Yükleniyor...

Hindistan’da Kripto Para İşlem Hacmi Vergi Kararından 10 Gün Sonra Düşüşe Geçti

Bazı Hint borsalarının işlem hacimleri %72'ye kadar düştü.

hindistan kripto para islem hacmi

Bazı Hint borsalarının işlem hacimleri %72’ye kadar düştü.

Kripto para araştırma kuruluşu Crebaco tarafından toplanan verilere göre, Hindistan’ın büyük borsalarının kripto ticaret hacimleri, yeni vergi yasasının yürürlüğe girdiği 1 Nisan’dan bu yana tepetaklak oldu.

Dört Hint borsasının hacimleri, bir veri firması olan Coinmarketcap ve Nomics’teki veriler analiz edilerek derlendi. Veriler, WazirX’te %72, ZebPay’de %59, CoinDCX’te %52 ve BitBns’de %41’lik bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Hindistan’ın kripto işlemlerinden elde edilen kazançlara %30 vergi uygulayan kripto vergi yasası 1 Nisan 2022’de yürürlüğe girdi. Yine de ticaret hacimlerindeki düşüşün yeni vergi kanunundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirsiz ve veriler, Hindistan borsalarındaki hacimlerdeki düşüşün büyük ölçüde küresel eğilimle uyumlu olduğunu gösteriyor.

Crebaco’dan Sidharth Sogani, bilgilerin güvenilir verilere sahip dört ila beş borsayı analiz ederek derlendiğini söyledi:

“1, 2 ve 3 Nisan tatildi. O zamandan beri hacimler düşmeye devam ediyor. Bunun geri döneceğini sanmıyorum. Bu yeni bir ölçüt oluşturdu. Daha aşağı veya yana hareket edebilir ancak tekrar yukarı çıkması olası değildir. Yeni verginin piyasayı olumsuz etkilediği açık. Hükümet bunu araştırmalı ve bunu (kriptoyu) durdurmanın bir yolu olmadığı için hükümet teknolojiyi benimsemeli.”

Kıdemli kripto avukatı Suril Desai’ye göre, hacimlerdeki düşüşün ticaretin azaldığı veya başka bir yere taşındığı anlamına gelip gelmediği belirsiz. Bir başka önde gelen Hint borsası olan Unocoin’in kurucu ortağı ve CEO’su Sathvik Vishwanath ise yeni vergi yasasının piyasayı etkilediğini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x