Yükleniyor...

Holochain Rehberi: Holo (HOT) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Holo, DApp'ler geliştirmek için bir çerçeve olan ve Holochain kullanılarak oluşturulmuş eşler arası (P2P) dağıtılmış bir platformdur.

Holochain Holo Nedir Hot Nedir

Holo, DApp’ler geliştirmek için bir çerçeve olan ve Holochain kullanılarak oluşturulmuş eşler arası (P2P) dağıtılmış bir platformdur. Holochain (HOT), küresellik yerine kullanıcı bağımsızlığını göz önünde bulundurarak merkeziyetsiz bir internet sunmayı hedefler. HOT ise Holochain projesinin, ERC-20 altyapısını kullanan kripto para birimidir.

Şu anda 1 HOT 0.056734 TL‘dir. Ayrıca 1 HOT 0.001724 $dır. 1 HOT karşılığında 0.056734 TL veya 0.001724 $ alınabilmektedir. HOT fiyatı son 24 saatte -5.24% değişim ile şu anda 0.056734 TL‘den işlem görmektedir.

Son 24 saatteki HOT hacmi 9,860,468 $ ve kripto para biriminin piyasa değeri ise 306,050,306 $dır.

Holochain (HOT) Fiyat Hesaplayıcı

Holochain (HOT) Fiyat Grafiği

Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinkolik herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Holochain (HOT) Hakkında Merak Edilen Sorular

Holochain Nedir?

Geliştiricilere merkezsiz uygulamalar oluşturmaları için bir çerçeve (framework) sunan Holochain, veri merkezli Blockchain paradigmasını temsilci merkezli bir sisteme dönüştürmeyi amaçlayan bir platformdur.

Holochain, blok zinciri teknolojisinden daha hızlı performans gösterebilen dağıtık bir bilgi işlem ağıdır. Holochain’in Eşler arası (P2P) ağ iletişimi yoluyla sonsuz ölçeklendirme kapasitesine sahip olduğu iddia edilmektedir, böylece dağıtık uygulamalar eklendikçe, ağın performansında herhangi bir bozulma yaşanmıyor. Türk kripto para topluluğunun yakından takip ettiği HOT ise, Holochain ağının yerel kripto para birimidir.

Bu rehberimizde Holochain nedir, Holochain ne işe yarar, Holo nedir, HOT ne işe yarar, HOT nedir ve HOT nasıl satın alınır sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Holochain Nedir?

Holochain, geliştiricilere merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmaları için bir çerçeve (framework) sunar ve veri merkezli Blockchain paradigmasını temsilci merkezli bir sisteme dönüştürmeyi amaçlar.

Holochain’in sisteminde gerçek bir küresel uzlaşma sağlanamamıştır. Bunun yerine, ağdaki her bir temsilci esasen dağıtılmış bir karma tabloyla Blockchain’de sınırlı bir şekilde yönetilen ve saklanan özel bir çatal tutar. Bu, ölçeklenebilirlik sınırlarının olmadığı ve Holochain’de barındırılan dApp’lerin geleneksel Blockchain’lerden neredeyse her şeyden daha azıyla daha fazlasını yapabileceği anlamına gelir.

Holochain’i Farklı Kılan Nedir?

Geleneksel bir Blockchain’de, bilgi dağıtılmış bir ağ üzerinden cryptographic hash yoluyla saklanır. Bu ağın her üyesi küresel bir fikir birliğine sahiptir. Yani, her üye bağımsız olarak ağı bir bütün olarak doğrular ve bütünlüğünü korur. Bu, Blockchain teknolojisinin geleneksel teknolojiye göre önemli avantajlarından biridir.

Bununla birlikte, bu sistem bazı doğal zayıflıklara sahiptir. Blockchain’in tamamı ağın her bir üyesi tarafından doğrulanması gerektiğinden ölçeklenebilirlik sorunları ortaya çıkar. Kullanılan veri miktarı büyüdükçe herhangi bir zamanda Blockchain’de meydana gelebilecek saniye başına işlemlerin sınırı daha sınırlıdır. Bu, bazı kripto para işlemlerinin yani Bitcoin gibi uzun işlem sürelerine ve düşük limitlere sahip olmasının nedeninin bir parçasıdır.

Holochain Adı Ne Anlama Geliyor?

Holochain’ın sistemi bir holograma benzer, böylece tutarlı bir bütün, ayrı ayrı bileşenlerden bir araya getirilir. Aynı şekilde ışık ışınları 3 boyutlu bir desen oluşturmak için etkileşime girer. Ek olarak, teknoloji işlevselliği için bütünsel kalıpları kullanmaktadır.

Holochain Ağında İşler Nasıl Yürüyor?

Dağıtılmış uygulamalar için Holochain sisteminde, ağın her bir üyesi veya temsilcisinin bir bütün olarak Blockchain’in çalışma kaydını tutması gerekmez. Aksine, her bir temsilci, bu temsilcinin benzersiz cryptographic anahtarıyla etkileşime giren tekil bir Blockchain kaydını tutar. Bireysel temsilcisi Blockchain’ini temsil eden bir dizi daha küçük akımla beslenen bu Blockchain’in halka açık bölümünü temsil eden bir nehir düşünün.

Bu temsilcilerden biri çevrim dışı kalırsa, esas olarak ana Blockchain’den ayrılırlar. Bununla birlikte, içerdiği verilerin bütünlüğü korunur.

Halka Açık Alanda Bireysel Zincirlerden Verilere Nasıl Erişilir?

Her bir temsilcinin tüm Blockchain’in bir kopyasını saklamasını istemek yerine, merkezi Blockchain’in dağıtılmış bir karma tablodaki her bir Blockchain’in verileri doğrulayan bir dizi kural oluşturur.

Burada pratik anlamda kastedilen şey Blockchain’e ilişkin verilerin söz konusu aracı bilgisayarlarını kapattığında kaybolmamasıdır. Halka açık Blockchain’in sınırlı bir kopyası tutulur ve belirlenen kurallara göre doğrulanır. Holochain’in sıkça sorulan sorular bölümünde sistem DNA’ya benzetilmektedir. Bu benzetmede DNA’nın canlı hücrelerde depolanmasına veya dillerin popülasyonlar arasında depolanma şekline benzetilmesi söz konusu.

Holochain’de Saniyede Kaç İşlem Yapılabilir?

Bu soruya geleneksel Blockchain ağlarına göre biraz daha farklı yaklaşılması gerekiyor.

Sorunun kısa cevabı sınırsızdır. Uzun cevabı ise, saniye başına işlemlerin temel olarak Holochain’in doğası gereği anlamsız olmasıdır. Tek bir küresel uzlaşma sağlamak yerine Holochain’in dağıtılmış hash tablosu bireysel Blockchain’in sağladığı verilerin temel türünün ve geçerliliğinin kaydını tutar. Geliştiriciler bu protokolü dans stiline benzetiyorlar. Kalabalık bir dans pistine bakabilir ve derhal kimin tango yaptığını ve kimin dans ettiğini söyleyebilirsiniz. Bir seferde kaç kişi dans edebilir? Dans pistinin kaldırabileceği kadar. Gerçekleştirilen her bir dans hareketini takip etmek için merkezi bir güvenilir üçüncü tarafa ihtiyaç yoktur.

Dolayısıyla, bir uygulama çerçevesi olarak Holochain ağında saniyede yapılacak işlem için herhangi bir işlem limiti bulunmamaktadır. Bunu şunun gibi düşünebilirsiniz; İnsanlık saniyede kaç kelime konuşabiliyor? Her yeni insan doğduğunda bu sayı artar. Holochain için de durum aynıdır.

Hangi Merkezsiz Uygulamalar (dApps) Holochain İçin Uygun?

Holochain, herkesin kullanabileceği bir çeşit sınırlı kopya ile birçok bireysel girdi gerektiren sistemlere kendisini ödünç vermektedir. Holochain’in en çok fayda sağlayacağı kullanım alanları arasında sosyal medya platformları yer alıyor. Holochain’in büyük katkı sağlayabileceği diğer kullanım alanları arasında tedarik zinciri yönetimi, kooperatifler, eşler arası platformlar yer alıyor. Bu, büyük ölçüde platformun temsilci merkezli yapısından kaynaklanıyor.

Bununla birlikte, her bir müşteri temsilcisi paylaşılan dağıtılmış hash tabloya yayınladığı için temsilci merkezli ağların adsız veya özel veri kümeleri için uygun olmadığı söylenebilir. Holochain, çoğu kripto para birimi gibi büyük dosyaları barındırmak veya veri pozitivist odaklı dApp’leri çalıştırmak için de optimize edilmemiştir.

Holochain’in vizyonu görelilik teorisini içerir. Halka açık Blockchain’inde kesin bir gerçek yoktur, sadece daha büyük bir bütün oluşturmak için bir araya gelen her bir temsilcinin bireysel bakış açıları vardır.

Holochain Hangi Kodlama Dillerini Destekler?

Holochain açık kaynak kodludur ve Go’da yazılmıştır. Go, kullanım kolaylığı ve C’ye benzerliği nedeniyle seçildi. Özellikle Holochain için yazılmış dApp’ler, CSS, HTML ve JavaScript kullanan ön uç sistemler için JavaScript veya Lisp ile geliştirilebilir.

Geliştiriciler, Holochain’in yeni dillerle ilgilenme konusunda nispeten esnek olduğunu görüşündeler, bu yüzden bu alanda büyüme potansiyeli var.

Holochain Çevre Dostu mu?

Holochain kendisini geleneksel Blockchain’lere karşı çevre dostu bir alternatif olarak görüyor. Her bir temsilcinin verileri halka açık Blockchain’de saklaması ve doğrulaması gerekmediğinden Holochain geleneksel zincirlerin bant genişliğinin bir kısmını tüketir. Holochain ayrıca bir madencilik bileşenine sahip olmadığı için proof-of-work algoritması hesaplamaları için harcanan elektrik veya işlem gücü yoktur.

Holo (HOT) Token Nedir?

Holochain, 30.202 ETH’ı bulan bir ICO’yu yani ilk halka arzı tamamladı. Holochain ICO’sunda 133.214.575.156 HOT token’ın satışı gerçekleştirildi.

Toplam HOT token arzı önceden belirlenmemiştir. Bu konuda geliştirici etkinlikleri gibi faktörlere bağlı olarak sabit bir formülle token arzı artırılıyor.

HOT şu anda bir Ethereum ERC-20 token’ıdır. Bu nedenle donanım cüzdanları dahil olmak üzere herhangi bir Ethereum cüzdanında saklanabilir.

Holo (HOT) Nasıl Satın Alınır?

Holochain’in kripto para birimi HOT’a yatırım yapmak isteyenlerin tercih edebileceği birçok yol var. Holo hali hazırda irili ufaklı birçok kripto para borsasında işlem görüyor. Ancak Holo işlem hacminin büyük bir kısmı Türk kripto para yatırımcıların da yakından tanıdığı iki popüler kripto para borsasında gerçekleşiyor.

USDT paritesinde Holo yatırımı yapmak isteyenler Binance’deki HOT/USDT paritesini tercih edebilirler. Öte yandan Türk Lirası paritesinde işlem yapmak isteyenler ise Paribu’daki HOT/TRY işlem çiftini değerlendirebilir.

Bu noktada en kısa sürede Holo kripto para birimine yatırım yapmak isteyenler HOT satın almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Paribu‘yu kullanabilir. Paribu’da Holochain’in kripto para birimi Holo’nun HOT/TRY paritesinde günlük işlem hacmi 1 milyon doların üzerinde. Holochain satın alabileceğiniz en popüler kripto para borsaları şu şekilde:

  • Binance
  • Paribu

Türk Lirası ile Holo Nasıl Alınır?

Türk Lirası ile Holo yatırımı yapabilmek için öncelikle Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’da hesap oluşturmanız gerekiyor. Zira Türk Lirası ile Holo (HOT) yatırımı yapabileceğiniz borsaların başında Paribu geliyor.

Paribu borsasına kayıt olduktan sonra KYC (Know Your Customer) doğrulamasını gerçekleştirerek Holo almaya başlayabilirsiniz. Bu adımdan sonra tek yapmanız gereken banka hesabınızdan Paribu borsasına bakiye yüklemek.

Kolay Al/Sat veya Piyasalar seçeneklerinden kendinize uygun olanı seçerek Holo (HOT) satım işlemlerinize başlayabilirsiniz.

USDT ile Holo Nasıl Alınır?

USDT ile Holo yatırımı yapabilmek için dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’ta hesap oluşturmanız gerekiyor. USDT ile Holo (HOT) yatırımı yapabileceğiniz borsaların başında Binance geliyor.

Klasik hesap oluşturma adımlarını tamamladıktan sonra KYC (Know Your Customer) doğrulamasını gerçekleştirdikten sonra hesabınıza banka havalesi veya kripto para ile bakiye yükleyerek HOT/USDT işlem çiftinde alım satım yapmaya başlayabilirsiniz.

Holo (HOT) ile ilgili en son gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Söz konusu kripto paralar olunca günlük haberlerin, yaklaşan etkinliklerin ve sıcak gelişmelerin takibi çok önemli. Holo (HOT) haberleri, sıcak gelişmeleri, yaklaşan etkinlikleri ve çok daha fazlasını Coinkolik.com’dan takip edebilirsiniz.

Daha Fazlasını Nereden Öğrenebilirim?

Holochain’in sıkça sorulan sorular sayfasını ziyaret edebilir veya Holochain’in white paper’ının tamamını okuyabilirsiniz.

Holochain Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda HOT Satın Alma Rehberi başlıklı yazımızdan hangi kripto para borsalarından Holo satın alabileceğinizi, Holo almak için kripto para borsalarında nasıl hesap oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son düşünceler

Ethereum, EOS, ADA, Holochain ve diğer kripto para projelerinin arkasındaki ekipler, dünya çapında internetin daha güvenli ve istikrarlı bir versiyonu olan Internet 3.0’ı oluşturmak için gece gündüz çalışıyor.

Bu çalışmaların potansiyel faydaları ise oldukça büyük. Öyle ki eğer İnternet 3.0 projeleri başarılı olursa, trilyonlarca dolarlık bir piyasa değerine ulaşabilirler. Bu noktada Holochain,  merkezsiz bir geleceğe yönelik en yenilikçi ve radikal yaklaşımlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Holochain böylesine devasa bir proje olmasının yanı sıra, aynı zamanda yok olma potansiyeli de çok yüksek. Önümüzdeki yıllarda Holochain ekibinin hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağını hep birlikte göreceğiz. Holochain ekibi, projeyi ana akımda benimsenme konusunda doruğa ulaştıracak kurumsal ortaklıklar kurmayı hedefliyor.

Faydalı Bağlantılar

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner