Yükleniyor...

OKB Coin Nedir, Nasıl Alınır? OKB Yorumları

OKB Coin ile birlikte adından söz ettiren OKB, OKX kullanıcılarının kripto borsasının çeşitli özelliklerine erişmesini sağlayan dünya çapında bir yardımcı program simgesidir.

okx borsa

OKB Coin ile birlikte adından söz ettiren OKB, OKX kullanıcılarının kripto borsasının çeşitli özelliklerine erişmesini sağlayan dünya çapında bir yardımcı program simgesidir. OKX, OKB’ye değer katmak ve dijital para birimini sahiplerine daha çekici hale getirmek için her üç ayda bir token yakmaktadır ve resmi web sitesinde bu yakımı bildirmektedir.

OKB (OKB) Nedir?

OKB, kripto para birimi değişimi OKX’in küresel çapta yardımcı bir program simgesidir. OKB, potansiyel dijital varlık projelerini OKX kullanıcıları ve profesyonel yatırımcılarla ilişkilendirerek blockchain teknolojisinin ve dijital varlık sektörünün gelişimini destekleyen bir OKX ekosistemi kurmayı amaçlamıştır.

OKX Nedir? OKX Borsası

OKB’nin çalışma sistemini daha iyi anlamak için OKX borsası ve tarihi ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Mingxing Star Xu, 2013 yılında bir Çin kripto para borsası olan Okcoin’i kurdu. Ardından değişim için 2017’de Malta merkezli OKEx adında ayrı bir borsa daha kurdu. Neticede OKEx, borsadaki işlem ücretlerini ödemek için kullanılan bir ERC-20 belirteci olan OKB’yi piyasaya sürdü. Kasım 2018’de ise Jay Hao OKEx CEO’su olarak katıldı.

OKEx, OKB’nin piyasaya sürülmesinin ardından, token’ın toplam arzını 300 milyon OKB dolaşımda olan 1 milyar OKB olarak belirlemiştir. Mayıs 2019’dan bu yana borsa, token’ın dolaşımdaki arzını azaltmak için üç ayda bir token geri satın alma ve yakma programı yürütmektedir. Borsa, programın OKB’nin değerini artırdığını ve kullanıcıları token tutmaya teşvik ettiğini belirtmiştir. OKEx, spot işlem ücretlerinden elde edilen gelirin %30’unu coin’leri geri almak için kullanmıştır.

okb coin nedir

OKEx, Şubat 2020’de borsanın tescilli blok zinciri olan OKChain için test ağını başlattı. Eylül 2020’de ise borsa, ICO’sundan bu yana ihraç edilmemiş 700 milyon OKB coin’ini yaktı ve daha önce yakılan OKB coinleri de çıkararak toplam arzı 300 milyona düşürdü.

OKEx, Aralık 2020 ile Ocak 2021 arasında OKC olarak yeniden adlandırılan OKChain’in ana ağını kullanıma sundu. Bu lansman sürecinde, OKEx’in OKX Jumpstart token başlatma özelliği aracılığıyla token’larını stake eden OKB sahiplerine orantılı bir miktar verildi.

18 Ocak 2022’de OKEx, OKX olarak yeniden markalaştı. Hao, yeniden markalaşma hakkında yaptığı açıklamada, “İsmimizdeki ‘E’yi çıkardık çünkü biz bir borsadan çok daha fazlasıyız.” dedi.

OKB Piyasa Verileri

OKB piyasa verileri genellikle bir kripto para birimi işlem platformunda veya bir finansal veri sitesinde bulunmaktadır. Piyasa verileri fiyat, hacim, toplam arz, en yüksek ve en düşük fiyat gibi bilgileri içermektedir. Yani bir dönemde yapılan toplam OKB işlem hacmi, değeri ve fiyatı tüm bu verilere dayanarak yorumlanabilmektedir. Aynı zamanda OKB kaç TL? sorusunun yanıtı da yine piyasa veri analizinde yer almaktadır.

OKB Coin Arzı Ne Kadar?

Kripto para birimlerinin arzı, o para biriminin piyasada bulunan miktarını ifade etmektedir. Arz miktarı genellikle madencilik sürecinde belirlenmekte ve zaman içinde düzenli aralıklarla azaltılmaktadır. Bu durum da kripto varlıkların arzının deflasyonist olduğu ve fiyatların zamanla düşeceği anlamına gelebilmektedir.

Arz meselesi aynı zamanda para biriminin değerini de etkileyebilmektedir. Örneğin, eğer bir kripto para biriminin arzı çok yüksekse ve talep düşükse, o para biriminin değeri de düşebilmektedir. Aynı şekilde, arz düşükse ve talep yüksekse değeri de yükselebilmektedir.

OKB toplam arzı 300.000.000 olarak kaydedilirken güncel 24 saatlik işlem hacmi 32.565.438 USD’dir. 

OKB ATH Seviyesi Kaç?

“All Time High” kelimelerinin kısaltması olan ATH, bir kripto para biriminin piyasa değeri açısından en yüksek seviyeye ulaştığı anlamına gelmektedir. Örneğin, Bitcoin’in ATH’si, Bitcoin’in piyasa değeri açısından tarihi zirvesidir ve bu değer zamanla değişebilir. ATH, bir kripto para biriminin değerini ölçmek için kullanılabilir ve genellikle bir Çin’in ya da altcoin’in popülaritesi ve talebiyle doğru orantılıdır.

OKB en yüksek ATH seviyesi 3 Mayıs 2021’de 44,01 USD olarak kaydedilmiştir.

OKB ATL Seviyesi Kaç?

“All Time Low” kelimelerinin kısaltması olan ATL, bir kripto para biriminin piyasa değeri açısından en düşük seviyeye ulaştığı yerdir. Örneğin, Bitcoin’in ATL’si, Bitcoin’in piyasa değeri açısından tarihi düşüşünün en düşük noktasıdır ve bu değer tıpkı ATH gibi zamanla değişebilir. ATL, bir kripto para biriminin değerini ölçmek için kullanılabilir. Ayrıca genellikle popülarite ve talep ile ters orantılıdır.

OKB en düşük ATL seviyesi 14 Haziran 2019’da 0,580 USD olarak belirlenmiştir.

okb coin yorum

OKB Nereden Alınır?

Kripto para birimleri, genellikle bir kripto para borsasında alınıp satılabilmektedir. Kripto para borsaları ise internet üzerinden hizmet veren platformlardır ve kullanıcıların alım-satım yapabildiği yerlerdir. Kripto para birimleriyle işlem yapmak isteyen kullanıcılar, öncelikle söz konusu borsalardan birine üye olmalıdır ve ardından borsaya para yatırarak, işlem gerçekleştirebilmektedirler.

OKB satın almak için de OKB Coin’in satışta olduğu borsalar üzerinden işlem yapmak gerekmektedir.

OKB Coin Hangi Borsada?

OKB Coin aşağıdaki borsalar üzerinden satın alınabilir:

 • BitMark
 • LBank
 • OKX

Öte yandan piyasada OKB için popüler işlem çiftleri arasında OKB/USD, OKB/TRY ve OKB/EUR bulunmaktadır.

OKB Nasıl Alınır?

OKB alımı için öncelikle, bir kripto para borsasına üye olmak gerekmektedir. Daha sonra, borsaya para yatırarak, istenilen kripto para birimini alabilirsiniz. Kripto para birimleri yüksek volatiliteye sahip olabilir ve yüksek riskler taşıyabilir. Kripto para birimleriyle işlem yapmadan önce, piyasalar hakkında yeterli bilgi sahibi olmanız ve işlem yapmayı düşündüğünüz kripto para biriminin risklerini anlamanız önerilir.

5 adımda OKB nasıl alınır?

 1. OKB Coin’in yer aldığı borsalardan biri seçilmeli.
 2. KYC bilgileri ile borsaya üye olunmalı.
 3. Hesaba para transferi yapılmalı.
 4. Borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak OKB coini seçilmeli ve alım emri girilmeli.
 5. Hesaptaki OKB coinler borsada veya donanım cüzdanlarında tutulabilir.

OKB Ne İşe Yarar?

OKB belirteci, OKX ekosisteminde çok önemli bir rol oynar. Zira OKB, kullanıcılarına belli başlı ayrıcalıklar sunar. Kullanıcıların, sahip oldukları coin  sayısına bağlı olarak işlemlerde yüzde 40’a varan indirimden yararlanmalarını sağlar. Öte yandan kullanıcılar, statü olarak iki farklı gruba ayrılır: normal ve VIP.

Bir kullanıcının sahip olduğu OKB stoğu normal bir kullanıcının seviyesini belirlerken, VIP kullanıcılar işlem hacimlerine göre bir seviye elde etmektedir. Komisyonlar günlük olarak değiştirilir ve kullanıcılar seviyelerine göre indirim alır.

OKB Coin yatırımcıları;

 • İşlem ücretlerini hesaplar ve öder.
 • Sitedeki oylamaya ve yönetime erişim sağlar.
 • Staking sonrası ödüllendirir.

OKB Token sahipleri aşağıdaki ayrıcalıklara da sahip olur:

 • Hizmet ücreti indirimi
 • Oy hakkı
 • OKX Jumpstart’taki projelere katılma olanağı
okb coin

OKB Coin Yorumları

OKEx borsası dünyanın en büyük borsalarından biridir mevcut performansa göre likiditede üçüncü, işlem hacminde dördüncü sıradadır. OKB Token zincirde spot ticaretini, türev ticaretini ve çeşitli ölçeklenebilir uygulamaların aynı anda geliştirilmesini kolaylaştırmak için kullanılmaktadır.

OKB Coin’in satın alımını riskli gören kullanıcılar olduğu gibi, avantajlarını gerekçe göstererek satın alımı teşvik eden yatırımcılar da mevcuttur. Kullanıcıların güncel yorumlarına çeşitli kripto para borsalarının sitesinden veya forumlarda ulaşılabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner