Yükleniyor...

HODL Nedir, Ne Demek?

HODL, kripto para piyasasında yaşanan dalgalanmalara rağmen kullanıcıların birikimlerini uzun vadeli elinde tutması anlamına gelir.

Untitled 1 12

HODL, kripto para piyasasında yaşanan dalgalanmalara rağmen kullanıcıların birikimlerini uzun vadeli elinde tutması anlamına gelir. Piyasalar düşüş yaşadığında portföyündeki varlıkları satmayan ve elinde tutan bir kişi HODL stratejisi uygular.

İlk olarak 2013 yılında bir kullanıcı, Bitcoin forumlarında HODL kelimesini kullanırken yazım yanlışı yapar ve Bitcoin’in değer kaybetmesine rağmen sanal cüzdanında bulunan kripto paraları elinde tutacağını yazar.

Yanlış yazılmasına rağmen bu terim kripto para piyasasında işlem yapan kullanıcıların hoşuna gider ve yatırımlarını elinde tutmak isteyen kullanıcılar bu ifadeyi kullanır. Daha sonra bu stratejinin adı Hold On For Dear Life cümlesinin kısaltması olarak kullanılmaya başlar ve canın pahasına tutun anlamına gelir. Yani yatırımcının HOLD etmesi, yatırım yaptığı kripto paranın değeri düşse de, olumsuz haberleri olsa da, ekonomi kötü olsa da, piyasada dalgalanma fazla olsa da, hiç bunları kafayı takmadan ve inancını yitirmeden elindeki kripto parayı tutmaktır.

HODL kelimesini kullanıldığında; değer kaybetmeye başlayan varlıkların satılması yerine uzun vadeli bekletilerek yeniden değer kazanması amaçlanır. 

HODL stratejisi Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinde daha yaygındır. Çünkü bu kripto para birimleri, pek çok yatırımcının elinde bulunan ve genel olarak değerlenen, köklü dijital varlıklardır. Bu kripto paralar genellikle düşük değerdeyken alınır ve cüzdanlarda uzun süre bekletilir.

HODL Nasıl Yapılır?

Elindeki kripto varlıklarını düşüşe rağmen elinde tutan bir kişi bu varlıkların tekrar değer kazanacağına inanmaktadır. HODL stratejisinin de ana noktası budur. Elde olan varlıklar hep düşecek ve alım değerinin altında kalacaksa HODL kar getirmez. Bu nedenle stratejinin doğru işlemesi için yatırımcılar çeşitli analizlere başvururlar.

HODL yapmak isteyen bir yatırımcı, satın aldığı varlığı soğuk veya sıcak cüzdanlarda bekletir. Stratejinin uygulandığı süre zarfında cüzdanı kontrol etmeye gerek yoktur. Piyasanın seyri değişip boğa sezonu başladığında, yatırımcı cüzdanını takip eder. Uygun bir kar alarak da HODL stratejisini bitirir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner