Yükleniyor...

Ripple’ın (XRP) Fiyatı Neden Yükseliyor?

Ripple (XRP) aylarca beklenen yükselişi nihayet Şubat ayında yaptı.

Ripple’ın XRP Çift Haneli Kazanç Yaşamasına Sebep Olan Üç Neden

Ripple (XRP) aylarca beklenen yükselişi nihayet Şubat ayında yaptı. Uzun zamandır düşüş trendinde olan XRP günlük çift haneli kazançla geri döndü.

XRP’nin bu yükselişi devam ettirip ettiremeyeceği büyük merak konusu ki şu anda üçüncü en büyük kripto para Bitcoin’in (BTC) baskı altında. Yine de son 24 saat içinde yüzde 6’dan fazla yükselerek 0,275 dolara yükselmesi XRP için önemli bir iyileşme olarak görülüyor.

XRP’nin toparlanması her ne kadar bekleniyor olsa da kripto para piyasasında şaşkınlık yarattı. Şimdiye kadar yaşanan o kadar gelişmeye rağmen herhangi hareketlilik görülmeyen XRP’de neden şimdi artış yaşandı? İşte XRP’nin fiyatındaki yükselişe sebep olan üç gelişme.

Bitcoin’in (BTC) XRP’ye Olan Etkisi

Bitcoin’in 9.000 dolar seviyesinde kalıcı olduğu hissini vermesi gözleri altcoin’lere çevirdi. Sadece XRP değil birçok altcoin’de yükseliş yaşandı. Hiçbir önemli katalizör olmasa bile popüler altcoin’in düşük fiyatlı olması yatırımcıların iştahlanmasına neden oldu.

Bu noktada artışın devam etmesi durumunda yükseliş hızlanabilir. Zaten çok düşük seviyede olan kripto para birimi için şu anda ciddi bir satış baskısı oluşması da mümkün görünmüyor.

Yeni Ortaklıklar

Ripple, XRP’ye daha fazla fiat koridoru sağlamak için birkaç küçük borsa ile ortaklık kurdu. Bitso’ya ek olarak Ripple, InterMex ödeme hizmetini de listeye ekledi ve ABD-Meksika sınır ötesi havale piyasasına bir koridor daha açılmış oldu.

Meksika ve Karayipler’e açılma hamlesi MoneyGram’ın Hindistan’daki fintech teknoloji piyasasına girmesinin ardından geldi. Ancak XRP fiyatı, duyurunun diğer piyasa faktörleriyle sinerji yakalaması nedeniyle InterMex haberlerine tepki verdi.

BitMEX’in XRP Vadelilerini Listelemeye Başlası

BitMEX borsası nihayet XRP’yi vadeli işlemlere dahil etti. Borsa, yeni bir kripto para fiyatlandırma mekanizmasına yol açan XRPUSD takasını (swap) başlattı.

Vadeli işlem sözleşmesi henüz yeni olsa da XRP’nin fiyatına olumlu etki yaptı. Varlığın fiyatına bahis (Short–Long) yapılabilecek olmasının yeni yatırımcıları cezbetmesi düşünülüyor.

Öte yandan Ripple’ın emanet kasasından çıkararak piyasaya sürdüğü XRP miktarında sınırlamaya gitmesinin etkisi Şubat ayında ortaya çıktı gibi duruyor. Tüm bu gelişmelerle XRP topluluğunun beklentileri bir hayli yükselmiş durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner