Yükleniyor...

Ethereum (ETH) 2.0 Güncellemesi Beklediğinize Değmeyebilir!

Bir analiste göre ETH 2.

Ethereum 2.0 Guncellemesinden Ne Beklemeliyiz

Bir analiste göre ETH 2.0, Ethereum’un yüksek gaz ücreti sorununu çözmeyebilir.

DeFi için benzersiz adresler katlanarak büyüyor ve bu yılın başından bu yana 450.000 sınırını aşıyor. Ethereum’un mevcut 50 milyonluk kripto para kullanıcı tabanını DeFi platformlarına taşımak için önemli ölçüde ölçeklendirmesi gerekiyor. ETH 2.0, katman-2 uygulamaları ile birlikte, DeFi’nin ağ kullanımındaki büyümeye ayak uyduramayabilir.

Ethereum’daki ortalama işlem ücreti Bitcoin’in üç katı olan 7.5 dolara mal oluyor. MakerDAO’da bir cüzdan kurmak 40 $ ‘ın üzerinde, Compound için ücret ise 10 $’dır. Bu gülünç ücretler sürdürülebilir değil.

DeFi platformlarında her geçen gün yeni verim çiftçiliği teşviklerinin başlatılmasıyla, ağ tıkanıklığı ve yüksek ücretlerle ilgili endişe verici sinyallere rağmen, alan genişlemeye devam ediyor.

DeFi kullanıcılarına blok zincirini ölçeklendirmeyi vaat edilse de; bu da mevcut kripto para kullanıcı sayısını desteklemek için yeterli olmayabilir. Kullanıcılar ETH 2.0’ın nihai lansmanını merakla bekliyorlar.

ETH 2.0’ın Gerçekçi Yaklaşımı

Yılın başından bu yana 350.000 adresin eklenmesiyle benzersiz DeFi adreslerinin sayısı hızla artıyor. Uniswap gibi defi platformları Coinbase’i işlem hacmi açısından aşmış olsa da; kendi kullanıcı tabanı Coinbase’in 32 milyon müşterisine oranla hala küçük.

Ağ gazı ücretlerinin zirveye çıktığını varsayarsak, Ethereum 2.0’ın ücretler üzerinde ne kadar fark yaratacağını gerçekçi bir şekilde değerlendirmek gerekli.

Ethereum 2.0 başlangıçta 64 parça ile başlayacak şekilde ayarlanmıştır, her bir parça potansiyel olarak kendi işlem geçmişine sahip ayrı bir zincir olarak çalışabilir. Böyle bir senaryoda ağ, işlem kapasitesini 64 kat artıracaktır.

Kruger’ın tahmini, her DeFi kullanıcısının dört adresi olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu mantığa göre, bu yaklaşık 114.000 benzersiz kullanıcıya eşittir. Her DeFi kullanıcısının sadece iki adres kullandığı şeklindeki iyimser varsayım altında, bu 220.000 kullanıcıya yakındır. 64 parça ile bu, yaklaşık 14 milyon kullanıcıya eşittir⁠ – Coinbase’in kaldırabileceğinden az bir miktardır. Daha da kötüsü Coinbase, birkaç büyük borsadan sadece biri.

Bu analistin mantığını takiben, Ethereum 2.0’da paylaşım yapmak, tıkanıklık sorunlarını tek başına tamamen çözmeyecektir.

Ethereum’un Layer-2 Önerisinin Etkinliği

İşte burada katman-2 uygulamaları devreye giriyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, sıradan işlemler için Zk-sync, OMG ve Loopring gibi mevcut katman-2 ölçeklendirme çözümlerinin kullanılmasını onaylıyor. Buterin’in tahminlerine göre, işlem sayısını saniyede 12-15 işlemden (TPS) 2.500 TPS’nin üzerine çıkarma potansiyeline sahip.

Yüksek gaz ücretleri, döviz karlarını etkilemeye başlıyor. Sonuç olarak, borsalar transfer ücretlerini artırıyor ve kullanıcıları kripto paralarını taşımak için başka alternatifler bulmaya zorluyor.

17 Eylül’de Ethereum’un işlem sayısı, 2018 zirvesinden bu yana ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1,34 milyonu geçti. Dahası, 2017 balonu sırasında, Ethereum’da akıllı sözleşme yürütme gibi değere dayalı olmayan işlemler; ağın toplam işlemlerinin %2’sinden daha azdı ve Cuma itibariyle olağanüstü bir şekilde %50’ye yükseldi.

2. katman çözümlerinin yalnızca basit Ether transferleri için önerildiği göz önüne alındığında, toplam gaz ücretleri üzerindeki etkisi minimum olacaktır. Bu nedenle, Ethereum’u DeFi’nin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirmek için bir değişiklik kombinasyonu gereklidir.

Ethereum’u ölçeklendirmenin önündeki yol, ETH 2.0 vaadine rağmen hala uzun ve zorlu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner