Yükleniyor...

Ethereum Madencileri İşlem Ücretlerinden Kazançlarını Arttırdı

Ethereum ağının kalabalıklığından dolayı, işlem ücretlerinde de inanılmaz artışlar söz konusu.

ethereum islem ucretleri artis

Ethereum ağının kalabalıklığından dolayı, işlem ücretlerinde de inanılmaz artışlar söz konusu. Glassnode tarafından sağlanan verilere göre, Ethereum blokchain’de işlem yapan madenciler sadece bir saat içerisinde 500 bin dolar işlem ücreti kazanarak yeni bir rekora imza attılar.

Artan işlem ücretleri tabi ki Ethereum kullanıcıları arasında da oldukça tartışılıyor. Durumdan mutsuz olan kullanıcılar, sürekli bu konu üzerine endişelerini dile getirirken, Ethereum karşıtları da bu durumu kullanarak, ağır eleştirilerine hız verdi.

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’de Twitter üzerinden yaptığı açıklamada söz konusu sorunu kabul etti ve Ethereum kullancılarının rahatsız oldukları bu sorunu, ikinci katman teknolojileri kullanarak aşabileceklerini belirtti.

“İşlem ücreti yüksek diyenler, ödemelerini doğrudan zkysnc, OMG ve loopring üzerinden yapabilirler. Oldukça basit ödeme yöntemleri kullanarak bu sorunu aşabilirler. “

Ethereum ağında kullanılan gas miktarı geçtiğimiz Temmuz ayında günlük 74 milyar ile rekor seviyeye yükselmişti. Etherscan’den sağlanan verilere göre artan gas kullanımı dün itibari ile 79 milyar ile rekor tazeledi.

Kısa zaman içerisinde yayınlanması beklenen Ethereum 2.0 güncellemesi ile birlikte işlem ücretlerinin düşürülmesi planlanıyor. Ancak güncellemenin tam olarak ne zaman çıkacağı halen belirsizliğini koruyor.

Ethereum’da yapılan bir işlemin ücreti gas olarak adlandırılan ve maliyetli olabilecek bir ücrettir. Önemli sayıda onaylanmamış işlem olduğunda, bu durum Ethereum ağının tıkanmasına neden olabilir. ETH 2.0, Ethereum’un madencilere bağımlılığını düşürdüğü için ağ tıkanma olasılığını önemli ölçüde azaltır.

ETH 2.0 ile birlikte madenciler ağdan kademeli olarak kaldırılacak. ETH 2.0’da, kullanıcılar ETH’lerini “istifleyerek” verileri işleyecek. Buna karşılık, ETH 2.0 ödül sistemine dayalı olarak teşvikleri alacaklar.

Ancak, ETH 2.0 ölçeklenebilirlikte önemli bir sorunu çözdüğü için uygulanması da oldukça karmaşık bir yapı olarak ortaya çıkıyor. Sonuç olarak, ETH 2.0 geçmişte birkaç kez ertelendi ve her erteleme sonrası geliştiriciler, daha iyi bir sistem için ertelediklerini belirtti. Bu da kullanıcılar arasında beklentinin ciddi oranda artmasına sebep oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner