Yükleniyor...

Ethereum’da endişe çanları: Son 1 ayda keskin artış!

Ethereum arzı son 1 ayda 47 milyon dolar değerinde arttı.

Ethereum digital currency, futuristic digital money, green technology worldwide network concept

Ethereum arzı son 1 ayda 47 milyon dolar değerinde arttı. 30 bin ETH’lik bu keskin artış, büyük ölçüde blokzincir ağındaki işlem faaliyeti eksikliğinden kaynaklandı.

İşlem akışı düştü

Ethereum’un 2023 Eylül ayında Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’e tarihi geçişi ETH ihracını yüzde 90 oranında azalttı. Ethereum maksimalistleri olarak adlandırılan pek çok kişi bu değişikliğin ETH’nin deflasyonist bir para birimi olma statüsünü artıracağına ve ancak bundan sonra değer kazanacağına inandı.

Veri toplayıcı ultrasound.money’ye göre, yalnızca son 30 gün içinde küresel ETH arzı yaklaşık 30 bin ETH arttı ve bu da yaklaşık 47,9 milyon dolara denk geliyor. Dolaşımdaki ETH miktarındaki bu keskin artış, Ethereum ağındaki işlem akışında gerçekleşen eşit derecede keskin bir düşüş sebebiyle gerçekleşti.

Ethereum ağı 2021’den bu yana bir ücret yakma mekanizmasıyla çalışır; ağdaki trafik arttıkça, zincir üzerindeki işlemleri tamamlamak için gereken gaz fiyatları da artar. Gaz fiyatları ne kadar yüksek olursa, ağ tarafından o kadar fazla ETH “yakılır” ya da dolaşımdan kalıcı olarak kaldırılır.

Son zamanlarda, Ethereum gaz ücretleri oldukça düştü, ortalama bir ağ işleminin ise mevcut durumda 7 gwei veya 0,24 dolara mal olduğu kaydedildi.

Düşük gaz ücretleri ortalama Ethereum kullanıcısı için iyi olsa da, aynı zamanda daha az ETH yakılmasına ve dolayısıyla küresel ETH arzında artışlara yol açmış oldu.

Endişeler arttı

Ethereum’un son zamanlardaki enflasyonist eğilimi, mevcut eğilimlerin ağın uzun vadeli mali sağlığı için sorun yaratabileceğinden korkan kripto kullanıcıları ve yatırımcılar arasında bazı endişelere neden oldu.

Ancak Ethereum’un arkasındaki ekip bu gelişmeyi büyük ölçüde umursamıyor gibi görünüyor.

Ethereum çekirdek geliştiricilerinden Micah Zoltu, Decrypt’e meslektaşlarının konuyla ilgili tutumları hakkında “Çekirdek geliştiricilerin hiçbirinin umursamadığından şüpheleniyorum.” dedi.

Bir başka Ethereum çekirdek geliştiricisi olan Danno Ferrin, Ethereum’un son zamanlardaki enflasyonist vuruşundan endişe duymadığını belirtti.

Enflasyon geçen yıldan bu yana küresel olarak sürekli yükselişte; Amerika Birleşik Devletleri’nde fiyatlar geçtiğimiz Haziran ayında 1981’den bu yana kaydedilen en keskin yıllık artış oranıyla yükseldi. Bu ekonomik ortama yanıt olarak ABD Merkez Bankası faiz oranlarını defalarca yükseltti ve bu da Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin değerlerini sürekli olarak düşürdü.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner