Yükleniyor...

Ethereum Güncellemesi Kapıda! Ethereum (ETH) Grafik Analizi

Shanghai ve Capella güncellemeleri için saatler sayan Ethereum (ETH), fiyatlama sürecini nasıl devam ettiriyor?

eth

Shanghai ve Capella güncellemeleri için saatler sayan Ethereum (ETH), fiyatlama sürecini nasıl devam ettiriyor?

Ethereum’un bu seneki büyük gelişmelerinden olan Shangai ve Capella yükseltmesine günler kaldı. Bu gelişmeler ile birlikte rüzgarı arkasına alan ETH, yakın. zamanda 1942 doları test ederek 7 aylık fiyat zirvesini görmüş oldu. Son olarak 2022’nin Ağustos ayında 1900 dolar seviyelerini aşan ETH, ABD Merkez Bankası‘nın enflasyonla mücade etmek için Federal Fon oranını rekor şekilde artırmasından güç bulmuştu.

Güncel döneme bakıldığında, 12 Nisan’da Shanghai ve Capella güncellemesini gerçekleştirecek olan Ethereum, beklentileri yüksekte tutmaya devam ediyor. Aynı zamanda kripto piyasa değerine de güç katan ETH, 1942 dolara ulaştığında kripto piyasa değerinde 10 aylık rekora imza atmıştı.

eth

Shanghai ve Capella ile ETH’nin Yıldızı Parlıyor!

12 Nisan da büyük bir güncellemeye imza atacak olan Ethereum, ilgiyi sadece kendisine çekmeyerek, kripto piyasasına da olumlu hava şartlarını yansıttı. ETH, 1942 doları test ederek, kripto piyasa değerinde kısa zamanlı ATH gerçekleştirdi. Popüler projedeki güncelleme tarihleri, kripto yatırımcılarının dikkatini çekiyor. ETH, Hem psikolojik hem de grafik olarak aşılması zor olan 1900 doları egale ederek, 7 aylık fiyat hasretine son vermeyi başardı. Güncellemelerin oluşturmuş olduğu bu pozitif havanın hala etkisinin sürdüğünü söyleyebiliriz.

Düşük maliyetle daha hızlı işlemleri hedefleyen bu güncellemeler, EIP’leri devreye sokacak. Ayrıca güncelleme, doğrulayıcıların ve stake eden kullanıcıların ETH’leri çekmesine olanak tanıyan EIP-4895’i etkinleştirecek. Sadece kripto endüstrisinde değil, küresel finans piyasalarında da adından çokça söz ettiren Ethereum, güncellemelere gün sayarken yatırımcı ilgisini de toplamaya devam ediyor.

Ekran Resmi 2023 04 10 15.23.14

Ethereum, haberin yazımı itibariyle, aktif olarak 562.701 Validatör’e ulaşarak rekor tazeledi. Stake miktarı, güncel olarak 18.006.246 ETH şeklinde. Yapılacak olan Shanghai ve Capella güncellemesinden sonraki süreç ise hala merak konusu.

Güncel Olarak ETH Analizi, Fiyat Yükselişi Devam Edebilir mi?

1850 dolar seviyesinde haftayı açan ETH, yaklaşan güncellemeler eşliğinde gündemde kalmaya devam ediyor. Şuana kadar yapmış olduğu her güncellemede ivme kazanarak o süreç boyunca fiyatlayan ETH’nin, aynı şekilde yoluna devam ettiği gözüküyor. ETH, 24 Saatlik dilimde, en düşük fiyat seviyesi olarak 1828 doları gördü. Popüler coin, bu seviyeden yakalamış olduğu “iştahlı alıcılar” doğrultusunda, yeniden fiyatını yukarı taşımayı başardı.

Ekran Resmi 2023 04 11 15.24.40

Yıllık açılış fiyatı olan 1200 dolardan ivme kazanan ETH, özellikle de 1200 – 1700 dolar arasında büyük alıcı kitlesi yakalamıştı. Ardından gelen düzenleyicilerin olumsuz etkileri, ETH’yi sarsarak fiyatı 1500 dolar seviyelerine kadar çekmişti. O dönemde, stablecoin’lerde meydana gelen sorunlar, kripto piyasasını de etkisi altına alarak birçok coin’i düşüşe sürüklemişti. Bu sorunların üzerinden çok bir zaman geçmeden bankacılık krizleri patlak verdi. Silicon Valley Bank’in (SVB) tetiklediği bankacılık problemleri, diğer bankaları da peşinden sürükleyerek kripto ekosistemine zarar vermişti. FUD haber akışından etkilenen ETH, anlık olarak 1400 doları görmüştü.

Ekran Resmi 2023 04 11 15.17.40

Yıllık açılış fiyatından alıcıların net bir şekilde güç kazandığı ETH grafiği, güncel olarak 1910 dolar fiyatına seyrediyor. Aylık açılış fiyatına yakın hareket eden ETH, geçtiğimiz hafta 1942 doları test ederek, aylar sonraki bu değerine ulaşmayı başarmıştı. ETH için günlük grafiğe baktığımızda, yıllık açılış fiyatı olan 1200 doların aslında genel tabloda çok kritik bir öneme sahip olduğu karşımıza çıkıyor.

Yükselişler adına bilgi veren diğer bir kriter ise, 1.500 dolar seviyelerinden gelen tepkiler olmuştu. Birkaç kez bu fiyatı deneyen ETH, büyük alıcı kitlesi yakalayarak fiyatı üst noktalara taşımıştı. Destek bölgesi olarak 1.500 dolar seviyesini sürdüren ETH için, bu noktanın “trend noktası” olduğu söylenebilir.

Ekran Resmi 2023 04 11 15.26.17

Alıcılarla karşılaşmanın yüksek ihtimalli olduğu diğer bir bölge ise, 1793 – 1757 dolar aralığı durumunda. Kısa zaman diliminde yükseliş trendinin devam etmesi adına kaybedilmemesi gereken bu bölge, yaklaşan güncelleme tarihiyle birlikte daha da kritik seviye haline geldi.

12 Nisan tarihi için beklemeye geçen kripto yatırımcıları, ETH’da nasıl bir fiyatlama olacağını merakla takip ediyor. ETH, son olarak 1942 doları test ederek 7 aylık bir serüvenin zirvesine yerleşmişti. Güncelleme sürecinin başarılı gitmesi ve sonucunun kripto piyasasına pozitif olarak yansıması halinde, sırasıyla 2010 ve 2032 dolar seviyeleri yol gösterici olabilir. Bu dirençlerin hacimli olarak aşılması durumunda, ETH’da 2144 dolar seviyelerine yükseliş beklenebilir.

Shanghai ve Capella rüzgarını arkasına alan altcoin’lerin öncüsü için, kripto ekosisteminden beklenti büyük. Güncel olarak piyasaya etkilerini pozitif yönlü gösteren ETH için kripto yatırımcıları yoğun ilgiyle bekleyişini sürdürüyor.

Kripto piyasanın sosyal medyadaki öne çıkan isimlerinden Fidelitas Lex, konuya ilişkin görüşlerini dile getirdi;

Ethereum DeFi protokolleri arasında halen en çok tercih edilen adres. Aynı zamanda Ethereum’un DeFi, NFT ve Metaverse ekosistemi içerisinde bir tür rezerv para niteliği taşıdığını da akılda bulundurmak gerek. Bu ön kabullerden hareketle Şangay güncellemesinin bahsi geçen ekosistem bileşenlerini “sıcak para” ile fonlamış olacağını değerlendirmemiz mümkün. Bankaların zor zamanlar geçirdiği, geleneksel finans aracılarına güven sorununun yüksek sesle konuşulduğu kripto dışı mevcut konjonktürü de dikkate aldığımızda özellikle borçlanma ya da atıl yatırımı değerlendirme üzerine hikayesini kurmuş DeFi protokollerinde TVL artışı ve bu protokollere ait yönetim token’larında olumlu bir değerleme görülebileceğini düşünmek yanlış olmaz

Kripto endüstrisine yönelik dikkat çeken paylaşımlarıyla öne çıkan WindCrypto, ETH hakkındaki görüşlerini belirtti;

Şangay güncellemesi ile 2020 Aralık tarihinden bu yana stake edilen Ethereum’ların kilidi açılacak. Açıkçası bu ilk bakışta kulağa hoş gelmiyor ancak stake eden kişileri iki kategoriye ayırdığımızda bir tarafta finansal olarak kar amaçlı bu hareketi yapanlar, diğer bir tarafta ise Ethereum maksimalistleri var. İlk tarafta finansal amaçla yapan ve kar elde etmek isteyenler için baktığımızda boğa sezonda Ethereum’larını kilitlemiş olup 4.000$ – 4.500$ fiyat bandında sahip olduğu $ETH’leri satamamış kişiler için bu seviyelerin olumlu seviyeler olmadığını düşünebiliriz. Gözü Ethereum maksimalistlerine çevirdiğimizde ise onlar bu duruma zaten fiyat bazlı bakmaktan ziyade Şangay güncellemesinin Ethereum’a katacağı artıları göz önünde bulunduruyor olacaklar. Bu noktada gelecek güncellemeye fiyat bazlı baktığımızda belkide kısa vadede olumsuz bir hareketi olabilir ancak orta ve uzun vade için hem genel piyasaya, hem de ekosisteme olumlu etkisi olacağını düşünüyorum.

Kripto paralar üzerine araştırmalarıyla ve yaptığı analizler ile öne çıkan CoinDelisi, ETH’daki gelişmeler hakkında yorumda bulundu;

Ethereum Shapella, geçtiğimiz seneki PoW’dan PoS’a geçişi sağlayan Merge güncellemesinden sonraki en büyük güncelleme. Ethereum için oldukça olumlu. Zaten Ethereum’un uzun yol haritasını beğeniyorum. Tabi en önemli konu; 2020’den bu yana stake edilen 18 Milyondan fazla ETH ilk kez çekilebilir duruma gelecek olması. Ancak bunun 2 aya yayılacağı belirtiliyor. Bu durumun ETH fiyatını fazla etkileyeceğini düşünmüyorum ki, bir kısım stakerın stake ettikleri Ethereumları şu ana göre yüksek fiyattan almış olmaları da satış ihtimalini düşüyor. Hatta Ethereum’un ekosistemini de düşündüğümüzde, Ethereum’a inanarak stake etmiş bazı kişilerin bunları ellerinden çıkaracağını düşünmüyorum. Haberin zaten satıldığını ancak bu durumun (bir ihtimal) yaratacağı korku ile kısa vadede ufak bir dalgalanma yaşanma olasılığı olduğunu düşünüyorum. Uzun vadede ise çok olumluyum.

Kripto para dünyasının önemli isimlerinden Locksmithcrypto, ETH hakkındaki görüşlerini paylaştı:

“Ethereum Shapella güncellemesi hem hisseleri azaltacak hem de satış baskısı yaratacak. Satış baskısı Ethereum’un fiyatında ciddi bir dalgalanma yaşatacağını düşünmüyorum. Önemli olan Ethereum’un yükseliş piyasasında nasıl performans göstereceği. Ethereum 2.0, tarihinin en büyük güncellemesi olarak kayıtlara geçti. Birçok yenilik ile birlikte ağ artık hem daha güvenli hemde çok verimli çalışıyor. Yükseliş zamanında daha çok kâr sağlamayı hedefleyip hacimi düşük olan altcoinlere yönelenler Ethereum’un 2.0 sonrası yaşamasını çok olası gördüğüm büyük rallisini kaçırmış olacaklar. Bu nedenle Ethereum mutlaka az da olsa herkesin cüzdanında olması gerektiğini düşünüyorum. Belki çok uzak bir zamanda belki de çok ütopik gelebilir ama Ethereum bir gün Bitcoin ile yarışabilir hale gelecek diye düşünüyorum.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner