Yükleniyor...

Ethereum Madenciliği Bitiyor Mu? Madencilerin Alternatifleri Var Mı?

Madenciler Ne Yapacak?

Madenciler Ne Yapacak?

Ethereum ağında yaşanacak Merge güncellemesi sonrası Ethereum Proof of Work algoritmasından Proof Of Stake algoritmasına geçiş sağlayacak. Durum böyle olunca Etheruem madencileri de kendilerine yeni bir alternatif aramaya başladı. Madencilerin tercih edeceği Proof Of Work coinleri hangileri olacak az çok fikir yürütebiliyoruz. Net olarak şu coin olacak diyemeyiz ama birkaç tane alternatif bulunuyor. Bitcoin’de Proof Of Work algoritmasıyla çalışıyor, e Ethereum madencileri Bitcoin’i tercih etmez mi? Belki edeceklerdir fakat kesinlikle ilk durakları Bitcoin olmayacak. Çünkü çoğu Ethereum madencisi, Bitcoin madencileri tarafından uzun zaman önce geçersiz kılınan GPU işlemcilerini kullanıyor. GPU madencilik faaliyetlerinin %97’sini Ethereum madencileri oluşturuyor. Madenciler ayakta kalabilmek adına yeni iş modellerine geçiş yapabilirler. Ya da bir diğer seçenek olarak farklı bir Proof of Work coine geçiş yapabilirler. Peki madencilerin alternatifleri neler? 

Ethereum Classic

Madencilerin ilk alternatifleri arasında Ethereum’dan 2016’da çatallanarak ortaya çıkan Ethereum Classic bulunuyor. Ethereum Classic, merkeziyetsiz uygulamaları içinde barındıran sistemi de bulunan bir kripto paradır. Ethereum Classic’in Ethereum gibi hisse kanıtı algoritmasına geçmek gibi bir planı henüz bulunmuyor. Ethereum Classic’in amacı ilk Ethereum ağına sadık kalmak ve blok zinciri verilerinin saf halini muhafaza edebilmek. 

Ethereum Classic Ölü Bir Proje Mi?

Dediğimiz gibi Etheruem madencilerinin ilk durağı Ethereum Classic olabilir fakat geçtiğimiz günlerde Ethereum kurucuları arasında da yer alan Cardano CEO’su Charles Hoskinson, Ethereum Classic için üzüldüğünü belirtti. Hoskinson yaptığı konuşmada: “Sürdürülebilir bir geliştirme fonunun madenci vergisine dönüştüğü fikrini sevdim. Ethereum Classic’in olabileceklerini düşündükçe onun için üzülüyorum. Artık hiçbir amacı olmayan, gerçek bir argümana dayanmayan ve sadece varolmak için olan ölü bir proje.” İfadelerini kullandı. Fakat herkes Hoskinson gibi düşünmüyor. Örneğin dijital yatırım şirketi Grayscale’in Ethereum Classic projesinde yatırımları bulunuyor. Şirketin şu an için elinde yaklaşık 490 milyon dolarlık Ethereum Classic fonu bulunuyor. Aynı şekilde Madencilik devi şirketi Antpool’da Ethereum Classic’e 10 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. 

Peki madencilerin Ethereum Classic dışındaki seçenekleri hangileri? Hoskinson geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ETC için ölü bir proje demiş ve madencilerin Ergo’yu tercih etmesi gerektiğini söylemişti. Hatta yine geçtiğimiz günlerde bir Twitter hesabı üzerinden yapılan ankette madencilerin hangi coini seçmesi gerektiği soruldu ve ankette Ergo açık ara farkla kazanırken Ravencoin ise ikinci olmuştu. Dilerseniz şimdi önce Ergo’yu sonra da Ravencoin’i inceleyelim. 

Ergo Nedir? 

Ergo ana ağı, 1 Temmuz 2019 tarihinde Dmitry Meshkov ve projenin baş geliştiricisi Alexander Chepurnoy tarafından kurulmuştur. Ergo coinin ortaya çıkması, geliştiricilerin hem Bitcoin hem de Ethereum’un sahip olduğu bazı kusurları fark etmesinden sonra gerçekleşti. Proje bu sorunları çözme motivasyonu ile çıktığı bu yolda Autolykos olarak adlandırdığı bir madencilik yöntemiyle hareket ediyor. Yani Ergo ağında, Bitcoin’in kullanmış olduğu ve yüksek enerji tüketimine yol açan karmaşık kriptografik denklem çözüm modeli kullanılmıyor. Bitcoin ağında gördükleri soruna böyle bir çözüm bulan geliştirme ekibi Ethereum ağında gördükleri yüksek işlem hacmine ulaştıkça yüksek gas ücretleri çıkma sorununa da farklı bir çözüm bulmuşlar. Bunun yerine Ergo’da istikrarlı bir işlem ücretlendirmesi bulunuyor. Bu ücret ise yaklaşık bir cent civarına denk geliyor. Aynı zamanda Ergo blok zincirinde güvenlik açısından Proof Of Work modeli tercih ediliyor bu da Etheruem madencilerinin Ergo’yu tercih etmesi için sebepler arasında bulunuyor. 

Madencilerin tercihleri arasında bulunabilecek bir diğer coin ise Ravencoin. Ravencoin’de son dönemlerde madencilerin tercih etme olasılığından kaynaklı olarak çok iyi bir yükseliş ivmesi kazandı ve yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı. Ravencoin nedir kısaca ona da bir göz atalım. 

Ravencoin Nedir? 

Ravencoin, Bruce Fenton öncülüğünde başlatılan ve geliştirilen bir proje. Adını George Martin’in kaleme aldığı Buz ve Ateş Şarkısı romanındaki postacı kuşlardan alıyor. 31 Ekim 2017 tarihinde çıkarılan proje’nin madenciliği ise 3 Ocak 2018 tarihinde hayata geçirildi. Bu arada Ravencoin, Bitcoin’in hard fork’u kullanılarak geliştirilen bir proje ve ERC-20 protokollerine alternatif olarak da görülüyor. Proof of Work algoritmasını kullanan Ravencoin, güvenliği öncelik olarak görüyor. Bitcoin ile de benzer bir mekanizmaya ve fikre de sahip olan bu proje, Bitcoine’e göre farklı bir hash algoritması kullanıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner