Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Kurucu Ortağı Merkeziyetsiz Sosyal Medya Üzerinde Çalışıyor

Ethereum (ETH) kurucu ortağı ve Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, bir sosyal medya projesi üzerinde çalıştığını ve Twitter'ın merkezsizleşme projesi olan Blue Sky’ın açık kaynaklı olmasını istediğini söyledi.

ethereum eth kurucu ortagi merkeziyetsiz sosyal medya uzerinde calisiyor

Ethereum (ETH) kurucu ortağı ve Cardano’nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, bir sosyal medya projesi üzerinde çalıştığını ve Twitter’ın merkezsizleşme projesi olan Blue Sky’ın açık kaynaklı olmasını istediğini söyledi.

Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, sözünü sakınmayan bir Bitcoin hayranı. Bu da, Twitter’ı merkeziyetsiz bir hale getirme isteğinde temel bir faktör olarak yer alıyor. Twitter’ın CEO’su bu inancını, şiddeti kışkırttığı gerekçesiyle ABD Başkanı Donald Trump’ı platformda kısıtlamasının arkasındaki mantığı açıklarken yeniden tekrarladı. Dorsey, sosyal medyayı merkeziyetsiz bir hale getirmeye yardımcı olacak olan, şirketin Blue Sky girişimi için açık kaynak geliştiricileri ve mühendislerini işe alma planından bahsetti.

Bir Decrypt haberine göre, merkeziyetsiz sosyal medya konusundaki bu tweet dizisi, kripto para sektörünün önde gelen isimlerinden birini harekete geçirdi. Cardano’nun kurucusu ve Ethereum’un kurucu ortağı Charles Hoskinson, Dorsey’e Blue Sky’ı topluluğa açması gerektiğini söyledi. Görünüşe göre Hoskinson, bununla ilgili bir şey üzerinde çalışıyor. Hoskinson, Dorsey’e şunları söyledi:

“Jack, bir şey üzerinde çalışıyoruz. Bunu kendi bünyenizde inşa etmemelisiniz. Bunu açık kaynaklı bir proje yapın ve böylece bütün sektörümüz katkıda bulunabilir.”

Blue Sky girişimi, özellikle açık kaynak geliştiricileri arıyor ve Dorsey, “sosyal medya için açık ve merkezsiz bir standart” üzerinde çalışacaklarını söylese de, açık gelişimin ne kadar olacağı ve daha geniş bir topluluğun sürece ne kadar dahil olacağı henüz belli değil.

Hoskinson’ın sosyal medya alanında ne üzerinde çalıştığı bilinmiyor ancak muhtemelen Cardano blokzinciriyle bağlantılı.

Dorsey ayrıca şunları söyledi:

“Bunun Twitter için doğru karar olduğuna inanıyorum. Bizi tüm eylemlerimizi kamu güvenliğine odaklamaya zorlayan olağanüstü ve savunulamaz bir durumla karşı karşıya kaldık. Çevrimiçi konuşmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan çevrimdışı zarar açıkça gerçektir ve her şeyden önce politikamızı ve yaptırımımızı yönlendiren şeydir.”

Ancak Dorsey, sosyal medya ve barındırma şirketlerinin tartışmalı seslere erişimi reddetmesinin uzun vadede “açık internetin asil amacına ve ideallerine zarar vereceği” sonucuna vardı. Bitcoin’i internetin geleceği vizyonunun temsilcisi olarak gösterdi.

Dorsey, “Bitcoin’e bu kadar tutkunun olmasının nedeni, büyük ölçüde gösterdiği modelden kaynaklanıyor: herhangi bir kişi veya varlık tarafından kontrol edilmeyen veya etkilenmeyen temel bir internet teknolojisi” dedi. “İnternetin olmak istediği şey bu ve zamanla daha fazlası olacak.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner