Yükleniyor...

Ethereum Blok Süresi İyileşme Gösteriyor

Ethereum Merge sonrası, hem blok süresinde hem de blok sayısında artış gözlemlendi.

Ethereum Blok Suresi Iyilesme Gosteriyor

Ethereum Merge sonrası, hem blok süresinde hem de blok sayısında artış gözlemlendi.

Ethereum ağının çok beklenen ve nihayet 15 Eylül’de gerçekleştirilen büyük güncellemesi Merge’ün pozitif etkileri, Blockchain üzerinde şimdiden gözlenmeye başladı.

Merge Sonrası Ethereum Hızlanmaya Başladı

Merge, ETH ağını yoğun enerji kullanımı gerektiren iş ispatı (PoW) madencilik mekanizmasından hisse ispatına (PoS) taşıdı. Güncellemenin ardından hem karbon salınımının düşürülmesiyle çevresel etkilerin azaltılması, hem de blok üretim süresi ve üretilen günlük blok sayısında azalma bekleniyordu.

Ycharts verilerine göre, güncellemeden hemen önceki gün olan 14 Eylül’de 14,40 saniye ölçülen ortalama blok süresi, 15 Eylül’de ilk aşamada 12,77 saniyeye geriledi. 24-25 Eylül tarihlerinde en düşük 12,05 saniyeyi gören blok süresi, 1 Ekim’de ise 12,11 saniye ölçüldü.

Yani Ethereum ağındaki ortalama blok süresinde yüzde 16 civarı düşüş gözlendi.

Ethereum Blok Suresi Iyilesme Gosteriyor 1
Ethereum Ortalama Blok Süresi Grafiği

Blockchain ağındaki günlük blok sayısı ise çok daha büyük bir iyileşme kaydetti. 14 Eylül’de 5909 ölçülen günlük ortalama blok sayısı, Ycharts verilerine göre yine 24-25 Eylül tarihlerinde 7168 bloka kadar yükseldi.

Günlük blok sayısı ortalamasının 1 Ekim’de 7137 ölçülmesiyle birlikte, yüzde 20’den fazla artış yakalanmış oldu.

Ethereum Blok Suresi Iyilesme Gosteriyor 2
Ethereum Ağında Oluşturulan Günlük Ortalama Blok Sayısı

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner