Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Fiyat Tahminleri: Uzmanların 2020-2021 Yılı ETH Öngörüleri

Piyasa değeri itibariyle lider altcoin Ethereum, kripto para camiasında gittikçe daha önemli hale geliyor.

ethereum eth fiyat tahminleri uzmanlarin 2020 2021 yili eth ongoruleri

Piyasa değeri itibariyle lider altcoin Ethereum, kripto para camiasında gittikçe daha önemli hale geliyor. Gerek DeFi protokollerinin ETH tabanlı token’lar olması ve Ethereum ağında faaliyet göstermesi, gerek ise Ethereum 2.0 güncellemesi gibi gelişmeler; kripto para varlığını önemli bir varlık olarak ön plana çıkarıyor ve kendisini en çok kullanılan kripto para birimi yapıyor.

Bilindiği üzere kripto para piyasalarına genel anlamda Bitcoin liderlik eder ve piyasanın gidişatını genellikle o belirler. Daha önce ICO patlamasında olduğu gibi, bu sene de kendini gösteren DeFi patlaması (hype’ı) piyasayı kasıp kavurdu ve lider kripto para biriminin yana doğru hareket ettiği uzun zamanlar boyunca; DeFi protokolleri pek boş durmadı ve çılgın fiyat hareketleri ile piyasayı yeşile bürüdü.

Öte yandan ABD seçimleri yaklaşırken, küresel bir salgın haline gelen Covid-19 da piyasaları büyük bir belirsizliğe sokmaktadır. Bitcoin’de yaşanan oynak hareketler de kripto para piyasasını derinden etkilemektedir.

Ethereum’da trendin hangi yöne doğru olacağını birçok zaman olduğu gibi yine BTC hareketi belirleyecektir. Bitcoin’de beklenen potansiyel yükselişin gerçekleşmesi, ETH için de olumlu olacaktır. Gelin bu yazımızda Ethereum’un güncel fiyat hareketlerini, Ethereum için öngörülen 2020-2021 yılı tahminlerini, Ethereum işlem ücretlerini, DeFi ile birlikta artan talebi ve geçmişte görülen ICO patlamasını inceleyelim.

Ethereum’un Mevcut Fiyat Hareketi

Bitcoin’in (BTC) son zamanlardaki fiyat hareketinde 10.400 dolar seviyesini geçememesi ise kripto para piyasası için büyük bir rüzgar etkisi yarattı ve en büyük altcoin konumunda bulunan Ethereum’un (ETH) bu hafta içerisinde 300 doların ortasında yer alan bölgedeki temel destek seviyesine doğru düşmesine neden oldu.

Ethereum, son zamanlarda Bitcoin ile yüksek oranda korelasyon gösterdiğinden dolayı, ETH ve Bitcoin balinalarının harekete geçmesi ile birlikte Ethereum fiyatı büyük artış gösterdi. Bitcoin balinaları; toplam 148,7 milyon dolar değerindeki 14.351 BTC’yi taşıdı. İşlemlerden ikisi, BTC’yi borsalardan bilnmeyen cüzdanlara taşıdı. Ancak bir balina uzmanlara göre Bitcoin’i OKEx’e taşıdı.

ethereum eth fiyat tahminleri uzmanlarin 2020 2021 yili eth ongoruleri 1
ethereum eth fiyat tahminleri uzmanlarin 2020 2021 yili eth ongoruleri 1

Geçtiğimiz hafta 490 dolar seviyesine kadar yükselen ETH, son zamanlarda yakaladığı güçlü ivmesi kaybetti ve makalenin yazımı esnasında da 368 dolar seviyesinden işlem gördü.

Bununla birlikte, Ethereum’un yeniden 400 dolar üstünü görüp göremeyeceği; lider kripto para birimi BTC’nin 9.900 dolar ile 10.000 dolar arasında desteğine nasıl tepki vermeye devam edeceğine bağlı olabilir.

Ethereum’da 2020-2021 Tahminleri

Tarihsel verilere baktığımızda, Bitcoin’in yükseliş trendine girmesi ile birlikte ETH’de de yükselişler görülmüştür. Özellikle şimdiki güçlü korelasyon düşünüldüğünde, ETH’nin hareketini kestirmek için Bitcoin’de trendin hangi yöne doğru olacağını görmemiz gerekiyor.

ethereum eth fiyat tahminleri uzmanlarin 2020 2021 yili eth ongoruleri 2
ethereum eth fiyat tahminleri uzmanlarin 2020 2021 yili eth ongoruleri 2

Twitter’da “Cactus” kullanıcı adı ile bilinen bir kripto para analisti, ETH’nin mevcut fiyat seviyesinin satın alma bölgesi olduğuna dikkat çekti. Ünlü analiste göre Ethereum, 2021 yılında 3.000 dolar seviyesine yükselecek.

Joseph Raczynski Ethereum (ETH) Fiyat Tahmini

Bu blok zinciri ve kripto para meraklısı analist, ETH fiyat tahminleri söz konusu olduğunda lider bir figür olarak göze çarpıyor. Twitter’daki 138 bin takipçisine  Ethereum’un fiyatının 2020’nin sonunda 1200 dolara ulaşabileceğini iletti.

Tom Lee Ethereum (ETH) Fiyat Tahmini

Kripto para dünyasındaki bir diğer önemli etken, Fundstrat Global Advisors’ın kurucu ortağı ve Bitcoin boğası Tom Lee’dir. Ona göre, ikincinin en büyük kripto para birimi önümüzdeki on iki ay içinde 1900 dolar sınırını geçecek.

Ian McLeod Ethereum (ETH) Fiyat Tahmini

Bu teknoloji meraklısı fenomen isim, Ethereum’un 2020 boyunca 500 dolara yaklaşacağını tahmin ediyor. Bu tür bir hareket ETH sahipleri için olumlu olsa da, büyümenin yatırımcıların daha sürdürülebilir seçenekler arayışında Bitcoin’den çıkarak yönlendirileceğine inanıyor. BTC’nin önümüzdeki beş yıl içinde ETH’ye karşı mevcut pazar payının %50’sine kadarını kaybedebileceğini düşünüyor.

WalletInvestor Ethereum (ETH) Fiyat Tahmini

Fiyat tahminlerine odaklanan bu kripto para birimi web sitesi, ETH’nin 2020’yi 338 doların üzerinde bitirmesini bekliyor. Bununla birlikte, büyüme döngüsünün 2024 yılına kadar sona ermesi bekleniyor. WalletInvestor analistleri, ETH’nin 2024 yılında 450 dolardan 363 dolara düşebileceğini öne sürüyor.

Steven Nerayoff Ethereum (ETH) Fiyat Tahmini

Ethereum’un kurucu ortağı Steven Nerayoff, CNBC’ye verdiği bir röportajda, Ethereum’un 2020’de 10 kat genişleyeceğini ve bunun önümüzdeki aylarda ETH’yi 3000 dolara çıkarabileceğini söyledi.

CoinSwitch Ethereum (ETH) Fiyat Tahmini

Bu web sitesi 2019 fiyat tahmini tam olarak tutturamamış olsa da (484 dolar), 2020 tahmininde varlığın 480 doları geçmesini ve 2025’e doğru kazançlarını ETH başına 3844 dolara çıkarmasını bekliyor.

Ethereum Ücretlerinde Görülen Artış 

TheBlock tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Ethereum (ETH) madencileri 2020 yılı Ağustos ayında işlem ücretlerinden 285.1 milyon dolar gelir elde etti. Bu aylık bazda %98.2’lik bir artışı ve 25 ayın en yüksek seviyesini temsil ediyor.

DeFi piyasasına olan ilginin artması ile birlikte arkasındaki güç olan Ethereum’a olan ilgi de doğal olarak artıyor. Ağdaki madenciler de artan ilgi ile beraber ağın avantajlarından yararlanıyorlar.

2020 yılı Ağustos ayında yaşanan bu artışın temel sebebi, birçok yeni DeFi projesinin piyasaya sürülmesi ve bu projelerden bazılarının küresel anlamda büyük kripto para borsaları tarafından listelenmesi diyebiliriz.

Ethereum’un ağında yaşanan bu yoğunluk sebebiyle de işlem ücreti harcamalarında gereksiz yere yükselmeler oldu ve her bir transfer minimum 10-15 dolar seviyesine kadar yükseldi. Madencilerin bir günde en çok kazanç elde ettiği tarih ise, 30.500 ETH ile 12 Ağustos oldu.

Ethereum geliştiricileri de ağı çalıştırmak için gereken yüksek gaz ücretlerini düşürmek için yeni yöntemler üzerinde çalışıyorlar. Muhtemelen Ethereum 2.0 güncellemesi ile çözülecek olan bu sorun hakkında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’de bir açıklama yapma gereği duydu.

Vitalik Buterin’in İşlem Ücretleri Açıklaması

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada söz konusu sorunu kabul etti ve Ethereum kullancılarının rahatsız oldukları bu sorunu, ikinci katman teknolojileri kullanarak aşabileceklerini belirtti.

“İşlem ücreti yüksek diyenler, ödemelerini doğrudan zkysnc, OMG ve loopring üzerinden yapabilirler. Oldukça basit ödeme yöntemleri kullanarak bu sorunu aşabilirler.”

Ethereum 2.0 Güncellemesi

Ethereum 2.0, bir iş kanıtı (PoW) mekanizmasından bir hisse kanıtı (PoS) mekanizmasına geçerek, blok zincirinin ölçeklenebilirliğini ve performansını artırmak için yeniden düzenleniyor. Ethereum 2.0 güncellemesi ile artan performans, işlem ücretlerini de düşüreceği kanısı hakim. Birçok kez ertelen Ethereum 2.0 güncellemesi, kripto para topluluğu tarafından merakla bekleniyor. Kripto para topluluğunda gelen güncelleme ile birlikte, kripto para piyasasında bazı dengelerin değişebileceği düşüncesi hakim.

ethereum eth fiyat tahminleri uzmanlarin 2020 2021 yili eth ongoruleri
ethereum eth fiyat tahminleri uzmanlarin 2020 2021 yili eth ongoruleri

Flare Networks’ün CEO’su Hugo Philion, Ethereum 2.0’ın en büyük dezavantajlarına ışık tuttu. CEO şunları söyledi:

“Esasen, ağın güvenliğini stake etme token’ının değerine dayandırıyor. Dolayısıyla, Ethereum proof of stake’e (hisse kanıtına) geçtiğinde, ağın güvenliği kısmen Ethereum’un değerine bağlı olacaktır. Bu, değerde büyük bir artış olmadan güvenilir bir şekilde kullanılabileceği kullanım durumlarını gerçekten sınırlıyor.”

ICO Balonu

Aslında Ethereum’un yeni kripto para projelerini ERC-20 token’ları olarak başlatması, yatırımcıların ilk yatırımları için kripto paraların bir kısmını aldıkları kitlesel fonlama yoluyla sermaye artırmanın erken bir yolu olan ‘ilk coin arzı’ olarak adlandırılan şeydi.

Oluşturulan yeni token’ların çoğu, yalnızca bir Ethereum takası yoluyla yatırım yapılabildi, bu da varlığın fiyatının; en erken yatırım aşamalarında bir sonraki Bitcoin’i bularak zenginleştirmek isteyen perakende yatırımcılar tarafından kripto para balonunun zirveye fırlamasına neden oldu.

Bununla birlikte, ICO balonu patladı ve Ethereum üzerine inşa edilen projelerin çoğu, Ethereum’un hatası nedeniyle başarısız oldu. Diğer altcoin’leri ve bu yeni ICO doğumlu kripto para token’larını çevreleyen olumsuz duygular, Ethereum’un fiyatının da düşmesine neden oldu.

Ethereum, hayatına 1 doların çok altında başladı. Sadece bir yıl içinde, ICO balonunun patlaması nedeniyle tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 1.448 dolara ulaştı ve erken yatırımcılar için son derece karlı oldu.

Düzenleyiciler, ICO’ları kayıtsız menkul kıymet satışları olarak adlandırmaya başladıktan sonra, Ethereum bu amaç için gittikçe daha az kullanıldı. Bu büyük ölçüde ICO patlamasının sona ermesinden kaynaklanıyordu.

DeFi Talebi

Fiyatın düşmesini sağlayan ICO’ları geçmişte bırakırsak; ETH haberleri Ethereum’un geleceğinin inanılmaz derecede parlak olduğunu ve bir yatırım varlığı olarak başarılı bir şekilde performans göstereceğini ve sağlam bir uzun vadeli değere sahip olduğunu gösteriyor.

Sanıyoruz ki Ethereum için en büyük potansiyel, yaklaşmakta olan Ethereum 2.0 güncellemesi ve DeFi olarak da adlandırılan merkezi olmayan finansın muazzam büyümesidir.

DeFi hareketinin gücünü ve Ethereum üzerindeki etkisini şöyle anlatabiliriz: sadece bir yıl içinde DeFi pazarı, krediler ve daha fazlası gibi merkeziyetsiz finansal ürünlerde kilitlenen sadece 317 dolar değerinde ETH var iken, bu sayı 2020’de 1 milyar doların üzerine çıktı ve tırmanmaya devam ediyor.

Bu, son aylarda Ethereum talebini önemli ölçüde artırdı.

Ethereum’u Farklı Kılan Detaylar

Ethereum; Bitcoin, Litecoin ve hatta Ripple gibi diğer kripto para birimlerinden büyük ölçüde farklıdır. Ethereum, akıllı sözleşmeler için bir blok zinciri protokolüdür ve ETH olarak da adlandırılan Ether, Ethereum blok zincirine güç veren yerel kripto para birimidir.

Ethereum, esasen blok zinciri üzerine kurulu akıllı sözleşmeleri yürütür. Benzersiz yapısı ve türünün ilk örneği olması nedeniyle, Ethereum fiyat tahminleri son derece yüksek olabilir, pek çok yatırımcı ve endüstri uzmanı uzun vadede Ethereum büyümesine inanmaktadır.

Kaynaklar: https://primexbt.com/blog/ethereum-price-prediction-forecast/

https://news.crypterium.com/best-ethereum-eth-price-predictions-2020-2021-2025


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x