Yükleniyor...

Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Fincan Kulp Formasyonu (cup with handle) uzun vadede ve yavaş hareketle oluşan mum grafiği formasyonudur.

fincan kulp

Fincan Kulp Formasyonu (cup with handle) uzun vadede ve yavaş hareketle oluşan mum grafiği formasyonudur. Bir varlığın fiyat analizi için kullanılan bu formasyon, yatırımcıya yön belirlemede yardımcı olur.

Fincan Kulp Formasyonu Nedir, Nasıl Oluşur?

Fincan Kulp Formasyonu, piyasalarda fiyat analizi için kullanılan bir formasyondur. Trendlerin önce bir çanak ve sonrasında çanağın yaklaşık 3’de 1’i kadar küçük çanak yapması ve aynı tepelere ulaşması sonucu oluşur. Formasyon fincana benzediği için Fincan Kulp Formasyonu adını almıştır. Yatırımcılar formasyonun tamamlanmasıyla kulpun hacimli kırılmasını bekler ve çanağın derinliği kadar kulbun bitiminden yükseleceğini analiz ederler.

Birincisi ikincisinden daha derin ve daha geniş olan iki yuvarlak oyuktan oluşan bir devam figürü olduğu için bazı kaynaklar bu formasyona “Kulplu Kupa Grafiği” ismini vermişlerdir.

fincan kulp formasyonu

Fincanın üstleri ve tutamak aynı yatay direnç hattında hizalanmıştır. Bu çizgiye kulplu fincan figürünün “boyun çizgisi” denir. Formasyon’un veya figürün geçerli olması için ise birkaç kurala uyulmalıdır:

  • Kulplu fincan deseninin öncesinde önemli bir yükseliş hareketi olmalıdır.
  • Kupa çukurunun alt seviyesi, formasyonun oluşumundan önceki yükseliş trendinin yüzde 50’sinden az olmalıdır.
  • Sap boşluğunun en alt kısmı fincan yüksekliğinin yüzde 50’sinden az olmalıdır.

İki oluğun şekli, satıcıların kademeli olarak nefes darlığını yansıtan yuvarlak bir tabanı andırıyor olabilir. Alıcılar, boyun çizgisi geçtiğinde (psikolojik eşik) yavaş yavaş kontrolü yeniden kazanırlar, satın alma gücü daha sonra çok güçlü hale gelir.

Bu formasyon görüldüğünde fiyatların yukarı yönde devam etmesi olasıdır fakat yine de temkinli hareket etmek gerekir. Fincanın sağ tepesinden dibine kadarki mesafe ölçülüp bu mesafenin kırılmaya kadar uzatılması tekniğiyle hedef belirlenebilir. Genel stop seviyesi kırılmanın aksi yönündeki kulpun hemen dışıdır.

Ters Fincan Kulp Formasyonu Nedir?

Ters fincan Kulp Formasyonunda, kulp oluşumu tamamlandıktan sonra fiyatın düşüş eğilimine girdiği görülmektedir. Bu formasyon, satış fırsatlarını belirlemek için kullanılır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner