Yükleniyor...

Jed McCaleb Kimdir?

Jed McCaleb, Ripple şirketinin kurucusu ve CTO'sudur.

Jed McCaleb

Jed McCaleb, Ripple şirketinin kurucusu ve CTO’sudur. McCaleb ayrıca havacılık girişim şirketi Vast’ın kurucusu ve CEO’sudur.

Jed McCaleb Hayatı

Jed McCaleb Amerikalı bir programcı, girişimci ve hayırseverdir. Havacılık girişimi Vast’ın kurucusu, CEO’su ve Stellar’ın kurucu ortağı ve CTO’sudur. Stellar’ı kurmadan önce, 2013 yılına kadar Ripple şirketini kurdu ve CTO’su olarak görev yaptı. McCaleb’ın serveti Mart 2023 itibarıyla, Forbes’un Milyarderler Listesi’ne göre 2,4 milyar ABD doları değerindedir.

McCaleb, Arkansas, Fayetteville’de doğdu ve California Üniversitesi, Berkeley’de okudu. Sonunda okulu bıraktı ve New York’a taşındı.

2000 yılında McCaleb, MetaMachine Inc.’i kurdu ve eDonkey2000 uygulamasını yayınladı. Sam Yagan, kendisine 2001 yılında katıldı ve şirketin CEO’su olarak görev yaptı. McCaleb, şirketin CTO’su olarak görev yaptı ve uçtan uca eDonkey ağının yanı sıra Overnet ağı ve eDonkey2000 uygulamasını geliştirmeye devam etti. Zirvedeyken, ağ herhangi bir zamanda 4 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olacak şekilde büyüdü. Eylül 2006’da şirket RIAA ile bir anlaşmaya vardı ve şirketin ve üst düzey yöneticilerinin “eDonkey, eDonkey2000, Overnet ve diğer yazılım sürümlerinin dağıtımını derhal durdurması” ve şirketin RIAA’ya 30 milyon dolar ödemesi konusunda anlaştı.

Jed McCaleb 1

2007’de Magic: The Gathering kartları için bir ticaret sitesi oluşturmak amacıyla Mtgox.com alan adını satın aldı. Orijinal fikrinden hareket ettikten sonra McCaleb, 2010 yılının sonlarında siteyi, Bitcoin’den dolara alım satımları işleyebilecek bir bitcoin borsası olarak yeniden tasarladı. Web sitesi aylar içinde popülaritesini artırdı. McCaleb, şirketi Şubat 2011’de Mark Karpeles’e sattı ve 2014’teki çöküşüne kadar şirkette azınlık sahibi olarak kaldı.

2011 yılında McCaleb, Bitcoin’de kullanılan madencilik tekniğinden farklı olarak, Ripple protokolü olarak bilinen ağ üyeleri arasındaki mutabakatla işlemlerin doğrulandığı bir dijital para birimi geliştirmeye başladı. David Schwartz’ı işe aldı ve Arthur Britto’yu baş stratejist olarak eklemeden önce Jesse Powell’dan bir yatırım aldı. McCaleb, Chris Larsen’i Opencoin olarak bilinen yeni şirketin CEO’su olarak işe aldı. McCaleb Temmuz 2013’te şirketteki aktif görevinden ayrılmadan önce yatırımları güvence altına alırken Ripple protokolünü ve para birimini geliştirmeye devam etti.

2014 yılında, itibari para ve dijital para birimleri dahil olmak üzere sınır ötesi parasal işlemlere izin vermek için Stellar açık kaynak protokolünü geliştirmek üzere Joyce Kim ile birlikte kar amacı gütmeyen Stellar Development Foundation kuruluşunu kurdu. Organizasyon 31 Temmuz 2014’te çıkış yaptı ve teknoloji şirketi Stripe’den 3 milyon dolar kredi aldı. Kuruluş, ödeme ağını başlangıçta McCaleb’in daha önce geliştirdiği Ripple protokolüne dayandırdı, ancak 2015’te Stellar Consensus Protocol’ü benimsedi. McCaleb, Stellar’ın baş teknoloji sorumlusu olarak görev yapıyor.

Mayıs 2017’de McCaleb, Stellar ağında ticari bir girişim olan Lightyear.io’yu da başlattı. Lightyear, başlangıçta gelişmekte olan dünyaya yönelik küresel bir ödeme ve döviz değişimi haline gelen Stellar’ı kolaylaştırdı. Ekim 2017’de Lightyear, Stellar’ın lümen para birimini kullanarak Güney Pasifik’te blokzincir bankacılığı başlatmak için IBM ile ortaklık kurdu. Eylül 2018’de McCaleb, Lightyear ve Chain.com’un birleşmesi için müzakere ederek InterStellar adlı yeni birleştirilmiş varlığı yarattı.

New York Times, McCaleb’i 2018’de blokzincir devrimine öncülük eden ilk 10 kişiden biri olarak gösterdi.

2021’de McCaleb, havacılık şirketi Vast’ı kurdu. Vast’ın duyurulan görevi, yapay yerçekimi uzay istasyonları geliştirmek oldu. 2023 itibariyle McCaleb, Vast’ın CEO’su ve tek fon sağlayıcısıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner