Yükleniyor...

Gemini Nedir, Ne İşe Yarar?

Gemini, Bitcoin ve Ether alım satım borsasıdır.

gemini

Gemini, Bitcoin ve Ether alım satım borsasıdır. 2015 yılında Winklevoss ikizleri tarafından kurulmuştur. Gemini borsası ismini buradan almaktadır.

Winklevoss ikizleri 2004’te Mark Zuckerberg’e açtıkları Facebook davası ile tanınmaya başladılar. İkizlerin söylemine göre Facebook kendi projeleriydi. İkizler bu davayı kazanarak karşılığında 65 milyon dolar aldılar. Sonrasında ikizler dijital para sektöründe hizmet vermeye başlayarak Gemini projesini hayata geçirmiştir.

Gemini borsası New York’tadır. ABD’nin tüm eyaletlerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca Kanada, Hong Kong, Puerto Rico, Singapore, Güney Kore ve İngiltere’de de hizmet vermektedir. 2016 yılında dünyanın ilk Ether lisansına sahip borsası olmuştur.

Gemini borsası 51 çalışana sahiptir. Gemini borsası KuCoin ve Kraken gibi borsalarla rekabet halinedir. Çünkü, Gemini borsası kullanımı dahilinde itibari para birimleriyle kripto alımına olanak tanımakta ve BTC/ETH pazarına sahiptir.

Borsaların asıl amacı yatırımcıların varlıklarını güvenli bir zeminde işleme alabilmelerini sağlamaktır. Kripto para borsalarında dikkat edilen en önemli kriter güvenilir olmasıdır. Gemini borsası da bu anlamda sektörde hizmet veren en güvenilir borsalardan biridir.

Gemini borsasının özelliklerinden bahsedecek olursak:

 • Alım satım işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılmasına olanak tanımaktadır.
 • Varlıkları ve işlemleri güvence altında tutan bir alt yapıya sahiptir.
 • Kullanıcılarına spot alım ve satım işlemleri için hizmet sunmaktadır. 
gemini 1

Gemini Avantaj ve Dezavantajları

Gemini borsasının güvenilir bir borsa olduğundan söz etmiştik. Her borsanın avantajı olduğu kadar belli birtakım dezavantajları da bulunmaktadır. Gemini borsasının avantaj ve dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Avantajları

 • Ek güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Çok az bir yüzdelik miktarda Bitcoin online olarak saklanmaktadır. Siber saldırılar nedeniyle oluşabilecek potansiyel kayıplarını minimuma indirmek adına offline olarak saklanıyor.
 • Hem kurumsal hem de bireysel müşteriler için uygun bir borsadır.
 • Profesyonel ve üst düzey hizmet sunmaktadır.
 • Çok iyi bir müşteri hizmetleri hizmetine sahiptir. Sorunlar için inceleyebileceğiniz bir blog ve SSS bölümü mevcuttur. Bunun yanı sıra sorunlar ve şikayetler için e-posta gönderebilirsiniz. Borsa genellikle birkaç saatte yanıt vermektedir.
 • Basit ve anlaşılır arayüz tasarımı sayesinde yeni başlayanlar için önemli bir fayda sağlamaktadır.
 • Varlık alım satımında düşük ücretler mevcuttur. Kripto para ve banka transferleri de ücretsizdir.

Dezavantajları

 • Kripto para çeşitliliği sınırlı olan bir borsadır.
 • Kayıt olmak için çok fazla kişisel bilgi istemektedir.
 • Borsa yüksek hacimli zamanlarda kapanıyor. Sebebi muhtemelen yoğunluk yaşanan sunucularda gerçekleşen kesintilerdir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner