Yükleniyor...

İnanç Salman: “2024-2025 kripto için boğa yılı olacak, ancak…”

Oldukça hareketli bir yılı geride bırakan kripto piyasası 2024’e boğa piyasası umuduyla giriyor.

inancsa 1

Oldukça hareketli bir yılı geride bırakan kripto piyasası 2024’e boğa piyasası umuduyla giriyor. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock başta olmak üzere, sayıları 10’a yaklaşan geleneksel finans kurumları Bitcoin’in borsa yatırım fonlarında (ETF) işlem görmesi için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kapısını aşındırıyor. Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) parasal sıkılaştırma politikasında gevşeme sinyalleri verirken, hisse senedi piyasalarında da faiz indirimi beklentisi söz konusu. Nisan ayında gerçekleşecek Bitcoin Yarılanması (halving) da cabası. 

Bir diğer ifadeyle piyasadaki boğa koşusu beklentisinin altı oldukça dolu. Ancak piyasanın daima sürpriz gelişmelere açık olması ve buna bağlı gelişen volatilite Bitcoin’in (BTC) gelecek yılki fiyatı hakkında yapılan tahminleri daha da dikkat çekici kılıyor. Coinkolik olarak Türkiye kripto ekosisteminde hatırı sayılır kitlelere ulaşan fenomenlere 2024 yılına ilişkin BTC ve piyasa tahminlerini sorduk. 

BTC’yi yeni yılda neler bekliyor? Kripto fenomeni İnanç Salman, 2024 yılına ilişkin öngörülerini Coinkolik’e özel anlattı.  

“BTC ara ara 40.000 dolara doğru düşüşler gelse de yatay hareketini sürdürmeyi başarıyor. Ancak günlük grafiği açtığımızda ikili tepe yapısı aktif” diye konuşan Salman, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu teknik yapının boyun hizası 40.300 dolara denk geliyor. 40.300 dolar kırılırsa ise 37.000 – 38.000 dolar aralığına fitiller görebiliriz. Bu düşüş eğer ki şiddetli bir haber ile birleşirse 35.000’lere bile iğne atabiliriz.”

Dört yılda bir gerçekleşen yılbaşı rallisi

Yılbaşı rallisi dört yılda bir gerçekleştiğini söyleyen Salman, Bitcoin Yarılanması’na yakın yılbaşı dönemindeki ralli döngüsünü “piyasanın olmazsa olmazıdır” sözleriyle ifade ediyor. 

‘Birinci çeyrekte global bir sorun ve piyasada kriz bekliyorum’

“Birinci çeyrekte global anlamda bir problemin yaşanacağını düşünüyorum. Piyasalarda bir kriz ve düşüş bekliyorum” diye konuşan Salman, “Ancak bu durumun uzun süreli olmasını beklemem” notunu da düşüyor.

‘Karanlık günler geride kaldı’

Yarılanma ve ABD seçimlerinin sektöre hep pozitif yansıdığını hatırlatan Salman, “Yine o döneme girdik. Karanlık günler geride kaldı. 2024-2025 kripto için boğa yılı olacak” diye konuşuyor. 

‘Bu boğadan sonra altı-sekiz yıl daha boğa gelmeyebilir’

Ancak kripto fenomeninin bir uyarısı da var: “Belki bu boğadan sonra altı-sekiz yıl büyük bir boğa gelmeyebilir. Bu son koşu olabilir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner