Yükleniyor...

Ethereum’da (ETH) Rekor! Eylül Ayında Madencilerin Yüzü Güldü

Ethereum madencileri, Eylül ayında işlem ücretleri yoluyla 166 milyon dolar kazanarak DeFi sayesinde en coşkulu aylarını geçirdiler.

Ethereumda ETH Rekor Eylul Ayinda Madencilerin Yuzu Guldu

Ethereum madencileri, Eylül ayında işlem ücretleri yoluyla 166 milyon dolar kazanarak DeFi sayesinde en coşkulu aylarını geçirdiler.

Ethereum vs. Bitcoin Madencileri

Ethereum madencileri geçen ay işlem ücretlerinden 166 milyon dolarlık bir rekor kırdılar. Bununla birlikte, Bitcoin madencileri 26 milyon doları zar zor toplayabildi.

Zincir üzeri veri sağlayıcısı Glassnode’dan gelen veriler, en popüler ikinci blok zinciri platformunda çalışan madencilerin Eylül ayında ETH işlemlerini gerçekleştirerek 166 milyon dolar kazandıklarını gösteriyor. Bu, kripto para piyasa verilerini sağlayan firmanın işaret ettiği gibi; Ağustos ayına göre yüzde 47’lik bir artışa ve tüm zamanların en yüksek seviyesine denk geliyor.

Ethereum Madencileri Eylül’de Bitcoin Madencilerinden 6 Kat Daha Fazla Para Kazandı

Karşılaştıracak olursak Bitcoin madencileri, geçen ay işlem ücretlerinden yalnızca 26 milyon dolar kazandı. Hızlı bir matematik ile Ethereum madencilik bloklarının, BTC gaz  gaz ücretlerine göre 6 kat daha fazla komisyon kazandığını görebiliriz.

Bir günlük hareketli ortalama kazanç (1dMA) 18 Eylül’de 2275.790 ETH ve 2 Eylül’de 2273.540 ETH olarak gerçekleşti.Yükselen işlem ücretleri de Ethereum’un madencilik hashrate’inde bir yükselişe yol açtı. Haberin yazımı sırasında gösterge 253.21 TH/s saat hızına ulaştı.

Artan Ücret Kazançlarına Neden Olan Artan DeFi Aktivitesi

Ethereum’un merkeziyetsiz finans ekosistemi, Eylül ayında zayıf bir performans sergiledi. Bununla birlikte Uniswap, Maker, Aave, WBTC gibi en iyi DeFi protokollerinin artan popülaritesi, toplam değeri kilitli sayıları 11 milyar dolara yükseltti.

Özellikle Uniswap’in ekosistemdeki hakimiyeti, Ethereum ağ kullanımı için daha fazla talep yarattı. Trader’lar, Uniswap’teki likidite altına hücumuna katılmak için toplu olarak ETH ve USDT satın alıyor. Bu, son zamanlarda 2 milyar dolarlık likidite sınırını aşan DEX’ten görülebilir. Bu rakam 2,5 milyar dolara yaklaşıyor.

ETH, 1,13 milyar dolarlık en yüksek ‘toplam likidite kilitli’ değerlemeye sahip. Bunu 313 milyon dolar ile USDT takip ediyor. Uniswap’ta Ethereum’un yerel kripto para biriminin kilitlenmesindeki artış, son 24 saatte yüzde 4’lük bir fiyat artışına yol açan ETH satın alma faaliyetinin artmasına neden oldu.

Ayrıca Ethereum’da WBTC’lerin çoğalması, insanların Bitcoin ağını çok daha az kullanmasına neden oldu. Bitcoin, son 14 gündür çoğunlukla yatay işlem gördü. Yani madencilerin işlem ücretleriyle para kazanmak için fazla bir yolu kalmamıştı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner