Yükleniyor...

Ethereum’daki (ETH) NFT Odaklı Akıllı Sözleşmeler Rekor Kırdı

Ethereum’daki NFT odaklı ERC-721 akıllı sözleşmelerinin sayısı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

ethereumdaki eth nft odakli akilli sozlesmeler rekor kirdi 3

Ethereum’daki NFT odaklı ERC-721 akıllı sözleşmelerinin sayısı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Uzmanlar, NFT piyasasının büyümeye devam edeceğini düşünüyor. 

Bir Decrypt haberine göre, Salı günü yayımlanan CoinMetrics raporu, blokzincirindeki çoğu fungible token’ın (NFT) omurgasını oluşturan Ethereum ERC-721 akıllı kontratlarının toplam sayısının 19.000’e yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu.

ERC-721, kriptografik olarak benzersiz olan non-fungible token’lar (NFT’ler) oluşturmaya olanak tanıyan bir Ethereum standardıdır. Sanat eserleri, video oyunu varlıkları ve müzik dahil olmak üzere nadir olan dijital öğeler oluşturmak için kullanılıyor. DappRadar’a göre, son aylarda NFT alanı önemli ölçüde genişledi ve Aralık 2020’de 12 milyon dolar olan ilk üç NFT pazarındaki ticaret hacmi, Şubat ayında 342 milyon dolara ulaştı.

Quantum Economics’in kurucusu olan analist Mati Greenspan konu hakkında şunları söyledi:

”NFT piyasası, son birkaç ayda neredeyse hiç yoktan gelişmekte olan multi-milyon dolarlık merkeziyetsiz bir piyasaya geçti.”

ethereumdaki eth nft odakli akilli sozlesmeler rekor kirdi 1
Kaynak: CoinMetrics

Bununla birlikte, satış hacmindeki artışa rağmen NFT’ler, Ethereum pastasının nispeten küçük bir dilimi olmaya devam ediyor. ERC-721 sözleşmelerinin sayısı yaklaşık 19.000’e yükselmiş olsa da, bunlar şu anda Ethereum’da kullanılan 17.84 milyon akıllı sözleşmenin küçük bir parçasını oluşturuyor. 

Erken Dönemleri mi Yoksa Patlamayı Bekleyen Bir Balon mu?

NFT’lerin ortalama olarak diğer token’lardan çok daha pahalı olmasına rağmen, nispeten az sayıdaki ERC-721 sözleşmeleri -bir bütün olarak Ethereum ekosistemine kıyasla- sektörün kitlesel benimseme açısından hala emekleme döneminde olduğunu gösteriyor.

Mercuryo ödeme ağının kurucu ortağı ve CBDO’su Petr Kozyakov NFT’ler hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“NFT’lere yönelik artan kamu ilgisi ve metaverse pazarın büyümesi göz önünde bulundurulduğunda, NFT teknolojisinin ölçeklenme ve gelişme olasılığı yüksek.”

Ona göre NFT piyasası, 2021 sonuna kadar 40 milyar dolara kadar ulaşabilir. Ancak, diğer uzmanlar bazı koleksiyoncular tarafından NFT’ler için ödenen eşi benzeri görülmemiş fiyatların piyasayı aşırı şişirdiğini düşünüyor. 

Kripto para borsası CEX.IO’nun genel müdürü Konstantin Anissimov, tüm NFT teknolojisinin temel dağıtım ve kullanım durumlarının henüz tam olarak keşfedilmediği ve izlenip entegre edilmediğini söyledi.

Ayrıca ekledi:

“69.3 milyon dolara satılan Beeple’ın EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS” dahil olmak üzere, şimdiye kadar satılan bazı öğelerin eşi görülmemiş değerlemeleri açısından NFT pazarının hiper bir şişirme yaşadığına dair açık göstergeler var.”

Beeple da son röportajda NFT alanını “bir balon” olarak tanımlayarak Anissimov ile benzer görüşleri paylaştı. 

Greenspan ayrıca, “Muhtemelen birçok zirve ve çöküş göreceğiz, ancak bu teknolojinin kalıcı olduğuna şüphe yok” şeklinde konuştu. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner