Yükleniyor...

Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) Öldürülebilir mi?

On yıldan az bir süre içerisinde, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dünyadaki tüm insanların dikkatini çekti.

Ethereum ve Bitcoin Öldürülebilir mi

On yıldan az bir süre içerisinde, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dünyadaki tüm insanların dikkatini çekti. Durgunluk ve aşırı karamsarlık döneminde doğan Bitcoin, ödemelerde devrim yaratmayı amaçlıyordu. Kısa süre sonra ise Ethereum dünyanın önde gelen akıllı sözleşmeler platformu oldu. Ancak, kripto para birimlerinin dağılımı söz konusu olduğunda, ikisi de büyük ölçüde farklılık gösteriyor.

Bitcoin ve Ethereum Dağıtımı

Yatırımcılar, BTC ve ETH ağlarında token’ların dağıtımlarının adil olmadığını dile getiriyor. Örneğin sektöre yeni girenlerin daha kolay bir biçimde BTC ve ETH kazandığını söyleyenler var.  Bu durumun da iki para biriminin sonunu getirebileceği dile getiriliyor. Ancak konuyla alakalı konuşan Coinbase’in eski CTO’su Balaji Srinivasan‘a göre, Bitcoin ve Ethereum’un artık yok edilmesi pek de mümkün değil. Srinivasan, “Bu noktada BTC veya ETH’nin öldürülebileceğini düşünmüyorum, ancak dağıtımdaki yenilik ilginç. İnsanlar, ister faydalansın ister faydalanmasın, eşit fırsatlara sahip olduklarını düşünmelidirler. Ulusal kimlik sistemleri (örneğin, Aadhar) yoluyla dağıtım gibi yapılabilir.”

Neden Yok Edilemez?

Srinivasan’in söylediklerinin doğru olmasının nedeni, Ethereum’un milyonlarca kullanıcıyla dünyanın önde gelen akıllı sözleşmeler platformu olması ve geliştiricilerin üzerinde yorulmadan çalışmasından kaynaklanıyor. ETH ile rekabet ettiğini iddia eden EOS, Tron vb. projeler Vitalik Buterin’in beyni için henüz hiçbir potansiyel rekabet sinyali vermedi.

Dahası, Bitcoin ve Ethereum’un avantajı her ikisinin de ilk hareket avantajına sahip olmasıdır. Bitcoin ilk kripto para birimiydi, Ethereum ise ilk akıllı sözleşme platformu. Benzer şekilde, kağıt üzerinde Bitcoin’den daha iyi olan çok sayıda token vardır. Bununla birlikte, hiçbiri topluluk içerisinde popülerlik kazanmadı ve hiçbiri Bitcoin’in konumunu hiçbir şekilde tehdit etmedi. Belki de Bitcoin veya Ethereum’u öldürmenin imkansız olmasının nedeni budur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner