Anasayfa Analizler Ethereum Teknik Analizi: 15 Ocak 2020

Ethereum Teknik Analizi: 15 Ocak 2020

ABONE OL:google-news

Ethereum/TL bazındaki günlük grafiği paribu.com verilerine göre aşağıdaki resimdeki gibi. 895 TL seviyesindeki yatay direncin aşılmasıyla birlikte yükseliş hız kazanmış durumda. Bu seviye artık desteğe döndü.

Diğer taraftan, grafikte yeşil renkte gösterilmiş orta vadeli düşen trend çizgisi de aşılmış durumda. 980 TL seviyesindeki yatay ara direncin aşılması durumunda 1100 TL seviyesine kadar yükselişin devam etmesi beklenebilir. Bu seviyelerden geçen ve grafikte mavi renkte gösterilmiş olan düşen trend çizgisinin aşılması ise Ethereum’daki uzun vadeli düşen trendin sonlandığı anlamına gelir. Zira öyle bir durumda fiyatlar bir önceki zirvenin üzerine çıkmış olur. Bu ise teknik analizin temellerini oluşturan Dow Teorisine göre yükselen trendde olunduğunun bir göstergesidir.

Ethereum Teknik Analizi - 1
Büyük halini görüntülemek için görselin üstüne tıklayın/dokunun.

Diğer taraftan daha kısa vade için incelendiğinde Ethereum/TRY’nin 4 saatlik grafiği aşağıdaki gibidir. Burada, çok kısa vadedeki “OLASI” bir flama formasyonuna dikkat etmekte fayda var. Flama formasyonları devam formasyonlarından birisidir ve trendin devam edeceğinin bir göstergesidir ancak, flama direği zirvesinin aşılması gerekiyor ki bu da 980 TL seviyesi. Eğer flama formasyonu sonuç verirse (formasyonlar gerçekleşene kadar ihtimaldir) formasyon hedefi 1120 TL civarları olacaktır. Bu seviye de yukarıda bahsedilmiş olan 1100 TL hedefine oldukça yakın bir seviye.

Geri çekilme durumunda aşağıdaki grafikte mavi renkte gösterilmiş olan kısa vadeli yükselen trend çizgilerinin sağlayacağı destekler takip edilebilir. Bugün (15.01.2020) TSİ 13:00 itibariyle en yakın destek seviyesi 940 TL civarları olarak görülüyor ancak bu seviye saatler ilerledikçe yükselecektir. Fiyatlara 4 saatlik grafiklerde en yakın yükselen trend çizgisinin kırılması durumunda bir sonraki destek 890 TL seviyeleridir. Tabi 930 TL civarında da bir ara destek söz konusu.

890 seviyelerine doğru bir geri çekilme ilk grafikte gösterilen yeşil düşen trend çizgisine doğru bir pull-back (teyit için geri çekilme) hareketi olarak da değerlendirilebilir. Eğer bu seviyeler görülür ve geri dönüş söz konusu olursa, alış için de değerlendirilebilir.

Ethereum Teknik Analizi - 2
Büyük halini görüntülemek için görselin üstüne tıklayın/dokunun.

İndikatörler Ne Söylüyor?

Aşağıdaki grafikte bazı önemli indikatörler günlük grafik üzerinde gösterilmiştir. MACD’nin histogram çizgisinin eğimini yükselişi destekler nitelikte artırdığı, RSI’ın 70 seviyesinin üzerinde olduğu ve trend kuvvetini gösteren ADX indikatörünün de 20’nin üzerinde olduğu görülüyor.

RSI 70 seviyesinin üzerinde kalmaya devam edebilirse yükselişin hız kazanması muhtemeldir ancak şu anki fiyatlara göre RSI yönünü aşağı çevirmiş durumda. Yani bugünkü kapanış itibariyle RSI’ın 70 üzerinde kalması durumunda yükselişin devamı beklenebilir.

Diğer tarafta ADX indikatörünün 20 seviyesinin üzerinde olması ve yukarı yöndeki eğimi, trendin daha da kuvvetlenme ihtimalini gösteriyor.

Ethereum Teknik Analizi - 3
Büyük halini görüntülemek için görselin üstüne tıklayın/dokunun.

Özetle;

Ethereum/TRY’de 980 TL’nin aşılması durumunda 1120 hedefi gündeme gelebilir. Bu seviyenin de aşılması uzun vadeli yükseliş trendinin teyidi (Dow Teorisine göre) anlamına gelecektir.

Destek olarak ise 890 seviyeleri orta vadede takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde kalmaya devam ettikçe yükselişin devamı beklenir.

Bol kazançlar dilerim.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Mehmet Yıldızlı
Mehmet Yıldızlıhttps://www.coinkolik.com
Ankara'da Yüce Fen Lisesi'nden 1992 yılında mezun oldu. Aynı sene Marmara Çevre Mühendisliği'ni kazandı. Üç sene burada öğrenim hayatına devam ettikten sonra, 1992 yılından itibaren ilgilendiği hisse senedi piyasaları, işletme ve finansla ilgili teorik bilgiyi de derinlemesine öğrenmek istediği için üniversite sınavına tekrar girerek Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme bölümünde öğrenim hayatına devam etti. Mehmet Yıldızlı 28 Kasım 2018 tarihinde kurduğu Paradox Danışmanlık Bilişim Tic. Ltd. Şti altında çalışmalarına devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

914BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,347TakipçilerTakip Et
562AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar