Yükleniyor...

Ethereum Şangay Güncellemesi (EIP-4895) Nedir?

Ethereum Şangay güncellemesi, bir önceki yükseltmede stake edilen ETH'nin kilidini açacak olan güncellemedir.

ethereum şangay

Ethereum Şangay güncellemesi, bir önceki yükseltmede stake edilen ETH’nin kilidini açacak olan güncellemedir. Shapella güncellemesi ya da EIP-4895 olarak da bilinen bu versiyonlar birlikte, staking ödülleri de talep edilebilir. Ayrıca kullanıcılar, varlıklarının ne zaman geri çekileceği konusunda endişelenmeden stake yapabilirler.

Ethereum Şangay (Shapella) Güncellemesi Nedir?

Ethereum Şangay yükseltmesi, bir hard fork ve 2022’deki The Merge’den bu yana protokolün ilk büyük yükseltmesidir. Şangay güncellemesi ile kullanıcılar, Beacon Chain’den stake edilen ETH’yi çekebilecekler. EIP-4894 güncellemesi olarak da bilinen ETH Shapella’nın ardından yaklaşık 16 milyon stake edilen ETH çekilmek üzere hazır olacak.

Bunun nasıl olacağı, doğrulayıcıların Beacon Chain’in ilk başlatıldığı Aralık 2020’ye kadar stake edilen ETH’yi geri çekmesini sağlayacak olan ‘Ethereum İyileştirme Teklifi’nde (EIP-4895) açıklanmaktadır.

ethereum sangay

EIP-4895’e ek olarak, Şangay çatalında, çoğu Ethereum geliştiricileri için gaz maliyetlerini düşürmeyi amaçlayan birkaç başka EIP daha vardır.

Şangay güncellemesine dahil olan değişiklikler şunlardır:

  • EIP-3651: Sıcak COINBASE
  • EIP-3855: PUSH0 talimatı
  • EIP-3860: Limit ve sayaç başlangıç ​​kodu
  • EIP-4895: İşlemler olarak Beacon Chain push para çekme işlemleri
  • EIP-6049: SEFDESTRUCT

Bununla birlikte Shapella, Ethereum ağının “sharding” yoluyla ölçeklendirilmesine izin verecek olan EIP-4844’ü içermemektedir. “Sharding” bir blokzincirinin tüm ağını parça adı verilen çok sayıda daha küçük ağa bölen bir ölçeklenebilirlik çözümüdür.

Şangay Güncellemesi Ne Zaman?

Ethereum Şangay güncellemesi 12 Nisan 2023 tarihinde gelecek. Başta, ağ yükseltmesinin Mart 2023’te yapılması planlanmıştır. Ana amacı ise stake yapanların ve doğrulayıcıların Beacon Chain’den stake edilen ETH’yi çekmesine izin vermektir.

Ethereum, Eylül 2022’de mutabakat mekanizmasını Proof of Work’ten (PoW) The Merge olarak bilinen Proof of Stake’e (PoS) taşıdı. Bu durum, ağın onu çalıştırmak için madenciler yerine doğrulayıcılara güvenmesini gerektirdi. Ethereum doğrulayıcısı olmak için ise katılımcıların 32 ETH stake etmesi gerekir. Ağ, potansiyel doğrulayıcılara hisselerinin zincirdeki bir sonraki güncellemeye kadar kilitli kalacağını bildirdi.

Shapella olarak bilinen Şangay yükseltmesi de işte bu kilitli hisselerin alınabilmesini sağlayacak. Kullanıcılar nihayet ödüllerini nakde çevirebilecekler.

ethereum shapella güncellemesi

Ethereum Şangay ile Para Çekme Nasıl Olacak?

Şangay yükseltmesi yayına girdikten sonra doğrulayıcılar tarafından çekilmeye hazır olacak yaklaşık 16 milyon stake edilmiş ETH bulunur. Bununla birlikte, blokzincirinde hem tam hem de kısmi para çekme işlemleri için yalnızca tek bir sıra olduğundan, kullanıcıların geri almak istedikleri ETH’ye erişmeleri için bir bekleme süresi olacaktır. Her yuvada (her 12 saniyede bir gerçekleşir), yalnızca 16 kısmi para çekme işlemi gerçekleşebilir.

Doğrulayıcıların ETH’lerini geri almak için iki seçeneği vardır. Birincisi, geçmiş yıllarda birikmiş staking ödüllerini geri almak için bir “para çekme belgesi” oluşturabilirler. İkinci olarak, doğrulayıcılar, doğrulayıcı başına izin verilen maksimum değer olan 32 ETH’nin tümünü geri alarak Beacon Chain’den tamamen çıkabilirler.

ethereum şangay yükseltmesi

Şangay Güncellemesi ETH Fiyatını Etkiler Mi?

Yeni güncelleme ile birlikte Ethereum fiyatının da ne yönde etkileneceği merak ediliyor. Kilitlenmemiş ETH’de yeni bir çağ başlarken kripto yatırımcıları, Şangay güncellemesinin piyasa üzerindeki potansiyel etkisini tartışıyorlar. Bazı yatırımcılar Shapella sonrası Ethereum satış dalgasının tetiklenebileceğini iddia ederken, bazıları ise yükseltmenin daha fazla stakingi teşvik edeceğini belirtiyor.

Mevcut durumda Şangay yükseltmesi ile çekilmeyi bekleyen 1 milyon ETH ödülü mevcut. Piyasanın hangi yöne gideceği henüz belli olmasa da kullanıcıların mevcut ETH’lerini nakde çevireceği öngörülüyor. Bu da Ethereum fiyatını aşağı çekebilir. Yani Ethereum Şangay güncellemesi Ethereum fiyatını düşürebilir.

Ethereum Şangay Güncelleme Şartnamesi için tıklayınız.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner