Yükleniyor...

FTX (FTT) Coin Nedir?

'Vadeli İşlemler Borsası'nın kısaltması olan FTX, Alameda Research'ün sektörde hacme göre en büyük kripto tüccarlarından biri olarak oluşturduğu itibardan yola çıkmıştır.

FTX

‘Vadeli İşlemler Borsası’nın kısaltması olan FTX, Alameda Research’ün sektörde hacme göre en büyük kripto tüccarlarından biri olarak oluşturduğu itibardan yola çıkmıştır. FTX, Bahamalar dışında uluslararası bir borsa işletmektedir. ABD’li müşterilere yasal olarak hizmet vermek için 2020’de ayrı bir borsa olan FTX US kuruldu. Her şey çözülmeye başlamadan önce 2021’de FTX yaklaşık 30 milyar dolar değerinde, Binance’in ardından en büyük ikinci kripto borsası olmuştur.

Dünyanın en büyük borsaları arasında yer alan FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried, yazdığı yazıda borsanın çöküşünün sebeplerini açıklamıştır. FTX çöküşünün birtakım olumsuz olaylar kaynaklı olduğunu belirtmiştir.

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried, Mayıs ayında Terra ekosisteminin çökmesine bağlı olarak kredilerin temin edilememesinin takip ettiğini dile getirmiştir. Kullanıcıların toplu fon çekim taleplerinin şirketinin sonunu getirdiğini belirtmiştir. Sam Bankman-Fried, şirketin zayıf marj ve risk yönetiminin FTX’i iflasa götürmesinde bir etken olduğunu da kabul etmiştir.

FTX 1

Sam Bankman-Fried, şirketin şimdiye kadar finansal yapısının sağlam olduğunu söylemiştir. Şöyle ki FTX’in 60 milyar dolarlık teminatına karşılık 2 milyar dolar borcu olduğundan bahsetmiştir. Kripto para piyasasında yaşanan sert çöküşle birlikte teminet değerleri yarıya düşmüştür. Piyasada yaşanan bu olumsuzluklar şirketin borçlarını kat kat arttırıp kısa sürede 8 milyon dolara kadar yükseltmiştir. Kasım ayına girildiğinde ise borsanın teminatı, 17 milyar dolara kadar çekilmişti. Bu olayın ardından hızlı çekim talepleriyle teminatı miktarının 9 milyar dolara kadar gerilediğini aktarmıştır. Sam Bankman-Fried, müşteri fonlarının borsanın bağlı olduğu şirket olan Alameda Research’e aktarıldığıyla ilgili hiç bir açıklamada bulunmamıştır.

Sam Bankman-Fried, iflas kararını yoğun baskı altında kaldığından dolayı verdiğini söylemiştir. 11 Kasım tarihinde iflas başvurusuyla birlikte istifa eden Bankman-Fried’ın şu an FTX ile bir bağlantısı bulunmamaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner