Yükleniyor...

Ethereum (ETH) 1000 Doları Aştı Ama Hala Büyük Bir Sorunu Var

Ethereum (ETH), Şubat 2018'den beri görülmeyen bir seviye olan %30'luk artışla beraber 1130 dolara kadar yükseldi.

eth gas ucretleri ethereum sorunu eth 1000 dolar

Ethereum (ETH), Şubat 2018’den beri görülmeyen bir seviye olan %30’luk artışla beraber 1130 dolara kadar yükseldi. ETH daha sonra ufak bir gerileme yaşasa da tekrar 1000 doların üzerine çıkmayı başardı. Lider altcoin, yazının yazıldığı sırada 1004 seviyesinden işlem görüyordu.

Luno Borsası İş Geliştirme Başkanı Vijay Ayyar, bu hareketi Bitcoin’in epik hareketine bağladı. Yatırımcıların, Ethereum’un birincil yararlanıcı olmasıyla BTC karlarını diğer token’lara dönüştürdüğünü söyledi:

“Gördüğümüz şey, kripto para piyasalarının Bitcoin’den ETH liderliğindeki Altcoin piyasasına standart olarak taşınması. Bu rotasyon genellikle Bitcoin’in büyük bir rallisi olduğunda ve yatırımcılar karlarını ‘diğer dijital paralara çevirdiğinde’ gerçekleşir.”

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi, son 12 ayda Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Aynı dönemde Bitcoin’in %300 kazanımına kıyasla %600’ün üzerinde artış gösterdi.

Bununla birlikte, Ethereum sahipleri fiyat hareketini kutlarken, en son DeFi yazında öne çıkan yüksek gas ücretleri konusu bir kez daha dikkat tartışılmaya başlandı. Multicoin Capital’in Yönetici Ortağı Tushar Jain, bir Uniswap ticaretinin şu anda 100 dolara mal olduğunu söyledi. Bu durumun “ağ karşıtı etkilere” yol açtığını söyleyen Jain, Ethereum ağının artık DeFi kullanımını yeterince destekleyemediğine inanıyor. Jain, şu ifadeleri kullandı:

“Ethereum, anti-ağ etkilerinden muzdarip. Her yeni kullanıcı, onları dışarıda bırakarak sistemi diğer kullanıcılar için daha az kullanılabilir hale getiriyor. Örneğin, Uniswap’te ticaret yapmak şu anda yaklaşık 100 dolara mal oluyor.”

Ethereum’da Gas Ücretleri Arttı

Gas ücretleri, Ethereum ağının önemli bir bileşenidir. Belirli ağ işlemlerini yürütmek için gereken hesaplama çabasına eşit olan bir ölçü birimini ifade ederler. Gas fiyatları, kendisi de ETH’nin bir değeri olan Gwei cinsinden belirtilir. Her Gwei, 0.000000001 ETH’ye (10-9 ETH) eşittir. Örneğin, gas ücretinizin 0,000000001 Ether’e mal olduğunu söylemek yerine 1 Gwei’ye mal olduğunu söyleyebilirsiniz.

Dün ortalama gas ücretleri 177 gwei’ye ulaştı ve bu DeFi yazında görülen ortalama gwei’den düşük bir rakam olsa da yine de yüksek. Bununla birlikte, Ethereum’un fiyatı da yaz aylarında 200 ila 400 dolar arasında gidip gelmekteydi. Gas ücretleri, Ether fiyatına göre hesaplanıyor. Bu nedenle, Ether’in fiyatı ne kadar yüksekse, o kadar gas maliyeti ödenir. Kısacası ETH’nin ATH’ye ulaşmasıyla beraber ortalama gas fiyatlarının yaz aylarında görülen seviyelere ulaşabileceği düşünülüyor.

Muhtemelen önümüzdeki haftalarda ve aylarda böyle bir durum ortaya çıkarsa, Jain’in “ağ karşıtı etkiler” ifadeleri doğru olacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner