Yükleniyor...

Sam Bankman-Fried (SBF) Kimdir?

Sam Bankman Fried, 2022 yılı sonlarına doğru çöküş yaşayan FTX borsasının CEO'sudur.

sam bankman fried

Sam Bankman Fried, 2022 yılı sonlarına doğru çöküş yaşayan FTX borsasının CEO’sudur. Baş harflerinin kısaltması SBF olarak da bilinen Amerikalı girişimci, sekiz suçtan da suçlu bulunursa 115 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaktır.

SBF Kimdir?

Sam Bankman Fried, tam ismiyle Samuel Benjamin Bankman-Fried ya da baş harflerinin kısaltmasıyla SBF, 5 Mart 1992 yılında doğmuştur. Amerikalı bir girişimci , yatırımcı ve sözde dolandırıcıdır. Bankman-Fried, kripto para borsası FTX’in ve ilişkili ticaret şirketi Alameda Research’ün kurucusu ve CEO’suydu ve her ikisi de 2022’nin sonlarında bölüm 11’in iflasıyla sonuçlanan yüksek profilli bir çöküş yaşadı.

FTX’in çöküşünden önce Bankman-Fried, Forbes 400’de en zengin 41. Amerikalı ve Dünyanın Milyarderleri tarafından dünyanın en zengin 60. kişisi seçildi. Serveti net değeri 26 milyar dolarla zirve yaptı. 11 Kasım 2022’ye kadar, FTX’in iflasının ortasında, Bloomberg Milyarderler Endeksi onun net değerinin sıfıra düştüğünü düşündü. Serveti uçup gitmeden önce, Bankman-Fried, ABD siyasi kampanyalarının önemli bir bağışçısıydı, 2024 ABD başkanlık seçimlerinde yaklaşık 1 milyar dolar harcamayı planladığını iddia etmenin yanı sıra açıkça Demokrat adaylara ve gizlice Cumhuriyetçilere bağışta bulundu.

12 Aralık 2022’de SBF, Bahamalar’da tutuklandı ve ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edildi. New York’un Güney Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesi huzurunda kendisine ilişkin bir iddianame 13 Aralık’ta açıldı ve tel dolandırıcılığı , emtia dolandırıcılığı, menkul kıymetler dolandırıcılığı, kara para aklama ve kampanya finansmanı yasası ihlalleri dahil olmak üzere suçlardan sekiz suçlama ortaya çıkardı; Bankman-Fried, sekiz suçtan da suçlu bulunursa 115 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Şubat 2023’te 4 ek ücret daha açıklandı. 22 Aralık’ta, ailesinin Kaliforniya’daki evinde ikamet etmesi şartıyla 250 milyon dolarlık bir kefaletle serbest bırakıldı.

sam bankman fried

Sam Bankman Fried Hayatı

Bankman -Fried, 5 Mart 1992’de Stanford Üniversitesi kampüsünde Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Stanford Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Barbara Fried ve Joseph Bankman’ın oğludur. Teyzesi Linda P. Fried, Columbia Üniversitesi Postacı Halk Sağlığı Okulu’nun dekanıdır. Erkek kardeşi Gabriel Bankman-Fried, eski bir Wall Street tüccarı ve kar amacı gütmeyen Pandemilere Karşı Koruma ve ilişkili kuruluşun eski yöneticisidir.

SBF, matematikte yetenekli lise öğrencilerine yönelik bir yaz programı olan Kanada/ABD Mathcamp’a katıldı. Liseyi California, Hillsborough’daki Crystal Springs Uplands School’da okudu. Massachusetts Institute of Technology’den 2014 yılında fizik alanında lisans ve matematik alanında yan dal derecesi ile mezun oldu. Bir MIT öğrencisi olarak, Epsilon Theta adlı karma bir grup evinde yaşıyordu.

2013 yazında Bankman-Fried, uluslararası ETF ticareti yapan tescilli bir ticaret şirketi olan Jane Street Capital’de stajyer olarak çalıştı. MIT’den mezun olduktan sonra orada tam zamanlı çalışmaya döndü.

Eylül 2017’de, Jane Street’ten ayrıldı ve Ekim’den Kasım 2017’ye kadar Center for Effect Altruism’de geliştirme direktörü olarak kısa bir süre çalıştığı Berkeley’e taşındı. Kasım 2017’de Alameda’yı kurdu. 2021 itibarıyla Bankman-Fried, Alameda Research’ün yaklaşık yüzde 90’ına sahipti. Ocak 2018’de, ABD’ye kıyasla Japonya’daki daha yüksek Bitcoin fiyatından yararlanmak için günde 25 milyon dolara çıkan bir arbitraj ticareti düzenledi. 2018’in sonlarında Macau’da düzenlenen bir kripto para birimi konferansına katıldıktan sonra Hong Kong’a taşındı.

SBF, Nisan 2019’da bir kripto para birimi türev borsası olan FTX’i kurdu; ertesi ay işletmeye açıldı. 8 Aralık 2021’de, diğer sektör yöneticileriyle birlikte, kripto para birimi endüstrisinin düzenlenmesi hakkında Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade verdi. 12 Mayıs 2022’de Bankman-Fried’in çoğunluğuna sahip olduğu Emergent Fidelity Technologies Ltd.’nin Robinhood Markets hisselerinin yüzde 7,6’sını satın aldığı açıklandı. Kasım 2022’de Doğu Karayip Yüksek Mahkemesi huzurunda verilen bir beyanda, tutuklanmadan önce Bankman-Fried, kendisinin ve FTX’in kurucu ortağı Gary Wang’ın Emergent Fidelity Technologies’in Robinhood Markets hissesini satın almasını finanse etmek için Alameda Research’ten 546 milyon doların üzerinde borç aldığını söyledi.

Eylül 2022’de, SBF’in danışmanlarının, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasını finanse etmek için onun adına teklifte bulunduğu bildirildi. 25 Nisan 2022’de Twitter’ın Twitter’ı satın alması sırasında Twitter ile Musk arasında açılan davanın bir parçası olarak yayınlanan mesajlara göre, yatırım bankacısı Michael Grimes, Bankman-Fried’in 5 milyar dolara kadar taahhüt vermeye istekli olacağını yazdı. Musk satın almayı tamamladığında aslında hiçbir yatırım gerçekleşmedi. Bankman-Fried, kendisi de bir FTX yatırımcısı olan Sequoia Capital’deki 200 milyon dolar da dahil olmak üzere risk sermayesi şirketlerine 500 milyon dolardan fazla yatırım yaptı, Sequoia, Bankman-Fried’in “parlayan” bir profilini yayınladı ve daha sonra FTX’teki ödeme gücü krizinden sonra kaldırdı.

SBF

FTX’in İflası

Kasım 2022’de Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter’da firmasının FTX’in token’ı olan FTT’yi satmayı planladığını açıkladı. Binance, 2021’de FTX’teki hisse satışının bir parçası olarak 529 milyon dolar değerinde FTT aldı. Zhao, tweet’ini CoinDesk’in Bankman-Fried’in alım satımı olan Alameda’nın varlıklarının büyük bir kısmının olduğunu belirten bir raporundan kısa bir süre sonra yayınladı. Bloomberg ve TechCrunch, Binance tarafından yapılacak herhangi bir satışın, tokenin düşük işlem hacmi nedeniyle FTT’nin fiyatı üzerinde muhtemelen çok büyük bir etkiye sahip olacağını bildirdi. Zhao’nun bekleyen satış duyurusu ve Zhao ile Bankman-Fried arasındaki anlaşmazlıklar, FTT ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarında düşüşe neden oldu. Kısa bir süre önce Zhao, Bankman-Fried’in lobicilik çabalarını eleştirmişti.

8 Kasım’da Zhao, Binance’in FTX’teki likidite krizi nedeniyle FTX’i satın almak için bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Zhao, Binance’in durum tespitini yakında tamamlayacağını ve tüm kripto borsalarının teminat olarak token kullanmaktan kaçınması gerektiğini belirtti. Ayrıca, FTT’nin “işler geliştikçe önümüzdeki günlerde oldukça değişken” olmasını beklediğini de yazdı. Duyuru günü FTT yüzde 80 değer kaybetti. 9 Kasım’da Wall Street Journal, Binance’in FTX’i satın almamaya karar verdiğini bildirdi. Binance, FTX’in müşteri fonlarını yanlış kullandığına dair raporları ve FTX’in bekleyen soruşturmalarını firmanın anlaşmayı takip etmemesinin nedenleri olarak gösterdi. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, krizin ortasında Bankman-Fried artık bir milyarder değildi. Hemen ertesi gün Bloomberg, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun FTX’i ve onun Bankman-Fried’in diğer varlıklarıyla olan bağlantılarının doğasını araştırdığını bildirdi.

11 Kasım 2022’de FTX, Alameda Research ve 130’dan fazla ilişkili tüzel kişilik iflas ilan etti.

Reuters tarafından alıntılanan isimsiz kaynaklar, 2022’nin başlarında SBF’in, şirket içindekilere veya halka herhangi bir açıklama yapmadan FTX’ten Alameda Research’e en az 4 milyar dolar aktardığını belirtti. Kaynaklar, aktarılan paranın müşteri fonlarını içerdiğini ve görünüşte FTT ve Robinhood hisseleri tarafından desteklendiğini söyledi. Wall Street Journal tarafından alıntılanan isimsiz bir kaynak, Bankman-Fried’in, Alameda’nın FTX’e yaklaşık 10 milyar dolar borcu olduğunu açıkladığını belirtti; Alameda Research İcra Kurulu Başkanı Caroline Ellison, çalışanlara Bankman-Fried’in FTX’in yükümlülüklerini yerine getirmesine yardımcı olmak için müşterilerinin parasını Alameda’ya ödünç verdiğinden haberdar olduğunu kaydetti.

SBF, 11 Kasım’da FTX’in CEO’luğundan istifa etti ve yerine Enron’un iflası ve yeniden yapılandırılmasındaki rolüyle tanınan John J. Ray III geldi. FTX ve ilgili kuruluşlar aynı gün Delaware’de iflas başvurusunda bulundu. FTX’in iflasını ilan etmesinden bir gün sonra, 12 Kasım’da Sam Bankman-Fried, Bahamalar Kraliyet Polis Gücü tarafından sorguya çekildi. 17 Kasım’da Ray, iflas mahkemesine sunduğu yeminli beyanda, firmanın kayıtlarına göre Alameda Research’ün SBF’e 1 milyar dolar borç verdiğini belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner