Yükleniyor...

Gemini Dollar (GUSD) Nedir?

Gemini Dollar, ABD doları destekli bir stablecoin'dir ve kripto ekonomisiyle etkileşime geçmek için kullanılabilecek nakit paranın dijital bir temsilidir.

gusd 03

Gemini Dollar, ABD doları destekli bir stablecoin’dir ve kripto ekonomisiyle etkileşime geçmek için kullanılabilecek nakit paranın dijital bir temsilidir. GUSD, ABD dolarının güvenilirliğini ve fiyat istikrarını kripto para biriminin hızı ve verimliliği ile birleştirir.

Gemini Dollar Nedir?

Gemini Dollar, FDIC sigortalı banka hesaplarında tutulan ABD dolarına sabitlenmiş ve bu dolarla desteklenen bir sabit kripto paradır. Rezervlerde tutulan fonlar, muhasebe firması BPM LLP tarafından rutin olarak denetlenir. Ethereum ağının üzerine inşa edilmiş bir ERC20 kripto parası olan GUSD ve akıllı sözleşmeleri, güvenlik şirketi Trail of Bits Inc. tarafından denetlenir.

gemini dollar

GUSD Nedir?

GUSD, Gemini Dollar projesinin yerel kripto para birimidir. 2014 yılında Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından kurulan kripto borsası Gemini tarafından yaratılmıştır. Gemini, 2018’de stabilcoinini piyasaya sürmek için New York Mali Hizmetler Departmanından (NYDFS) onay almıştır. Şirket, GUSD’nin düzenlenmiş ilk kripto para olduğunu iddia etmektedir. Ancak Paxos aynı gün NYDFS tarafından düzenlenen bir stablecoin’i de piyasaya sürmüştür. Gemini Trust Company LLC, dolaşımdaki token sayısına karşılık gelen ABD Doları mevduatı tutmaktadır.

GUSD Ethereum üzerine inşa edilmiştir, yani token oluşturma, yürütülebilir akıllı sözleşmelerin sonucudur. Arzı artırmaktan sorumlu olan sözleşmenin, belirli bir limite kadar çevrimiçi bir anahtarla imzalanması gerekir. Bu sınırın ötesinde coin basmak için çevrimdışı bir imza gerekir. Bu, token verme güvenliğini artırmayı amaçlamaktadır.

Akıllı sözleşme yürütme, “yüksek riskli eylem” için, ek hata toleransı ile bir çevrimdışı imza içeren çoklu imzalı bir onay şeması gerektirir. Onaydan sonra, bu belirli eylemler, güvenlik olaylarının tespit edilmesi veya bunlara yanıt verilmesi için belirli bir süre için zaman kısıtldır. Kötü niyetli aktörlerden kaçınmak için bekleyen tüm işlemler iptal edilebilir.

Gemini Dollar’ın belirlenmiş bir dolaşım programı veya sabit arz sınırı yoktur. Tokeni 1:1 oranında destekleyen bir rezerv ile ABD dolarına sabitlenmiştir.

GUSD Nasıl Satın Alınır?

Gemini Dollar satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Bu borsalardan birinde hesabınız olmalıdır. Hesabınız yoksa bir hesap açmalı ve giriş yapmalısınız. Borsaya giriş yaptıktan sonra hesap cüzdanına bakiye yüklemeniz gerekir. Kredi veya banka kartıyla bakiye yükleyebileceğiniz gibi, banka havalesi yöntemiyle de işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bakiye yükledikten sonra istenilen miktarda GUSD satın alabilir, sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

Gemini Dollar satın alınabilecek kripto para borsaları şunlardır:

  • Coinbase Exchange
  • Bitstamp
  • Gemini
  • Uniswap v3 (Ethereum)
  • EXMO

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner