Yükleniyor...

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aran’dan Kripto Paralar Hakkında Önemli Açıklama

İş Bankası'nın "İş'le Buluşmalar" isimli dijital toplantısı 43.

hakan aran

İş Bankası’nın “İş’le Buluşmalar” isimli dijital toplantısı 43. kez “Yeniden şekillenen dünyada Türkiye’yi geleceğe taşımak” konseptiyle gerçekleşti. İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran, toplantıda birçok önemli açıklamada bulunurken, kripto para konusuna da değindi.

Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre iki hafta sonra İş Bankası Genel Müdürü olması beklenen Hakan Aran, geleceğin bankası olmanın öneminden bahsetti. Aran, günlük hayatının geçtiği mecralarda yapılacak görünmez bankacılığın geleceğin modeli olduğunu gördüklerini dile getirdi. Aran, şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü artık müşteriler gerçekten ürünlerini internetten alıyorlarsa, firmalar işyerleri internetten satıyorsa ve bu sırada krediye, karta, ödemeye, finansmana ihtiyaç duyuyorsa o platform üzerinden bunu karşılayacaklar. Siz bu platformlarda ne kadar varlığınızı artırabilirseniz bu konu o kadar başarılı olur. Geleceğin bankacılığı platformlarda gerçekleşecek, ödeme sistemleri ve dijital paralar bunun bir parçası olacak.”

Aran, dijital bankacılık, blockchain, dijital para ve kripto para kavramlarının birbirlerinden farklı olduğunu ve ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Aran, şu açıklamada bulundu:

“Reform paketindeki dijital para konusu kripto paradan çok farklı. Merkez bankalarının çıkardığı dijital milli paraların dijital versiyonu. Fiziksel olarak para dolaşımının azaldığı durumlarda dijital paralar çok olumlu. Kripto para platformları dijital para duyumlarını kendi lehineymiş gibi kullanma eğiliminde. Kripto para kısmı düzenleme yapılmamış, teknoloji ve düzenleme açısından büyük riski barındırıyor. Uzak durmak temkinli olmakta fayda var, bir kumardan farksız kripto para tarafı.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner