Yükleniyor...

FTX Açmazda, Binance Şah Çekti

Kripto para piyasası, dünyanın en büyük borsalarından FTX'in Binance'e karşı yaptığı gambit hamlelerinin ardından sarsıldı.

FTX Acmazda Binance Sah Cekti

Kripto para piyasası, dünyanın en büyük borsalarından FTX’in Binance’e karşı yaptığı gambit hamlelerinin ardından sarsıldı.

Bu haftanın gündeminde Binance ve FTX borsalarının karşılıklı olarak kozlarını paylaştığı ateşli bir tartışma vardı. Kripto para piyasasındaki en büyük iki borsanın arasındaki mücadele, Binance’in lehine tamamlanmak üzere görünüyor.

Binance ve FTX’in Satranç Oyunu Nasıl Başladı?

Binance CEO‘su Changpeng Zhao, ilk taşını öne süren taraf olarak, rezervlerinde bulunan FTT token’larını satacaklarını söyledi. Mücadelenin fitilini ateşleyen bu adıma karşılık FTX sessiz kaldı. FTX’in kardeş şirketi Alameda ise gerekirse token’ları satın alabileceğini söyledi. Bu arada FTT’nin, FTX borsasının yerel token’ı olduğunu belirtelim.

Binance tarafından yaklaşık 580 milyon dolarlık FTX FTT token’larının piyasaya satılacağının söylenmesi, gövde gösterisi olarak nitelendiriliyor. Devamında, taraflar herhangi bir savaş içerisinde olmadıklarını belirttiler. FTX, likidite krizinin eşiğinde ılımlı bir duruş sergilerken; CZ, aldığı bu kararın tamamen şeffaf bir yatırım bilgilendirmesi olduğu açıklamasında bulundu.

FTX ve Binance Borsalarindan Satranc Oyunu

FTX Kalesini Kaybetti

Binance mücadelesinde FTX borsasının karşısına çıkan en büyük hamlelerden biri, borsanın likidite sıkıntısı çektiği iddialarıydı. Bunun nedeni olarak da FTX borsasından son bir haftada yaklaşık 372 milyon dolarlık stablecoin’in çıkışı gösteriliyor.

Kendini bir kare oynatmak isteyen SBF, ilk gambit hamlesini gerçekleştirmek için likidite iddialarına sert çıkıştı. Aynı zamanda, bunun, bir rakip tarafından ortaya atılan asılsız bir söylenti olduğunu, FTX borsasında sorun olmadığını ve varlıkların iyi durumda olduğunu belirtti.

Büyük Usta SBF’ye göre, şirket 1 milyar dolardan fazla nakit bulunduruyordu. Ayrıca, borsa tüm para çekme işlemlerini karşılayabilir ve yatırımcılarının varlıklarını kullanmayan bir durumdaydı.

FTX tarafından gelen bu bekleme hamlesi, kısa bir süre içerisinde geçerliliğini kaybetti. FTX’in para çekme işlemlerini durdurduğu bildirildi. Çoktan tüm piyonlarını öne sürmüş olan şirket, kanat pozisyonundaki kale figürünü de oyun dışı bıraktı.

Binance, FTX’e Şah Çekti

Sam Bankman-Fried’in şirketinin sıradan kripto şirketlerinden farklı olması gerekiyordu. Hızlı bir şekilde en büyük ikinci kripto borsasını kurdu ve daha sonra bu yaz endüstrinin en kötü çöküşü sırasında kurnazca genişletti. Yine de matematiği iyi olan SBF için satranç oyunun sonu yaklaşmış oldu.

SBF, tüm iddiaların aksine olumlu bir adım atamadı. Baş rakibi Binance’in kurtarmasına ihtiyacı olan kripto borsası FTX’in ani çöküşü, kripto yatırımcılarını hayrete düşürdü.

Oyunun son hamlelerinden biri Binance CEO’su Changpeng Zhao‘nun FTX’i tamamen satın almayı amaçladıklarını söylemesiyle geldi. CZ bu adımı, FTX’in para çekme işlemlerini durdurmasından birkaç saat sonra attı.

Şah çekilen FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried da kripto para borsası Binance ile stratejik bir anlaşmaya varıldığını açıkladı. SBF ayrıca yaptığı açıklamada, vermiş oldukları destekten ötürü CZ’ye ve Binance’e teşekkürlerini iletti.

Oyunun sonuna gelinirken, mücadelenin hakemi sayılabilecek Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) da takipçi oldu. CFTC sözcüsü Steven Adamske, düzenleyicinin, Binance ve FTX arasındaki konuyu takip ettiğini ifade etti.

Binance’in agresif oyun tarzı karşısında, FTX’in zayıf karelerinde figür kalmamış gibi görünüyor. Satın alma hamlesiyle rakibine şah çeken Binance, artık satış işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte oyunu bitirecek.

Tüm bu olaylar ile bağlantılı görüş almak amacıyla FTX TR’ye ulaştık. FTX TR tarafından konuyla ilgili olarak şu yorum geldi:

“FTX TR aslında şu an globalle beraber hareket ediyor yani FTX’in görüşmeleri hala devam ediyor. Süreç sonuçlandığında elbette açıklama yapılacaktır.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner