Yükleniyor...

Halving bitti, kriz başladı: Madencileri korkutan veri!

Bitcoin madenciliğinden sağlanan günlük gelir, 2024'ün ilk dört ayındaki günlük ortalama olan 6 milyon dolardan 3 milyon doların altına geriledi.

bitcoin btc madencileri2

Bitcoin madenciliğinden sağlanan günlük gelir, 2024’ün ilk dört ayındaki günlük ortalama olan 6 milyon dolardan 3 milyon doların altına geriledi.

Bitcoin madencilerinin elde ettiği gelir, BTC halving’inin tamamlanmasıyla beraber Mayıs ayında önemli ölçüde düştü. Bitcoin ağı, toplam 21 milyonluk arzın piyasaya sürülmesinin git gide zorlaşması için halving mekanizması ile planlanmıştı. 20 Nisan’daki halving, madencilik ödüllerini 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşürdü.

Halving ve Bitcoin Runes’ın piyasaya sürülmesi eşliğinde madencilerin günlük kazançlarını geçici olarak üst seviyelerde devam etti. Fakat, Mayıs ayında büyük bir gelir düşüşü yaşandı. 1 Mayıs’ta blok ödülleri ve işlem ücretlerinden elde edilen toplam gelir 26,3 milyon dolara geriledi.

bitcoin btc madencilik

Bitcoin madencileri hüsrana uğradı!

BlockchainCom’dan alınan veriler dorultusunda, BTC madencileri halving’den önce günde ortalama 6 milyon dolar kazanıyordu. Mayıs ayının diğer günlerinde benzer gelir modelleri kaydederek Bitcoin madencilik gelirlerinde yeni bir normalin sinyalini verdi. Madencilik geliri 20 Nisan’da zirve yaparak Bitcoin tarihinde ilk kez 107 milyon doların üzerine ulaşarak rekora imza atmıştı.

Bu kayda değer düşüşü madenciler, Bitcoin ekonomisinin bir sonraki aşamasında kârlı kalabilmek için operasyonlarını yeniden düzenledi. Aksi takdirde, madenciler operasyonlarını desteklemek için yalnızca Bitcoin’in yüksek piyasa değerine güvenmek zorunda kalacaklardı.

CryptoQuant CEO‘su Ki Young Ju, mevcut koşullar altında halving sonrası madenciliği kârlı kılmak için Bitcoin’in 80.000 doların üzerinde tutulması gerektiğini ifade etti. Bununla birlikte, çoğu madenci, rekabetçi olurken uzun vadeli operasyonel maliyetleri azaltmak için madencilik ekipmanlarını yükseltmek için önlemler aldı.

Örneğin, Bitcoin madencilik firması Bitfarms, hash oranını üç katına çıkarmak için 240 milyon dolar ayırdı. Geçmişte Cointelegraph’a konuşan Bitfarms finans müdürü Jeffrey Lucas, firmanın 88.000 yüksek verimli tehçizat tedarik etmeye çalıştığını paylaştmıştı:

“Dönüşümsel ekipman yükseltmesi, Bitcoin’in yarılandığı dönemde Bitfarms’ı ölçek ve kârlılık açısından ileriye taşıyor. Bu, hash oranımızı üç kat artırarak 21 EH/s’ye çıkaran, hedeflenen işletme kapasitemizi yüzde 83 artırarak 440 megawatt’a (MW) çıkaran ve filo verimliliğini yüzde 40 artırarak 21 w/TH’ye çıkaran bir oyun değiştiricidir.”

Bu çabaya rağmen Bitfarms, Nisan ayında iki yılı aşkın bir süredir 269 Bitcoin ile en düşük aylık kazancını kaydetti.


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner