Yükleniyor...

Ethereum (ETH) 2.0’ın Tasarımı Netleşiyor

Ethereum (ETH) 2.

ethereum 2.0 tasarımı

Ethereum (ETH) 2.0 tasarımı lansman yaklaştıkça, giderek daha net bir şekilde tanımlanıyor. EF araştırmacısı Carl Beekhuizen, ETH2’deki anahtarların rolünü açıkladı.

Ethereum (ETH) 2.0 araştırmacısı olan Carl Beekhuizen, Ethereum’a katkıda bulunan Sacha Saint-Leger ve Danny Ryan’ın yardımıyla, gelecekteki Ethereum (ETH) Proof-of-Stake (ispat kanıtı) ağında temel kullanım yeniliklerini açıkladı.

Ethereum Anahtar Kümeleri

Beekhuizen tarafından açıklandığı gibi, her doğrulayıcının iki anahtar kümesi olacak: bir imza anahtarı ve bir geri çekme anahtarı. Ayrıca, ortak bir anahtar bir ETH2 doğrulayıcısının kimliği olarak hizmet edecek. Doğrulayıcılardan görevlerini yerine getirmeleri, yani onayları imzalamaları ve blok teklif etmeleri için bir imza anahtarı gerekecek. Para çekme anahtarları Ethereum’ların aktarılmasına ve çekilmesine izin verecek. Bütünlüğünden ödün vermeden anahtarların depolanmasını ilerletmek için, anımsatıcı ifadeler ve diğer anahtarlardan anahtar türetme yeteneği de eklenecek.

Sonuç olarak, kullanıcının parolasıyla şifrelenmiş anahtar depoları özel anahtarların güvenliğini sağlayacak. Blokları doğrulamaya başlamak için istemcilere anahtar depoları (dosyalar) ve şifreler sağlanacak.

Doğrulamanın İlk Adımı

Beekhuizen, uygun anahtar kümelerinin oluşturulmasının validator olmanın ilk adımı olduğunu belirtti. Gerekli anahtarları saklamak için her doğrulayıcı için bir anahtar deposu gerekecek. Aşama 0’da, Beacon Chain’de para çekme ve aktarma işlemlerine izin verilmeyeceğinden, para çekme anahtarları için anahtar depoları gerekli olmayacak. Son olarak, EF araştırmacısı, Ethereum (ETH) 2.0 ekibinin, bu karmaşık süreç boyunca doğrulayıcıları yürümek için dostane bir arayüz üzerinde çalıştığını ifade etti.

Ethereum (ETH) 2.0 veya Serenity, Ethereum (ETH) ağının 2020’nin üçüncü çeyreğinde piyasaya süreceği Proof-of-Stake ürünüdür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner