Yükleniyor...

İş Bankası, Blockchain Teknolojisi İle Dış Ticarette Ödeme Garantisi Sunan İlk Yerli Banka Oldu

Bugün piyasalar, blockchain teknolojisinde yerel bir başarıya tanık oldu.

iş bankası blockchain

Bugün piyasalar, blockchain teknolojisinde yerel bir başarıya tanık oldu. Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisiyle ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştirerek; bu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu.

Bu işlem 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirilirken, Türkiye İş Bankası’nın açıklamasına göre işlem; İş Bankası, Şişecam, Kuraray Europe GmbH ve Commerzbank arasında, Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirildi.

Böylece firmalar ticari verilerini defalarca girmeden, güvenli, şeffaf ve korunaklı bir şekilde işlem gerçekleştirebilme fırsatı yakalayacaktır. Marco Polo’nun kullandığı Corda teknolojisi, tarafların bilgilerini herkese dağıtmamaktadır; dolayısıyla yalnızca banka ve firmaların uygun gördüğü taraflara, belirtildiği kadar bilgi iletilerek özel bir gizlilik sağlanmaktadır.

Marco Polo platformu dış ticaret işlemlerine ve finansmanına odaklanan bir iş birliği ağı olarak bilinmektedir ve platformun sunduğu Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT) ile birlikte; dış ticaret işlemlerinin finansmanı daha kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmektedir.

“Blockchain Teknolojisini Daha Kolay ve Güvenli Bir Döneme Taşıyoruz”

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek de konuya dair açıklamalarda bulundu. Şimşek; bu teknolojinin uluslararası ticarette güvenlik, hız ve operasyonel verimliliği artıracağını belirterek, dış ticaret yapan tedarik zincirleri için önemli bir avantaj sağlayacağını kaydetti.

“Şimdi de blockchain teknolojisi ile ilkini gerçekleştirdiğimiz bu pilot işlemle, dış ticaret finansmanında verinin eşleşmesine dayalı, güvenilir ve daha kolay bir dönemi başlatıyoruz. Dünyanın hızla gelişen yeni teknolojik oluşumlarında yer alarak ve blockchain teknolojisi üzerinden uluslararası ticaretin ve tedarik zincirlerinin finansmanına yönelik ürünler geliştirerek müşterilerimize yepyeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz.”

Türkiye İş Bankası daha önce de 30 Mart 2020 tarihinde, dünyanın en geniş katılımcı ağına sahip blockchain platformu R3’ün Corda platformuna üye olmuş; böylece R3 Blockchain Birliği’ne katılan ilk Türk bankası olmuştu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner