Yükleniyor...

Ethereum’da Heyecanla Beklenen EIP 1559 Güncellemesinde Sona Yaklaşıldı

Ethereum'da işlem ücreti sorununa çözüm getirmeyi amaçlayan EIP-1559 güncellemesinde sona yaklaşıldı.

EIP 1559

Ethereum’da işlem ücreti sorununa çözüm getirmeyi amaçlayan EIP-1559 güncellemesinde sona yaklaşıldı.

ConsenSys’tan Abdelhamid Bakhta Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada bir yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı Ethereum Improvement Proposal 1599’un (EIP) neredeyse tamamlandığını açıkladı.

Bu gelişme neredeyse Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin için bile sürpriz oldu denilebilir, zira toplulukta bazı çevreler EIP-1559’ın bu kadar kısa sürede tamamlanmasını beklemiyordu. All Core Devs (ACD) başkanı Tim Beiko da EIP-1559 güncellemesinin neredeyse tamamlandığını doğruladı.

Ethereum için EIP-1599 Yükseltmesi Ne Anlama Geliyor?

Ethereum ağındaki geliştirme önerilerine EIP adı veriliyor. Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanan iyileştirme önerilerinin topluluk tarafından uygun bulunması durumunda EIP adı verilen bu geliştirmeler Ethereum ağında hayata geçiriliyor.

Ethereum’un gas yönetimindeki bu değişikliğin, ETH’nin parasal politikası üzerinde önemli etkileri olacak. EIP-1559 güncellemesi Ethereum’un parasal politikası açısından bulmacanın son parçası olarak değerlendiriliyor.

EIP-1559 güncellemesi Bitcoin ağındaki zorluk ayarlamasına benzetilebilir. EIP-1559 güncellemesi ile Ethereum’daki mevcut tıkanıklık durumuna bağlı olarak blok ödülü, her blok için belirlenmiş BASEFEE’yi aşması durumunda elde edilen miktar yakılacak. Bu sayede Ethereum’un arzı azaltılmış olacak. Bu nedenle EIP 1559 güncellemesinin Ethereum ağının ölçeklenebilirliğini arttıracağına ve Ethereum’u daha deflasyonist hale getireceğine inanılıyor.

Özetlemek gerekirse EIP-1599 güncellemesi Ethereum ağındaki tıkanıklıklara ve ağdaki yoğunluğun görece arttığı dönemlerde işlem ücretlerinde yaşanan devasa yükselişlere çözüm sunmayı amaçlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner