Yükleniyor...

Ethereum “İstanbul” Güncellemesinin Tarihi Netleşti!

Ethereum (ETH) Vakfı'nın takım lideri Péter Szilágyi, ağ için yaklaşmakta olan "İstanbul" güncellemesinin beklenen yayınlanma tarihinin 4 Aralık olduğunu açıkladı.

Ethereum 22İstanbul22 Güncellemesinin Yayınlama Tarihi Kesinleşti

Ethereum (ETH) Vakfı’nın takım lideri Péter Szilágyi, ağ için yaklaşmakta olan “İstanbul” güncellemesinin beklenen yayınlanma tarihinin 4 Aralık olduğunu açıkladı.

Szilágyi, 7 Kasım’da attığı iki tweet ile İstanbul güncellemesinin 9069000 numaralı blokta başlayacağını belirtti. Geth ana ağ düğümü operatörlerine güncellemenin başlatılması için tasarlanmış yeni bir bakım sürümüne bir bağlantı sağladı. Geth, Ethereum ağında düğüm (node) işletmek için kullanılan en popüler iki araçtan birine verilen addır, diğeri ise Parity’dir.

Ethereum 2.0’a Yaklaşırken

İstanbul güncellemesinin en önemli özelliği, ASIC madencilerinin ağ üzerindeki avantajlarını bitirmeyi amaçlayan “ProgPoW” adlı yeni bir programatik çalışma kanıtı (PoW) algoritmasının uygulanma alınması.

“ASIC”, belirli bir hash algoritmaya dayanarak verimli bir şekilde kriptografi madenciliğine uyarlanmış Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC) yongalarını kullanan madencilik donanımını ifade eder. Buna karşılık, grafik işlem birimlerini (GPU’lar) kullanan kurulumlar daha az özelleştirilmiştir ve bu nedenle ASIC’ler ağdaki Ether ödüllerini kazanmak için daha az efor sarfetmektedirler.

Ethereum’un geliştiricileri Ekim’deki testnet entegrasyonu için altı Ethereum Geliştirme Önerisi (EIP) içeren bir versiyondan başlayarak İstanbul’un uygulamasını iki aşamaya ayırmaya karar verdi.

Constantinople güncellemesinin ardından İstanbul, Ethereum’un 2020’de gerçekleşecek olan nihai yükseltmesi olarak tasarlanan, ağın en sonunda Ethereum 2.0’a geçişinde en sonki güncellemeyi temsil ediyor. Serenity olarak da bilinen Ethereum 2.0 ile ağda Proof of Stake (PoS) algoritması kullanılmaya başlayacak ve ölçeklenebilirlik, ekonomik istikrar ve güvenlik gibi temel zorluklarla mücadele edilecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner