Yükleniyor...

Ethereum’un Bitcoin’den Daha Güçlü Bir Ağ Etkisi Var

IntoTheBLock tarafından yapılan derinlemesine analize göre Ethereum'un (ETH) daha güçlü bir ağ etkisi mevcut.

ethereum bitcoinden daha guclu bir aga sahip

IntoTheBLock tarafından yapılan derinlemesine analize göre Ethereum’un (ETH) daha güçlü bir ağ etkisi mevcut.

Merkezi olmayan finansın kolaylaştırıcısı olarak Ethereum’un, ağ etkilerini artırma ve daha fazla kullanıcı çekme potansiyeline sahipken, Bitcoin’in seyrek bağlantılı doğası sebebi ile daha düşük bir ağ etkisi değerine sahip.

Kripto paralar birçok yönden sürekli analiz edilse de, ağ etkisi kontrolü dijital varlıklara sıkça uygulanan bir şey değil.

Yapılan analiz,bir ağın değerinin aktif kullanıcı sayısının karesi ile orantılı olduğunu öne koyuyor. Facebook ve WeChat gibi modern teknoloji ağlarını analiz etmek için de kullanılan Melcalfe Yasası son olarak Ethereum ve Bitcoin için uygulandı.

İlk olarak Bitcoin’e uygulanan Meltcalfe Yasası ilginç sonuçları da ortaya koydu. İsviçre Finans Enstitüsü tarafından da yayınlanan makaleye göre, Bitcoin’de ağ etkisi kullanıcıların karesi ile orantılı olmak yerine, kullanıcı sayısının 1.69 üsüyle orantılı olduğu ortaya çıktı.

Bitcoin ağında yer alan 30 milyon adres mevcut ve bu adreslerin ise 1 milyonu aktif. Ethereum ağında ise lider kripto varlığa göre daha fazla adres mevcut. Ethereum ağında yer alan 38.57 milyon adresin günlük olarak 380.000 adeti aktif olarak kullanılmakta.

Ayrıca Ethereum’un DeFi altyapısı düşünüldüğünde ağ etkisini daha da arttırma potansiyeline sahip. Daha fazla geliştirici Ethereum’un temel katmanını iyileştirmeye çalıştıkta, daha fazla dApp inşa edilecek ve bununla birlikte daha fazla kullanıcı Ethereum ağına geçecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner