Yükleniyor...

Ethereum’dan Katman 2’ye Nasıl Köprü Yapılır?

Katman-2 teknolojileri, daha hızlı ve daha ucuz işlemlere izin verebilir.

Ethereum

Katman-2 teknolojileri, daha hızlı ve daha ucuz işlemlere izin verebilir. Ethereum gibi bir katman-1 blok zincirinden nasıl köprü yapılacağı hakkında detaylar…

Bu günlerde kripto, Katman-1 ve Katman-2 teknolojilerinden oluşuyor. Katman 1’ler bir blok zinciri ağının temel katmanıdır, Solana, Ethereum ve Bitcoin’i düşünün. Katman-2 ağları, katman-1 ağlarının üstüne oturur. Genellikle 2. katmanlar blok zincirinin temel katmanından daha hızlı ve daha ucuzdur. Bazen, diğer katman-1 blok zincirlerinden varlıkları kabul etmek gibi, katman-2 blok zincirlerinin yapamayacağı şeyleri yapabilirler.

Bir teknolojinin katman 1 olup olmadığını, işlemleri doğrulamak için (madencilik veya stake yoluyla) platformun yerel para birimini (örn. Bu bağımsız bir blok zinciriyse, 1. katmana bakıyorsunuz demektir.

Katman 2’ler, katman 1’e (aynı zamanda temel katman olarak da bilinir) bağımlı kalır ve verileri ona geri besler. Genellikle, 1. katman blok zincirinden daha az merkezi değildirler – bu, 2. katmanda paradan ve zamandan tasarruf etmek için ödediğiniz bedeldir.

Katman-2 ölçekleme teknolojilerinin örnekleri arasında Arbitrum, Polygon ve Optimism yer alır. Her biri, işlem bilgilerini Ethereum’a geri göndermeden önce, Ethereum işlemlerini ayrı, yüksek hızlı, düşük maliyetli bir blok zinciri ağında işler. Multichain, WBTC, Ren ve Wormhole gibi token köprüleri, varlıkları blok zincirler arasında taşımanıza izin verir. Burada, varlıkları birden fazla blok zinciri ağında taşımanıza izin veren çok zincirli köprüler yerine tek bir blok zinciriyle ilgili etkinliği hızlandıran L2’leri ölçeklendirmeye odaklanacağız. 

Katman-2 teknolojisinin hızından ve ucuzluğundan yararlanmak için, bu alternatif ağlara para göndermeniz, işinizi yapmanız ve ardından isterseniz tüm kriptolarınızı blok zincirinin temel katmanına geri dönüştürmeniz gerekir. 

Örneğin, Loopring’e 10 ETH gönderebilir, gassız merkezsiz kripto para borsasında işlem yapabilir ve ardından kalan her şeyi Ethereum blok zincirine geri ödeyebilirsiniz. Ama bunu nasıl yaparsın? Neyse ki, yöntem köprüler arasında oldukça tutarlı ve daha da şanslısı, size öğretmek üzereyiz.

Adım 1: Bir katman-2 ağı seçin

Yapmanız gereken ilk şey, tokenleriniziköprülemeyi planladığınız bir katman-2 ağı seçmek. (L1’den L2’ye fon taşımak “köprüleme” olarak bilinir. Tüm köprüler çok zincirli değildir; bazıları yalnızca Ethereum ile çalışır). Çok sayıda farklı çözüm var ve bazıları belirli katman 1’lere bağlı – nispeten pahalı ve yavaş olduğu için Ethereum en popüler olanıdır. Öne çıkan Ethereum katman-2 köprüleri arasında Arbitrum, Boba, Loopring, Optimism ve dYdX bulunur.

(Birlikte çalışabilirliğe odaklanan çok zincirli token köprüleriniz de var. Bunlarda, hedef blok zinciriniz tarafından yerel bir varlığın desteklenip desteklenmediği konusunda endişelenmenize gerek kalmadan tokenlerinizi blok zincirleri arasında taşıyabilirsiniz. Bu köprülere odaklanmayacağız.)

2. Adım: Cüzdanlarınızı hazırlayın

L2 köprülerine, gözetimsiz Web3 cüzdanları aracılığıyla erişilir. MetaMask en popüler seçimdir, ancak çoğu cüzdan çalışmalıdır. Cüzdanınızı köprü üzerinden göndermeyi planladığınız varlıklarla ve bu işlemi beslemek için L1’in yerel token’larının bir kısmı ile doldurun: Ethereum cüzdanı ise ETH doldurun.

3. Adım: Köprü!

Ardından, hedef L2’nin ağ geçidine gidin. Bu örnek için, Optimism’i seçeceğiz, ancak yöntem köprüler arasında oldukça tutarlı. 

Burada herhangi bir Katman-1 ERC-20 token’ını (veya ETH’nin kendisini) köprüye dönüştürebilirsiniz. Bu, tokeninizi L2 ağına taşıyacaktır. Bu yazı itibariyle 0,01 ETH veya 27 Dolar’ı bağladık.

Varlıkları taşımak için, Ethereum ağında işlem yapmanın bedeli olan bir gas ücreti ödemek zorunda kaldık. MetaMask bize yaklaşık 12.50 dolar fiyat verdi.

Bundan sonra işlemlerin çok daha ucuza geleceğini bilerek sevinçle ödedik. Paranın Optimism’e ulaşması yaklaşık 20 dakika sürdü.

Ethereum

4. Adım: İşinizi L2’de yürütün

Şimdi tokenleriniz katman-2 ağında olmalıdır. Bu, bunları L2’yi entegre eden herhangi bir merkezsiz finans protokolünde kullanabileceğiniz veya diğer L2 cüzdanlarına aktarabileceğiniz anlamına gelir. İyimserlik örneğimizle devam ederek, daha pahalı Ethereum ana ağı yerine artık Uniswap’ta Optimism L2 köprüsü üzerinden işlem yapabiliriz.

Bunu yapmak için, ödeme yapıldıktan sonra ağ seçimi sekmesinden Optimism’e basarak ve MetaMask’e ağı Ethereum’dan Optimism’e değiştirme izni vererek Optimism’e geçtik.

L2’de işler daha ucuz ve daha hızlı olmalı. Uniswap, Ethereum ana ağında DAI karşılığında 0,01 ETH takas etmemiz için bize 15 ABD Doları teklif etti; takas ettiğimiz ETH’deki 27 ABD Dolarından çok daha az değil. Ancak Optimism’e geçtiğimizde ve 0,0099 ETH ile işlem yaptığımızda Optimism, işlem ücretlerinde 1 doların altında bir ücret aldı ve işlem yalnızca 1,5 saniye sürdü.

Arbitrum hemen hemen aynı şekilde çalışır. Diğer köprüler biraz farklı çalışabilir, ancak farklılıklar küçük olacaktır. Bazen, L2’ye özgü kripto para birimiyle işlem ücretlerini ödeyebilirsiniz; diğer durumlarda, hiçbir şey ödemeyebilirsiniz bile.

Adım 5: Paranızı ana ağa iade edin

Beşinci adım isteğe bağlıdır. İsterseniz, L2 içinde süresiz olarak iş yapabilir ve bir daha asla temel katman blok zincirinin ana ağıyla etkileşime giremezsiniz. Ancak, köprüyü tersine çevirmek istiyorsanız, paranızı her zaman ana ağ sürümlerine dönüştürebilirsiniz.

Köprüler bunu yapmak için farklı zaman alır. Örneğin, Optimism toplamalar adı verilen bir teknoloji parçasına dayanan para çekme işlemleri, Ethereum’a geri dönmek için bütün bir haftayı alıyor. Bu, blok zincirinin doğrulayıcılarının hileli görünen işlemlerden doğabilecek herhangi bir anlaşmazlığı çözmesine izin vermek içindir. İyimserlik ve Arbitrum, iyimser toplamalara dayanır.

Ayrıca L2 ağından tokenleri talep etmek için bir işlem ücreti ödemeniz gerekecek. İyimserlik, küçük ETH lokmamızı talep etmek için bir hafta beklemek ve bizden yaklaşık 60 dolar ETH almak istedi. İşleminizi Hop Protokolü veya Celer aracılığıyla yeniden yönlendirirseniz, Optimism’den anında para çekebilirsiniz. Hop’un borsası, bu işlem için bizden 20$ DAI almak istedi.

Loopring gibi L2 köprülerine güç sağlayan sıfır bilgi toplamaları adı verilen başka bir teknoloji, böyle bir anlaşmazlık çözme mekanizması içermez ve para çekme işlemleri yalnızca birkaç dakika sürebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner