Yükleniyor...

İlk Bitcoin (BTC) İşlemi Tam 11 Yıl Önce Yapıldı!

Bilgisayar programcısı Hal Finney, bundan tam 11 yıl önce 12 Ocak 2009 tarihinde Bitcoin (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto'dan 10 BTC aldı.

lk Bitcoin BTC İşlemi Tam11 Yıl Önce Yapıldı

Bilgisayar programcısı Hal Finney, bundan tam 11 yıl önce 12 Ocak 2009 tarihinde Bitcoin (BTC) yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan 10 BTC aldı. BTC yaratıcısı Satoshi Nakamoto ile bilgisayar programcısı Hal Finney arasındaki ilk BTC işlemi, tam olarak 11 yıl önce gerçekleşti. Finney, test olarak 10 BTC satın aldı. Bu rakam şu an 81 bin dolara tekabül ediyor.

Finney konuyla alakaları olarak şunları ifade etmişti: “Satoshi, yazılımın ilk sürümünü duyurduğunda, hemen dahil oldum. Sanırım Bitcoin’i çalıştıran ilk kişi benim. 70. bloku ben kazmıştım, Satoshi’nin ilk BTC işleminin alıcısıydım. Bana bir test olarak 10 BTC gönderdi. Önümüzdeki birkaç gün içinde Satoshi ile bir e-posta görüşmesi yaptım, çoğunlukla hata bildiriyordum ve onları düzeltiyordu.”

“Running Bitcoin”

Tarihteki ilk BTC işlemi, Finney’in tarihi “Running Bitcoin” tweet’ini 11 Ocak 2009’da yayınlamasından sadece bir gün sonra gerçekleşti.

Daha önce bildirildiği gibi Twitter’daki ilk Bitcoin sözü, sosyal medya tarafından uygulanan yeni bir politika nedeniyle yakında silinebilir. Altı aydan daha uzun süre hiçbir etkinlik belirtisi göstermeyen hesaplar tarafından gönderilen tüm tweet’lerin ortadan kaldırılması planlanıyor. Finney, 2014 yılında amyotrofik lateral skleroz (ALS) ile savaşını kaybettikten sonra 58 yaşında vefat etmişti. Finney son olarak şunları söylemişti: “Bitcoinlerim emanet kasamızda saklanıyor ve oğlumla kızım teknoloji konusunda bilgili. Sanırım yeterince güvenliler. Mirasım emin ellerde.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner