Yükleniyor...

Ethereum Madencilik Zorluğu ve Hashrate’i Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde

Ethereum'un madencilik zorluğu ve hashrate'i tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

ethereum madencilik zorlugu eth hashrate

Ethereum’un madencilik zorluğu ve hashrate’i tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu göstergeler, daha fazla insanın ETH madenciliği yapmak istediğini gösteriyor. Uzmanlara göre insanların ETH madenciliğine yönelmesinin en önemli nedeni Ethereum madencilik gelirinin artması.

Ethereum’un madencilik zorluğu -Ethereum madencileri arasındaki rekabetin bir göstergesi- ve hashrate tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu göstergeler, fiyatı artmaya devam ederken, daha fazla insanın birim başına yaklaşık 600 dolardan ETH madenciliği yapmak istediğini gösteriyor. Ethereum’un madencilik zorluğu, Etherscan’a göre tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.615 terahash’a (TH), hashrate ise saniyede 285 TH’ye ulaştı.

Kripto madenciliği firması HASHR8’in baş işletme sorumlusu Thomas Heller, Ethereum’un madencilik zorluğundaki ve hash oranındaki artışın arkasındaki temel nedenin madenci gelirlerinin artması olduğunu söyledi. Heller, şu ifadeleri kullandı:

“MH/s [saniyede megahashes] cinsinden Ethereum madenciliği geliri, yükselen ETH fiyatı ve ayrıca biraz daha yüksek ETH işlem ücretleri nedeniyle son zamanlarda artmaktadır.”

Dahası, kripto para madenciliği çiftliği BitRiver’ın baş ticari sorumlusu Dmitrii Ushakov’a göre, Çinli endüstriyel madenciler de Ethereum madenciliği faaliyeti yürütüyor. Ushakov, “Bu yılki DeFi [merkezi olmayan finans] hareketinden ve ETH’nin fiyat değerlenmesinden bu yana GPU tabanlı madencilik teçhizatları ilgi görüyor” ifadelerini kullandı.

Heller, GPU’nun yanı sıra ASIC madencilerinin de talep gördüğünü söyledi. Heller, daha fazla madencilik makinesi (hem GPU hem de ASIC) açıldıkça ve ETH fiyatı yükselen yörüngesine devam ederse, Ethereum hashrate ve madencilik zorluğunun daha da artabileceğini söyledi. Ushakov da bu göstergelerin önümüzdeki aylarda daha da yükselmesini bekliyor.

Ağ, Ethereum 2.0 yükseltmesi etrafındaki gelişmelerle birlikte bir Proof-of-stake modeline doğru ilerlediğinden, Ethereum madenciliğinin orta vadede sona ereceğine dikkat çekmek önemlidir. Eth2 yükseltmesi, en azından 2022’ye kadar çalışması beklenen birçok aşamaya beacon chain, shard chains ve docking’e bölünmüştür. Bilindiği üzere son Eth2 lansmanından sonra, Ethereum madenciliği sona erecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner