Yükleniyor...

Hesap Soyutlama (AA) Nedir? AA Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Hesap soyutlama (AA), cüzdanların akıllı sözleşmeler gibi işlev görmesini sağlar.

hesap soyutlama

Hesap soyutlama (AA), cüzdanların akıllı sözleşmeler gibi işlev görmesini sağlar. Bunun yanı sıra; temel ifadeler gibi karmaşık cüzdan gereksinimlerini ortadan kaldırır ve karmaşık eylemleri veya otomatik ödemeleri gruplama gibi özellikleri etkinleştirir.

Hesap Soyutlama Nedir?

Hesap soyutlama, kişisel cüzdanların akıllı sözleşmelere benzer şekilde çalışmasını sağlar. Transferler ve cüzdana erişim dahil olmak üzere bazı temel işlemler için iyi düzeyde otomasyon sağlar. Akıllı sözleşmeler için hesap soyutlama, ERC-2938 hükümlerini takip eder ve katı ECDSA imza doğrulama protokolünü atlamanın bir yolunu arar ve bunun yerine işlemleri doğrulamak için isteğe bağlı bir EVM bayt kodu yürütür. Baypas sistemi, akıllı sözleşme hesaplarının birkaç ince ayar yapmasını ve ödemek istedikleri gas ücretlerini belirlemesini sağlar.

EIP-4337, cüzdan işlemlerini ağın mutabakat katmanından tamamen soyutlayan, bir dizi komutun mutabakat katmanından uzağa paketlenmesine ve doğrulanmasına izin veren bir protokol önerir. Bu, Harici Sahiplikli Hesapların (EOA) nasıl çalıştığı ve kontrol edildiği konusunda daha fazla esneklik sağlar. Hesap soyutlama, Ethereum ağını ve onu tamamen yeni bir benimseme ve uygulama düzeyine uygulayan diğer EVM platformlarını açabilir.

Blockchain cüzdan yönetim sistemi katıdır; her işlemi tek tek doğrulamanız gerekir ve özel anahtarlarınızı kaybederseniz cüzdanınıza ve içindeki her şeye erişiminizi kaybedersiniz. Blok zincirleri güvenli bir varlık yönetimi sistemi sunarken, yukarıdaki zorluklar, yaygın olarak kabul edilen bir ödeme yöntemi ve rutin olarak kullanılan bir altyapı olarak benimsenmesini engellemektedir.

Hesap soyutlamanın devreye girdiği yer burasıdır. Hesap soyutlama, akıllı sözleşmelerde kullanılan otomasyon mimarisini Harici Hesaplar (EOA’lar) olan kripto cüzdanlarına uygular. Akıllı sözleşmelerde görüldüğü gibi, hesap soyutlama, cüzdan sahiplerinin cüzdanlarını değiştirmelerine olanak tanır. Olası değişiklikler, yinelenen ödemeler için kurulumları, erişim yönetimi protokollerini ve kullanıcıların ağ ücretlerini ödeme yöntemindeki değişiklikleri içerir.

Hesap soyutlama, önerildiğinden beri blockchain toplulukları arasında bir tartışma konusu olmuştur ve nihayet yakın gelecekte hayata geçebilir. ZkSync ve Starknet gibi Katman 2 ağlarının bu teknoloji için uygulamalar üzerinde çalıştığı söyleniyor.

hesap soyutlama 1

AA Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Hesap soyutlama, EOA’ları akıllı sözleşmeler gibi otomatikleştirmeye çalışır. Ancak EOA’lar başlangıçta farklı bir şekilde yapılandırılmıştır ve ağın kurallarına uyulması gerekiyorsa bu orijinal tasarıma göre çalışması gerekir. Ancak bu tasarım, teknik olarak eğimli bir kullanıcı için bile çok katı ve kullanışsızdır. Bu amaca ulaşmak için, EOA’nın bu katı sistemden soyutlanması (ayrılması) gerekir, dolayısıyla hesap soyutlaması adı verilir.

Akıllı sözleşmeler ( EIP-2938 ) için benzer bir sistem önerildi ve bir akıllı sözleşmenin imza algoritmasını atlamasına ve isteğe bağlı bir EVM bayt kodu yürüterek işlem geçerliliğini genişletmesine izin veren bir dizi uygulama tanımlıyor. Bu, akıllı sözleşmelerin gaz fiyatını ve limitlerini ödemeye razı oldukları bir miktara değiştirmesine izin vermeyi amaçlıyordu .

EIP-4337, EOA’lar için alternatif bir mempool, sözde işlem ve işlemleri paketlemek ve doğrulama için bir bloğa dahil etmek üzere paketleyiciler kullanarak mutabakat katmanını atlayarak elde edilebilecek bir hesap soyutlama sistemi tanımlar.

Hesap Soyutlama Faydaları

Sektör liderleri ve yeni projeler, hesap soyutlamayı uygulamanın ve blok zinciri teknolojisi için yeni fırsatlar yaratmanın ve kitlesel benimsemeyi sağlamanın yollarını araştırıyor. Hesap soyutlama için olası kullanım durumları şunlardır:

Geliştirilmiş Kullanıcı Deneyimi
Blockchain teknolojisi ve kripto para birimi, geleneksel finansal sistemlere bir alternatif olarak olgunlaşma belirtileri gösterdi. Buna en büyük katkı, işlettiği sıkı güvenlik sistemidir. Ancak bu, hem zor hem de telafisi mümkün olmayan kayıplara yol açabilecek katı bir tasarım pahasına gelir.

Blockchain kullanıcılarının, dApp’lerden izinleri nasıl kabul edeceklerini ve kaldıracaklarını, gerçekleşen her işlemi doğrularken tohum ifadeleri ve cüzdanları nasıl yöneteceklerini bilmeleri gerekir. Bu, oldukça zayıf bir kullanıcı deneyimi yaratır ve alana girmek isteyen biri için göz korkutucudur (dolayısıyla merkezi borsaların popülaritesi).

Hesap soyutlama, bunu tamamen düzeltmeyebilir, ancak blockchain cüzdanlarının kullanım şeklini iyileştirmede uzun bir yol kat etme potansiyeline sahiptir. Blockchain projeleri, teknik olarak daha az eğilimli kullanıcıların temel işlemleri gerçekleştirmesini kolaylaştıran önceden tasarlanmış esnek özelliklere sahip ürünler sunmak için hesap soyutlamasından yararlanabilir.

Tohum Cümleleri Yok

Hesap soyutlamanın kullanım durumlarından biri, özel anahtar ihtiyacını azaltmaktır. Hesap soyutlamanın şu anda özel bir anahtara olan ihtiyacı tam olarak ortadan kaldıramadığına dikkat etmek önemlidir, ancak belirli sözleşmeler ve protokoller, çekirdek ifadelere olan ihtiyacı azaltmak ve aynı zamanda blokzinciri meraklılarının çekirdek ifadelerini yönetme şeklini basitleştirmek için uygulanabilir.

Bunu yapmanın bir yolu, EOA’ların hesapları için birden fazla kontrol noktası kurmasına ve özel anahtarlarını kaybetmeleri durumunda hesapları için bir kurtarma sistemi kurmasına izin vermektir. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların hesaplarına giden ve tohum ifadeleri olmayan diğer kimlik doğrulama alternatiflerini içeren alternatif rotaları doldurmalarına izin veren yazılabilir.

Hesaplara erişim, 2 faktörlü kimlik doğrulama sistemleri kullanılarak korunabilir ve EOA’lar, cüzdanlar için bir kurtarma hesabı ayarlayabilir. Web 2.0 platformlarındaki hesaplarınız için yeni bir parola ayarlamak üzere ‘Parolayı sıfırla’ seçeneğini kullandığınızda, kurtarma hesapları kişisel e-postalarınız gibi davranabilir.

Hesap soyutlamayı bu amaçla kullanmanın bir başka yolu da, kullanıcıya sorular gönderen ve bu soruların yanıtlarını doğru şekilde dolduran herkese erişim sağlayan bir kurtarma sistemi tasarlamak için akıllı sözleşmeler kullanmaktır.

Hesap soyutlama, kullanıcıların aynı temel ifadeleri kullanan birden fazla hesap oluşturmasına izin veren bir altyapı geliştirmek için kullanıldığı durumlarda çekirdek ifadelere olan ihtiyacı da sınırlayabilir. Ana hesabın çekirdek ifadeleri alt hesapların kilidini açabilecekken, ana hesap için çekirdek ifadeyi yedeklemek için ekstra bir kurtarma seçeneği kullanılır. Bu daha sonra kullanıcıların, tüm taraflarca bilinmeden kaynak ifade olmadan bir grup tarafından yönetilen hesaplar oluşturmasını mümkün kılar.

hesap oluşturma

Cari Ücret Ödeme Sisteminin Revize Edilmesi

Bir işlemi gerçekleştirmek için EOA’ların ETH cinsinden bir ücret ödemesi gerekir. Bu, yeni kullanıcıların ağ ile etkileşime girmeden önce hesaplarını ETH ile finanse etmeleri gerektiği anlamına gelir. Faucet projeleri, yeni kullanıcıların ağda çalışmaya başlamaları için yerel belirteç damlalarıyla yardım ederek benimsemeyi teşvik etmeye çalışır, ancak bu pek yeterli değildir ve kötüye kullanım potansiyeline yol açar. Hesap soyutlama, bunu iki ana yolla düzeltebilir.

Biri alternatif ödeme yapısıdır. Bu, hesapların kendi seçtikleri bir para birimini kullanarak mutabakat katmanı ücretleri ödemesine izin vermek için akıllı sözleşmeler kullanılarak geliştirilebilir.

Hesap soyutlama, bir hesabın başka bir hesap için işlem ücretlerini ödemesine izin verir. Bir kullanıcı bu hesabı seçebilir veya akıllı sözleşmeler yoluyla otomatikleştirilebilir. Kripto para projeleri, bu özelliği, akıllı sözleşmeleriyle etkileşime giren kullanıcılar için işlem ücretlerini veya gaz ücretlerini karşılamak veya akıllı sözleşmeler yoluyla ücretin bir yüzdesini karşılayarak her işlem için ödenen ücretleri azaltmak için kullanabilir.

Otomatik Ödemeleri Ayarlama

Şu anda, EOA’ların blokzincirinde doğrulanmadan önce bir işlemi imzalaması gerekiyor. Akıllı sözleşmeler aracılığıyla başlatılan işlemlerin bile gerçekleştirilmeden önce onaylanması gerekir. Yinelenen işlemler de gerektiği kadar onaylanmalıdır. Bu, tek seferlik işlemler için bir sorun olmayabilir, ancak yinelenen ve çoklu işlemler için külfetli olabilir.

Hesap soyutlama ile EOA’lar, yinelenen işlemler için otomatik bir onay protokolü kurabilecek ve EOA sahibinin herhangi bir şey yapmasına gerek kalmadan bunların derhal onaylanmasını sağlayabilecek. Bu, geleceğe yönelik ödemeleri ayarlamak için de kullanılabilir. Hesap özetiyle desteklenen otomatik ödeme sistemleri, işlem onayını basitleştirmek için biyometri ve 2-FA gibi farklı bir kimlik doğrulama mekanizması da kullanabilir.

Karmaşık Eylemleri Gruplama

Daha önce tartışılan senaryoya benzer şekilde, EOA’ların her işleme aktif olarak imza atması ihtiyacı yorucudur. Hesap soyutlamanın devreye girdiği yer burasıdır. Merkezi olmayan bir borsada tek bir işlemde bir takası onaylamak ve yürütmek gibi, Onayla’ya birden çok kez tıklamak yerine, birden fazla işlemi gruplandırmak ve hepsini aynı anda imzalamak üzere programlanabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner