Yükleniyor...

İstanbul’da Operasyon: Bitcoin Yatırımlarının Olduğunu Söyleyerek 50 Milyon Dolar Topladılar

İranlı baba ve 4 çocuğunun kurduğu ve kısa süre içinde 2000 kişiyi tuzağa düşürerek 50 milyon dolar toplayan şebeke üyelerine dün İstanbul polisi operasyon yaptı.

İranlı Bitcoin Dolandırıcıları

İranlı baba ve 4 çocuğunun kurduğu ve kısa süre içinde 2000 kişiyi tuzağa düşürerek 50 milyon dolar toplayan şebeke üyelerine dün İstanbul polisi operasyon yaptı.

Bir kaç yıl önce ülkeleri İran’da kurdukları saadet zinciri aracılığıyla 12000 kişiden para toplayan şebeke üyeleri deşifre olmaları üzerine Türkiye’ye kaçtılar ve başlangıçta Antalya’da bir süre faaliyet yürüttükten sonra bir yıl önce İstanbul’a yerleşmeye başladılar.

Şebekenin Hedef Kitlesi İranlılar

İranlı baba Seyed M. J. ile biri kız 4 çocuğunun yönetici olduğu şebeke İstanbul’daki zengin İranlıları hedefliyorlardı. İlk olarak İstanbul’un lüks semtlerinde villalar kiralayan şebeke, lüks otomobiller, şık giysiler ve pahalı saatler ile oldukça zengin oldukları izlenimi verdiler. Gece kulüplerinden restoranlara, AVM’lerden düğün organizasyonlara kadar İranlıların yoğun olduğu mekanlar şebeke üyelerinin uğrak yerleriydi.

Aylık Yüzde 10 Kâr Payı

Temasa geçilen kişilere yaptıkları faaliyetleri anlatan şebeke üyeleri, Dubai, Malezya, Ukrayna ve Şili’de enerji ve Bitcoin yatırımlarının olduğunu, kısa sürede çok para kazandıklarını ve yüzde 10 aylık kar payı verdiklerini anlattı. Özellikle kendi ürettikleri kripto para biriminin kısa sürede yüzde 60-70 kazandırdığı anlatılırken, kendi kurdukları sahte kripto para sitesi ile yatırımcıların elde ettikleri kazancı gösteren ekran görüntüler paylaşıldı.

Örneğin, 100.000 dolar veren bir kişiye her ay 10.000 dolar kâr verildiği, sisteme giren kişilerin 24 ayın sonunda 100.000 dolara karşı 240.000 dolar kazandıkları anlatıldı. Yavaş yavaş temasa geçilen kişilerin ikna edilmesiyle 3.000 dolardan 100’er bin dolara kadar paralar toplandı. Bir yıl içinde büyük bir kısmı İranlı olan ve kuaför, aşçı, doktor, emlakçı gibi farklı mesleklerden 2500 kişiden 50 milyon dolar para toplandı.

Toplanan paralar örgütün ABD’de bulunan lideri Seyed Jafar J.’ye günlük olarak gönderilirken, İstanbul’daki şebeke üyeleri birkaç ay önce sırra kadem bastı. Telefonlarını ve adreslerini değiştiren şebeke üyelerine ilişkin yapılan suç duyuruları sonrası savcılık harekete geçti. Yürütülen soruşturma sonrası dün sabah saatlerinde gözaltı listesindeki 30 kişiye yönelik operasyonla 16 kişi gözaltına alındı. Bir kısım şüphelinin ise firari olduğu öğrenildi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürerken İranlılara ait saadet zincirine yönelik kritik bilgiler ise, aylarca şoför olarak yanlarında çalışan F. Y.’nin tanık olarak ifade vermesi ile elde edildi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x