Yükleniyor...

Hodl Ne Demektir?

Kripto para piyasasında sıklıkla kullanılan “hodl” ifadesi, pozisyonunu korumak anlamında kullanıyor.

Bitcoin BTC Hodl’cularını Mutlu Edecek 5 Neden

Kripto para piyasasında sıklıkla kullanılan “hodl” ifadesi, pozisyonunu korumak anlamında kullanıyor. Bu ifadenin nereden geldiğine ve tam olarak hangi durumlar için kullanıldığına gelin birlikte göz atalım.

Yıllar önce Bitcoin (BTC) öncülüğünde serüvenine başlayan ve kullanıcılarına çok sayıda yenilik vadeden kripto para piyasası, beraberinde birçok yeni ifadeyi de getirdi. Sosyal medya ya da internet gibi olanakların da hızla artıp yaygın hale gelmesiyle içerisinde yaşadığımız dünyanın küreselleşme hızı arttı. Bu durum “hodl” gibi ifadelerin gündelik hayatta sıklıkla karşımıza çıkması sonucunu doğurdu. Peki nedir bu “hodl” kelimesi ve hangi etmenler vesilesiyle bu kadar yaygın bir kullanıma sahip olmayı başardı?

Sosyal medya ağlarınızda geziniyorsunuz, takip ettiğiniz hesapların birisini bitirip diğerini incelemeye devam ediyorsunuz. Yapılan ilgi çekici paylaşımlara dikkatinizi verirken bir kelimenin sürekli gözünüze iliştiğinin farkına varıyorsunuz: “Hodl”. Peki ama nedir bu hodl? Herkes herhangi bir kripto para birimini de içeren ifadeler kullanıp o parayı “hodl ettiğinden” bahsediyor. Yahut bu kelimeyle oluşturulmuş birçok benzer söylem karşınıza çıkıyor. Bu durumun kripto para piyasasıyla ilk kez tanışan kullanıcılar için bir hayli kafa karıştırıcı olduğunu kabul etmek gerekiyor.

“Hodl” kelimesi, Türkçemiz için gündelik kullanımda hiçbir anlam ifade etmese de finans ve kripto para piyasası alanlarında önemli bir terim olarak biliniyor. İlk göze çarptığında yanlış yazılmış izlenimi veren bu sözcüğün ilgi çekici de bir hikayesi bulunuyor.

Hodl esasında Hold

Hodl sözcüğü aslında İngilizce’de bekletmek anlamına gelen “hold” kelimesinin yanlış yazılmasıyla ortaya çıkıyor. Daha sonra bu kelime kripto para kullanıcılarının jargonunda kendine güzel bir yer edinmeyi başardı. Şimdilerde çok sayıda kişi tarafından bu kelimeye gündelik konuşmalarda sıklıkla yer veriliyor. Aslına bakılırsa bu kullanım oranı, sosyal platformların insan yaşantısına ne derecede tesir edebildiğini ispatlar nitelikte.

Hodl ne anlama gelir? Bu ifade hangi durum için kullanılır?

Hodl kelimesi, sahip olduğu işlev itibariyle fiil grubunda yer aldığı için güzel Türkçemizde “hodl’lamak” şeklinde de kullanılıyor. Kripto para topluluğunda hodl ifadesi, bir kripto değerin fiyatı düştüğünde “sabırlı davranılarak fevri bir biçimde satış yapmamak” anlamına da karşılık geliyor diyebiliriz. Bilindiği üzere kripto para piyasası yüksek bir dalgalanma, başka bir deyişle oynaklık, oranına sahip. Örneğin günün ilk saatlerinde çok yüksek bir değerden işlem gören herhangi bir kripto paranın aynı günün sonunda büyük ölçüde fiyat kaybına uğradığını görmek mümkün. Bu durum kripto para kullanıcılarının çok da garipsemediği bir gerçek. Bekletmek anlamına gelen “hold” kelimesinin ilk defa yanlış yazılarak kullanıldığında benzer bir durumdan bahsediliyordu. Buna göre hodl ilk kez bu oynaklık bağlamıyla ilgili kullanıldı diyebiliriz.

Canını Dişine Tak

Kripto para kullanıcılarının yer aldığı ve piyasayla ilgili hemen her konuda fikir alışverişinde bulundukları çok sayıda forum bulunuyor. Bu forumlarda hodl ifadesinin İngilizce dilinde yer alan “hold on for dear life” deyiminin baş harflerine de denk geldiği belirtildi. Bu deyimin baş harflerini kullanarak bir kısaltma yapıldığında hodl ifadesi meydana geliyor. Bu deyim Türkçemize “canını dişine takmak” şeklinde çevirmek yanlış olmayacaktır. Kullanıcıların bu benzetme aracılığıyla işaret ettiği konu ise, eldeki kripto parayı satma baskısına karşı canını dişine takarak verilecek bir mücadeleye karşılık geliyor. Burada işaret edilene benzer bir şekilde hodl’lamak kripto para kullanıcılarının zaman zaman benimsediği bir strateji olarak da biliniyor. Hatta bazı sosyal medya fenomenlerinin takipçilerine bazı kripto varlıkları hodl’lamaları yönünde teşvik edici paylaşımlarda bulunduğuna çoğu zaman şahit oluyoruz.

bitcoin holder

Hodl’un Finanstaki Yeri

“Hold” kelimesi finans alanında oldukça uzun bir süredir kullanılagelmiş bir kelime olarak biliniyor. Finans danışmanları kullanıcılarına satın al ya da beklet (hold) gibi ifadelerle uzun yıllardır önerilerde bulunuyor. Bu yatırım yöntemine göre bir finansal değeri satın alıp belirsiz bir süre boyunca beklemek yeterli. Aslına bakılırsa bu yöntem, yatırımcıların kısa vadelerde gerçekleşen piyasa hareketlerinden etkilenmemelerini hedefliyor. Yani sahip olduğunuz finansal varlığı bekletme yöntemini benimseyerek piyasadaki küçük resmi göz ardı edip büyük resme odaklanabiliyorsunuz. Hodl’lamak da bu anlama geliyor.

Hodl ifadesinin Çıkışı

Hodl ifadesi 2013 yılında paylaşılan bir blog gönderisine dayanıyor. Bitcointalk adı verilen bir kripto para forumunda yayımlanan bu gönderi, o zamanlarda kripto para kullanıcıları arasında oldukça büyük bir yankı uyandırmıştı. Bu blog gönderisi Çin hükümetinin gerçekleştirdiği bir hamle neticesinde Bitcoin (BTC) fiyatının ciddi anlamda düşmesinin hemen akabinde yayımlandı. Hükümetin attığı bazı adımlar neticesinde, o zamanlar henüz şimdiki olgunluğuna ulaşamamış kripto para piyasası önemli ölçüde değer kaybına uğrayarak kullanıcılar arasında geniş ölçekli bir paniğe sebep olmuştu.

İşte tam bu esnada piyasaya hakim olan bu panik havasından biraz fazla etkilenen bir kullanıcı, bahsi geçen platformda bir blog gönderisi paylaştı. Gönderide kötü bir kripto para işlemcisi olduğunu belirten GameKyuubi isimli kullanıcı herkesin başarılı olmasına karşın kendisinin kar elde edemediğinden şikayet ediyor. Gönderinin başlığı ise “I AM HODLING” olarak tarihe geçti. Gönderide piyasanın genel durumunu yansıtan birtakım açıklamalarda bulunan kullanıcı sahip olduğu kötü şansa dikkat çekiyor ve bir tür serzenişte bulunuyor. Ancak piyasaya olan inancını yitirmeyen kullanıcı sahip olduğu kripto varlıkları bekleteceğine işaret ederek tek yaptığının beklemek olduğunun altını çiziyor. Tüm bu gönderinin bir yazım hatası içermesi hodl ifadesini tüm dünyadan kripto para kullanıcılarının literatürüne dahil etmeyi başardı.

Hodl ve Kripto Paralar

Kripto para piyasasının sahip olduğu yüksek volatiliteden yazının ilk kısımlarında bahsetmiştik. Bu volatiliteden sıyrılmak isteyen kullanıcılar hodl’lamayı bir yöntem olarak benimseyerek bu durumdan etkilenmemeyi hedefliyor. Bu yüksek oynaklık oranı yetmezmiş gibi bir de balinalar diye tabir edilen büyük ölçekli yatırımcıların küçük işlem hacimli kripto paralara tesir etmesi durumu bulunuyor. Balina etkilerinden uzakta kalmak da hodl’lamakla mümkün görünüyor. Sahip olduğu çok sayıda kripto varlığı bir anda satıp piyasayı manipüle etmeye çalışan balinalar, kullanıcıları hodl seçeneğine itiyor. Çünkü eninde sonunda o kripto varlığın gerçek değerine ulaşacağı düşünülüyor.

Gelişimini sürdürmeye devam eden ve her geçen gün benimsenme oranı bir nebze daha artan kripto para piyasası birçok yeniliğe gebe. Hodl ifadesi de sürprizlerle dolu bu piyasanın bize kattıkları arasında yerini aldı. Herhangi bir kripto varlığın yatırımcısı eğer hodl stratejisini uygulamaya karar vermişse, yukarıda bahsettiğimiz manipülasyonlardan ve fiyat dalgalanmalarından en az şekilde etkilenecektir. Örneğin bir kripto değer satın aldığımız andan 2 hafta sonra %20’lik değer kaybına uğrayabilir. Oysa altı ay sonra aynı kripto para %30’luk bir kar oranı da sunabiliyor. Piyasanın güncel trendine kapılmayarak hodl’lamak bazen yatırımcılar için benimsenmesi gereken doğru yöntem olabilir. Elbette ki risklerle dolu kripto para piyasasına yatırım yapacak kullanıcıların bu işe kalkışmadan önce araştırmalarını yaparak dikkatli hareket etmesi gerekiyor.

Finans alanında FUD olarak bilinen “korku, belirsizlik ve kuşku” durumunu da hodl yöntemiyle geride bırakmak mümkün. Kullanıcılar arasında hodl ifadesinin bu denli yaygın hale gelmesinin sebeplerinin başında hiç şüphesiz yazı boyunca belirttiğimiz bu durumlar yer alıyor. Kripto para yatırımcıları bu sayede stresten uzak bir süreç deneyimleyebiliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner