Yükleniyor...

Gitcoin (GTC) Nedir?

Gitcoin (GTC), açık internetin geleceğini geliştirmek için bir araya gelen geliştiriciler, yaratıcılar ve protokoller topluluğu olarak ifade edilmektedir.

gitcoin

Gitcoin (GTC), açık internetin geleceğini geliştirmek için bir araya gelen geliştiriciler, yaratıcılar ve protokoller topluluğu olarak ifade edilmektedir. Ethereum blockchaininde çalışan bir fon toplama platformudur. Bu platform, bir DAO aracılığıyla merkeziyetsiz bir biçimde yönetilmektedir.

Gitcoin (GTC) platformu, Kevin Owocki, Scott Moore ve Vivek Singh tarafından 2017 yılında kurulmuştur. 2021 yılının Mayıs ayında ise Gitcoin DAO ve Gitcoin’in yönetim token’ı GTC piyasaya çıkmıştır.

Web2’den Web3’e doğru olan geçişi, merkeziyetsiz şekilde desteklemeye çalışan Gitcoin, bu projeler için toplanan fonların da merkeziyetsiz şekilde yönetilebilmesi için Gitcoin DAO’yu kurmuştur. Gitcoin (GTC), açık kaynak alanında gelişmeyi teşvik etmek için araçlar, teknolojiler ve ağlar dahil olmak üzere Web3 için yeni altyapıyı destekleyen bir topluluk oluşturmaktadır.

Gitcoin projesi, sosyalleşmeyi de desteklemektedir. İsteyen geliştiriciler, çeşitli topluluklara katılabiliyor ve takip ettikleri geliştiricilere bağış yapabiliyor. Bunun yanı sıra, platformun bir Web3 eğitim platformu da bulunmaktadır. Bu platformda ise geliştiriciler, diğer kullanıcıları eğitiyor. Gitcoin’de geliştiriciler, uygulamaları üzerinden para da kazanabilmektedir.

gtc

Gitcoin’in ne işe yaradığını özetleyecek olursak, geliştiricilere çok çeşitli programlama dillerinde açık kaynaklı yazılımlar üzerinde çalışmak için ödeme alabildiği bir platformdur. Kullanıcılar, katkıda bulunan bağışçılardan kitle kaynaklı fon sağlamak için kendi proje fikirlerini Gitcoin platformuna da gönderebilirler. Doğrudan topluluk kitle fonlamasının yanı sıra Gitcoin, topluluğun en popüler gördüğü projelerin gelişimini hızlandırmak için topluluk finansmanı çabalarını eşleştirmeye yardımcı olmak için ikinci dereceden finansman olarak bilinen benzersiz bir sistem kullanmaktadır.

Gitcoin Ödülleri

Gitcoin, kullanıcıların Gitcoin platformundaki mevcut geliştiricilerden belirli teknolojik geliştirme sorunlarını ve kitle kaynak desteğini finanse etmelerini sağlamaktadır. Gitcoin ödülleri, Gitcoin topluluğuyla etkileşim kurmak ve görevleri ve zorlukları tamamlayarak öğrenmenin ve kazanmanın yollarını sağlamak için tasarlanmıştır. Gitcoin ödülleri aracılığıyla, fon verenler çalışanları kendi takdirlerine göre seçebilir, zaman çizelgeleri belirleyebilir ve istedikleri zaman iptal edebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x