücreti, kripto meraklılarının altcoin’lere doğru kaymasının ana nedenlerinden biriydi. Bitcoinfees.info’nun verilerine göre, Bitcoin fanları nihayet çok düşük işlem ücretini görmüş durumda. Bitcoin işlem ücretleri Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. 22 Aralık 2017’de bir sonraki blok için byte başına ortaya çıkan işlem ücreti 985 satoshi oldu. Bir sonraki blok için işlem ücreti, bir sonraki blokta 10 dakika olduğu tahmin edilen bir işlemin tamamlanmasının ücreti olarak tanımlanır. Bir satoshi ise 0.00000001 BTC’ye eşdeğerdir.

Lightning Network ve SegWit Desteği

Bitcoin İşlem Ücretleri

Bitcoin işlem ücretleri ağın talebine bağlıdır. İşlem ücretinin son derece düşük seviyeleri görmüş olması Bitcoin’e olan ihtiyacın çok büyük oranda düştüğünü gösteriyor. Bu ayrıca, Lightning Network’ün kullanımının artmasıyla Blockchain ağında yapılan işlem sayısının düşmesine yardımcı olduğu anlamına da geliyor. 1ML’nin verilerine göre, Lightning Network’te 5.150 düğümü olan toplam 557 BTC bulunuyor. Ayrıca ağda 18.500’den fazla ödeme kanalı yer alıyor.

Ayrıca Ağustos 2017’de tanıtılan ve SegWit olarak da bilinen Segregated Witness gibi teknolojilerin Bitcoin ağında daha fazla işlem yapılmasına yardımcı olduğu unutulmamalıdır. Düşük işlem ücretleri ile insanlar Bitcoin’i daha küçük ödemeler için kullanılabilir olarak görebilirler. Böylece işlem ücretlerinden dolayı mikro transferler için ideal olan Litecoin gibi kripto paralara yönelmek durumunda kalmazlar. Son zamanlarda düşük işlem ücretlerinden dolayı Bitcoin’in bir değer deposu olarak kalıp kalmayacağı veya günlük bir ödeme mekanizması olmasının yanında ilerleme gösterip göstermediğini görmek ise son derece ilginç duracak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner