Yükleniyor...

Ethereum’un Kurucu Ortağına Göre, Facebook’un Kripto Parası Libra Güvenilir Değil!

Ethereum'un kurucu Joseph Lubin ortaya çıktı ve Facebook'un kripto parası Libra'yı eleştirdi.

Facebook Libra

Ethereum’un kurucu Joseph Lubin ortaya çıktı ve Facebook’un kripto parası Libra’yı eleştirdi. Gazetecilere Libra’nın güvenilir olmayacağını söyledi.

Joseph Lubin, Facebook’un yeni kripto parasının açık bir şekilde hayranı değil. Ona göre, Libra “merkeziyetsiz bir koyun kılığına girmiş merkezi bir kurt.” Lubin’in sert eleştirisi Libra’nın bir kripto para olmadığını iddia eden birçok isim tarafından destek buldu.

Facebook’un Güven Sorunu

Lubin, dünya çapında para göndermenin kolay ve ucuz olması gerektiğini kabul ediyor. Ona göre mali altyapı bu amaçla ve kamu yararına hizmet etmeli. Ancak ona göre Libra’nın bu ihtiyacı karşılaştırması mümkün değil. Çünkü Libra kendisini zenginleştirme ve gizliliğimize müdehale etmekle meşgul olacak.

Lubin’e göre, Facebook, para birimine veya devlet tahvili desteğine güvenmemiz için bir neden veremedi. Libra’nın devlet tahvili ile birlikte bir “fiat para sepeti” tarafından desteklendiği belirtiliyor.

Lubin’in işaret ettiği gibi, Facebook’un Libra’sının gerçek merkeziyetsiz bir modele geçebileceğini kanıtlamalı. Şu anda doğrulayıcı olma kriterlerinin belirlemek 28 çok uluslu firmanın elinde. Ağ, merkeziyetsizlikten uzak olmaktan ziyade, kurumsal varlıklar tarafından yapılan bir fikir birliği modeliyle karşılaştırılabilecek durumda.

Elbetteki Lubin, Facebook’un kripto parasını tümüyle eleştirenlerden değil. Ona göre Libra’nın bazı olumlu yanları var. Örneğin, Libra, kaçınılmaz bir şekilde kripto para piyasasının büyümesini sağlayacak. Ayrıca finansal ödemeleri daha kolay hale getirecek. Lubin, yetenekli arayüz tasarımcılarının kripto para birimini kullanmayı kolaylaştıracağı ve anlaşmazlıkları ortadan kaldırabilecekleri görüşünde:

Özen anahtarları yönetmek, gas maliyetlerini anlamak ve kripto internet tarayıcısına eklenti kurmak WhatsApp’ta “Gönder” düğmesine basmak kadar kolay olabilir.

Sonuçta her şey güvenle ilişkili. Facebook, Cambridge Analytica skandalı sonrasında büyük tepki aldı. Bu skandalın ortaya çıkması sosyal medya devinin verilerimizi ne ölçüde kullandığını ortaya çıkarmış oldu. Libra ile Facebook artık ödeme geçmişimizi takip edebilecek. Bu nedenle Ethereum’un kurucu ortağı Lubin, Facebook’un bugünkü en büyük sorununun güven olduğunu söylemekte son derece haklı.

Şu anda endüstrisinin önemli isimlerinin ortak görüşü Libra’nın gerçek bir sonuç olmadığı, ancak merkeziyetsiz çözümler için bir katalizör olabileceği yönünde. Ortak beklenti ise Libra’nın sadece küresel ödeme sistemlerinin yerini almak yerine kripto para endüstrisinin bilinirliğini artırması.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner