Yükleniyor...

Analistlerden Bitcoin Cash Hakkında Vahim İddia

2017'de, Bitcoin'e inanlar arasında gerçek bir iç savaş yaşandı.

Bitcoin Cash Topluluğu

2017’de, Bitcoin’e inanlar arasında gerçek bir iç savaş yaşandı. Bu savaş blok büyüklüğünü 1 MB’da tutmak isteyenler ve arttırmak isteyenler arasında yaşandı. Daha büyük blok boyutu isteyenler kendilerini 8 MB’lık bloklara dönüştürmek için kendilerini Bitcoin’den Hard Fork ile oluşturulan kripto para birimi Bitcoin Cash’in ardında topladı. Buradaki fikir, daha büyük blokların teknik olarak bir kerede daha fazla işlemin onaylanmasına izin vermesiydi, çünkü işlemlerin çoğu tek bir bloğa sığdırabiliyordu. Bu sözde bir Blockchain’i daha verimli hale getiriyordu.

Şimdiye Kadar 8 MB Büyüklüğünde Bir Blok Görülmedi

Kripto para birimi araştırma grubu LongHash’in son raporuna göre, beklenildiği gibi Bitcoin Cash hiç bir zaman 8 MB büyüklüğünde bir blok çıkaramadı. Öyleki, son 500 günde Bitcoin bloklarının boyutu ortalama olarak Bitcoin Cash bloklarından 30 kat daha büyük. LongHash’a göre, Ağustos 2017’de oluşturulmasından bu yana Bitcoin Cash’in ortalama blok büyüklüğü 171 KB’dı. Bu, BCH’nin 8 MB’lık blok büyüklüğünün sadece yüzde 2,1’ini karşılık geliyor. Şimdiye kadar Bitcoin Cash bloklarının yarıdan fazla dolu olduğu sadece bir gün oldu. 15 Ocak 2018’de Bitcoin Cash blok kapasitesinin yüzde 59’u kullanıldı.

Son 30 günlük Bitcoin ve Bitcoin Cash bloklarının faaliyeti karşılaştırıldığında ortaya çıkan tablo ise daha vahim. Son 30 günde Bitcoin Cash blok büyüklüğü ortalama 34 KB’dı. Bu boyut, son 30 günde ortalama blok boyutu 923 KB olan Bitcoin’e kıyasla oldukça düşük kalıyor. LongHash, aradaki bu farkın kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri ilişkisine benzer olduğunu söylüyor. Bitcoin Cash’in toplam piyasa değeri Bitcoin’inin piyasa değerinin yüzde 3,6’sına karşılık geliyor. Analistler, bazılarının BCH bloklarındaki kullanım kapasitesinin düşük olmasının iyi bir şey olduğunu iddia edeceğini, ancak bunun BCH’a ilgi gösterilmediğinin bir işareti olduğunun altını çiziyorlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner