Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Kurucusu Buterin, Uniswap’in (UNI) Oracle Token’ı Olması Gerektiğini Düşünüyor

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Uniswap'in UNI'sinin başarılı bir merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi için bir oracle token’ı olması gerektiğini öne sürdü.

ethereum eth kurucusu buterin uniswapin uni oracle tokeni olmasi gerektigini dusunuyor

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Uniswap’in UNI’sinin başarılı bir merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi için bir oracle token’ı olması gerektiğini öne sürdü.

Öneriyi Salı günü Uniswap’in yönetim forumunda yayınlayan Buterin, DAI, sentetik varlıklar ve teminatlı krediler gibi algoritmik stablecoin’ler de dahil olmak üzere, çeşitli DeFi alanlarının bir fiyat oracle’ına bağlı olduğunu ve Uniswap ve UNI’nin böyle bir oracle sağlamak için devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Fiyat oracle’ları, Ethereum’u zincir dışı, gerçek dünya bilgilerine bağlayan veri akışlarıdır, böylece veriler akıllı sözleşmelere dahil edilebilir. DeFi protokollerinin düzgün çalışması için verilere ihtiyaç vardır. Örneğin, tahmin platformları, kullanıcılardan ABD’nin bir sonraki başkanına bahis oynamalarını isteyen bir pazar yürütebilir. Sonucu doğrulamak ve kazananlara ödeme yapmak için bir oracle’a ihtiyaçları olacak.

Chainlink şu anda piyasadaki en ünlü oracle konumunda bulunuyor. Buterin, Chainlink’in “harika” olduğunu, ancak alternatif bir çözüme de yer olduğunu söyledi.

Buterin, örneğin Chainlink’in teşviklerinin, merkeziyetsiz bir oracle olan Augur’daki kadar temiz olmadığını söyledi. Özellikle, Chainlink’in yanlış veri sağlayan katılımcıların cezalandırılmasını sağlayan otomatik bir mekanizmaya sahip olmadığını söyledi.

Bu nedenle Buterin, Uniswap’in daha sağlam veriler için Augur veya UMA tasarımından sonra oracle’ını modellemesini önerdi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner