Yükleniyor...

Ethereum Geliştiricisi Vitalik Buterin: “Yearn.finance’dan Uzak Duruyorum”

Merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi son aylarda Ethereum'u tam anlamı ile kasıp kavurdu.

ethereum kurucusu vitalik buterin

Merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi son aylarda Ethereum’u tam anlamı ile kasıp kavurdu. Kripto para ve ETH ekonomisi, artan sermaye ve aktif kullanıcı açısından katlanarak büyüyor.

Son günlerin çok konuşalan DeFi projesi “Yearn.finance” hakkında açıklama yapan Vitalik Buterin, projenin daha tam anlamı ile netlik kazanmadığını bu sebepten dolayı şimdilik uzak durmayı tercih ettiğini belirtti.

“Şahsen daha sürdürebilir bir hale gelene gelene kadar Yearn.finance’dan tamamen uzak duruyorum. Ancak ben çok zeki bir zihin değilim.”

Ethereum’un ademi merkeziyetçi finans alanının kısa vadeli metasından tek şüphe duyan Vitalik değil. Multicoin Capital’ın eski analisti Tony Sheng’de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada mevcut piyasanın kendisini korkuttuğunu belirtti.

“Mevcut piyasadaki birçok proje bana korku veriyor. Sözleşmeleri nasıl değiştirecekleri, kendi risklerini nasıl yönetecekleri konusunda bir çok belirsizlik var.”

Şüpheci tavır ile yaklaşan bir diğer popüler isim ise gerçek adı Jonh Lim olan, ancak kripto para piyasalarında, özellikle Ethereum ağında bilinen ismi ile “Weeb Mcgee”, Etheruem geliştiricileri arasında oldukça önemli bir isim. Konuya dair yaptığı açıklamada, DeFi etkileşimlerini destekleme rağmen, Yield.finance’ın metası sürdürülemez ve toplamı sıfır olan koca bir oyun. Aynı zamanda burada en büyük kazanç sağlayanlar şişirilmiş fiyatlar ve ani fon hareketlerinden değer elde ederek fayda sağlayan protokollerdir dedi.

“Toplamı sıfır olan koca bir oyun.”

DeFi ekosistemine artan talepler doğrultusunda, birçok yeni proje de gün yüzüne çıkmakta. Ancak iyi performans gösteren birkaç proje dışında, çoğunlukla yatırımcısını hayal kırıklığına uğratan projeler yer almakta. Bu yüzden yatırım yaparken iyi bir araştırma, iyi bir risk analizi yapmakta fayda var. Büyük riskler taşıyan bu projelere yatırım yapacağınız miktarı ayarlamak sizin için oldukça önem taşımakta. Kaybetmeyi riske alamayacağız miktarda yatırımlar ile projeye girmemeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner