Yükleniyor...

Fibonacci İndikatörü Nedir? Kripto Paralarda Fibonacci Nasıl Kullanılır?

Kripto para piyasasında Fibonacci, diğer finans piyasalarında da yaygın olarak kullanılan bir fiyat göstergesidir.

Fibonacci gösterge

Kripto para piyasasında Fibonacci, diğer finans piyasalarında da yaygın olarak kullanılan bir fiyat göstergesidir. Fibonacci nedir, nasıl kullanılır? sorularının yanıtları oldukça önem taşımaktadır çünkü pek çok yatırımcı Fibonacci göstergesinin kullanımını bilmemektedir.

Fibonacci Nedir?

İsmini, İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci’den alan Fibonacci dizisi, 13’üncü yüzyılda ortaya koyulmuştur. Her bir sayının, kendinden önceki iki sayının toplamı ile diziye eklenmesi sonucunda Fibonacci dizisi oluşur. Örneğin; 0,1,1,2,3,5,8,13… Dizide yer alan sayıların özelliği, dizide yer alan sayıların bir önceki sayıya bölümünün altın orana yaklaştırmasıdır. Altın oran ise varlıkların görüntüsünün parçaları ile uyum dengesini sağlayan matematiksel ve geometrik hesaplamaya denir.

Fibonacci göstergesi veya bilinen diğer ismiyle Fibonacci indikatörü, kripto para piyasalarında ve diğer tüm finans piyasalarında sıklıkla kullanılan, Fibonacci dizisine dayalı olan bir göstergedir. Bir varlığın fiyat grafiğinde olası destek ve direnç seviyelerinin tespitinde kullanılmaktadır. Fibonacci, uzman yatırımcılar ya da yeni başlayanlar, borsa yatırımcıları veya kripto para yatırımcıları gibi çeşitli kullanıcılara hizmet veren bir araçtır.

Analizler için oldukça kullanışlı olan Fibonacci, yatırımcıların çeşitli ihtiyaçlarını karşılar ve tüm finansal yatırım araçlarında çalışır. Bütün zaman aralıklarına uygulanabilmesi nedeniyle teknik analizde finansal piyasalarda işlem yapanlar arasında son derece popülerdir. En yaygın kullanılan Fibonacci seviyeleri uzatma ve düzeltme seviyeleridir.

Fibonacci göstergesi

Fibonacci Göstergeleri Nasıl Kullanılır?

Göstergedeki Fibonacci dizisi sayıları özel oranları yüzde olarak gösterilmektedir. Bu oranlar; %0, %23,6, %38,2, %61,8, %78,6 ve %100’dür. %50’nin de önemli bir oran olduğu yatırımcılar tarafından değerlendirilmektedir. Bu sebeple de Fibonacci göstergesinde kullanılmaktadır. Fibonacci, göstergesi kullanmak için bir varlığın belirli bir süre aralığındaki fiyat grafiğinde tepe ve dip noktası belirlenmektedir. Yükselişte dip nokta 1, başka bir deyişle %100’dür. Tepe noktası 0, başka bir deyişle %0’dır. Düşüş trendinde ise tam tersi işlemektedir. Fibonacci çizgileri, fiyatın karşılaşacağı olası direnç ve destek seviyelerini temsil etmektedir. Bu seviyeler Fibonacci düzeltme seviyeleri olarak adlandırılmaktadır.

Düzeltme seviyeleri, yatırımcıların giriş ve çıkış noktalarını belirlemek ve stop loss koymak için dikkate alabileceği seviyedir. Ayrıca yatırımcılar, yükseliş trendinde Fibonacci düzeltme seviyelerini alım ya da stop loss için kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra Fibonacci göstergesi, düzeltme seviyelerinde kullanılabildiği gibi uzatma seviyelerinin belirlenmesinde de kullanılmaktadır. Uzatma seviyeleri, bir varlığın fiyatının düzeltmeden sonra nereye kadar yükseleceğine işaret etmektedir. Kar alma hedefleri olarak bu seviyeler yatırımcılar tarafından tercih edilebilir. Fibonacci göstergesi yaygın kullanılan bir araçtır. Ayrıca etkili sonuçlar veren bir göstergedir. Ancak Fibonacci göstergesi özneldir ve herhangi bir mantığa dayanmamaktadır. Yalnızca matematiksel bir işlemin sonucudur. Fibonacci göstergesinde de diğer göstergelerde olduğu gibi teknik analizde diğer göstergeler ile kullanılmalı ve makro faktörler dikkate alınmalıdır.

Fibonacci Göstergesi Hangi Sitelerde Var?

Fibonacci indikatörü, bir finansal piyasada fiyat hareketlerinin ne zaman düzelme eğiliminde olacağını tahmin etmek için kullanılan bir araçtır. Kriptoda Fibonacci göstergesi piyasadaki trendlerin tersine dönüş eğilimlerini tespit etmek ve bu noktalarda alım veya satım yapılması için sinyal vermek amacıyla kullanılır. Yani bir coinin Fibonacci grafiklerine bakarak alım-satım zamanlaması yapılabilmektedir. TradingView ve Investing gibi internet siteleri üzerinden Fibonacci göstergesi kullanılabilmektedir.

Teknik Analizde Fibonacci Göstergesi

Teknik analizde Fibonacci göstergesinin doğru bir şekilde kullanılması, finansal piyasalardaki trendleri tahmin etmeyi kolaylaştırmaktadır. Bunun için Fibonacci Time Zones isimli araç çubuğunu seçtikten sonra ilk çıkış noktasını grafik üzerine işaretlemek gerekmektedir. İşaret sonrasında imleci takip eden birbirine dik çizgiler çıkmaktadır. Yatay düzlemdeki mesafesi birbirine altın oran korunarak konumlandırılan bu çizgiler zaman düzlemin birbirinin ardı sıra yerleştirilmektedir. Yani böylece herhangi iki nokta arasında yükselmiş veya düşmüş bir fiyatın dibi ile zirvesi otomatik olarak tanımlanmış olacaktır. Böylece grafik boyunca hangi zaman dilimlerinde önemli sayılabilecek hareketler oluşabileceği anlaşılmaya çalışılacaktır.

Teknik analizciler ise süregelen her fiyat hamlesinin geçmişe bağlı birçok davranışın gölgesinde kaynaklandığını düşünmektedir. Dolayısıyla tüm fiyatlandırma tarihinin birbirine bağlı çok sayıda olayı barındırdığı düşünülmektedir. Hali hazırdaki hareket, gelecekteki tüm davranışları etkileyebilecek potansiyele sahiptir. Bu nedenle çok yoğun kullanılmasa da Fibonacci Time Zones geçmiş ve geleceği zaman ölçeğinde ilişkilendiren bir araç olarak öne çıkmaktadır.

fibonacci

Fibonacci Kimdir?

Leonardo Fibonacci, 12. yüzyılda İtalya’nın Pisa kentinde doğmuştur. Babası İtalya’daki Pisa şehrinde bir ticaret elçisi olarak çalışmıştır ve Fibonacci de onunla çalışmaya başlamıştır. Bu sayede İslam dünyasında çalışan matematikçilerle iletişim kurmuş ve İslam dünyasından gelen matematik bilgilerini İtalya’ya getirip yaymıştır. Fibonacci, “Liber Abaci” (Abaküs Kitabı) adlı eserini 1202 yılında yayınlamıştır. Bu eser, dört işlem ve sayı sistemleri gibi temel matematik kavramlarını açıklamıştır.

Liber Abaci’de ayrıca kapalı bir ortamdaki bir tavşan ailesinin artışını, her tavşan çiftinin bir ay sonra bir yavru yapıp onun da 1 ay sonra 1 yavru yapacağı gibi ideal varsayımlar altında hesaplanmasını gösterir. Bu problemin çözümünde tavşan çiftlerinin sayısının artışını gösteren sayı dizisi Fibonacci sayıları, diziye de Fibonacci dizisi denir. Bu sayı dizisi 6. yüzyıldan beridir Hint matematikçiler tarafından bilinmekteydi ancak Avrupa’ya ilk olarak Fibonacci tarafından tanıtılmıştır. Fibonacci, 1240 yılında Pisa’da ölmüştür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner