Yükleniyor...

Kripto Tarihinin En Büyük 5 Dolandırıcılığı

Kripto dolandırıcılığı son yıllarda dijital varlıkların bilinirlik ve yatırımcı sayısındaki artışa paralel olarak artış göstermeye başladı.

kripto dolandırıcılığı

Kripto dolandırıcılığı son yıllarda dijital varlıkların bilinirlik ve yatırımcı sayısındaki artışa paralel olarak artış göstermeye başladı. Birçok kripto dolandırıcılığı projesi, kripto varlıklarının artan çekiciliğinden, “bir sonraki Bitcoin’i” keşfetme ihtimalinden ve kripto teknolojisinin temelleri ile ilgili genel bir halk eğitimi eksikliğinden yararlanır.

Kripto Ponzi Planı Nedir?

Bir kripto saadet zinciri söz konusu olduğunda, dolandırıcılar hayali kripto işletmeleri kurar ve yatırımcıları çeşitli hikayeler ve sözde istatistiklerle cezbeder. Kripto ile, kriptonun gerçekte nasıl çalıştığını derinden anlamayan veya dijital varlıkların yatırımdan cazip getiri elde etme potansiyeli karşısında gözleri kamaşmış bir kitleye gerçekçi olmayan karları pazarlamak biraz daha kolaydır.

Ponzi şemalarının tarihi ise 19. yüzyıla kadar uzanır. Ancak, 1920’lerin başlarında İtalyan bir dolandırıcı olan Charles Ponzi’nin yasadışı operasyonları, nihayet bu özel dolandırıcılık türüne ışık tutmuştur. Ponzi şemaları teknolojik gelişmelere paralel olarak gelişmiş olsa da, genellikle belirli noktalarla karakterize edilirler:

  • Piyasa koşullarından bağımsız olarak hızlı ve risksiz yatırım getirisi vaadi
  • Açıklanamayacak kadar karmaşık olduğu iddia edilen bu tür programların arkasındaki yatırım modelleri veya iş faaliyetleri.
  • İşletmenin ve yatırımlarının meşruiyetini ve varlığını kanıtlayabilecek belgelere erişimin engellenmesi
kripto dolandırıcılığı

En Büyük 5 Kripto Dolandırıcılığı

Kripto endüstrisini yatırım fırsatlarıyla dolu olsa da bu durum aynı zamanda kripto dolandırıcılığı olaylarının da devamını körüklemektedir. Dijital varlıkların fiyat oynaklığı ve temel teknolojilerinin doğasında bulunan karmaşıklıklar nedeniyle yatırımcılara belirsiz ve gerçekçi olmayan kripto yatırım çözümleri sunmak mümkündür. Dolayısıyla sektör, dolandırıcılık vakalarına daha da açık hale gelmektedir.

Biz de bu konudan yola çıkarak kripto tarihinin en büyük 5 dolandırıcılık vakasını sizler için derledik…

1. Onecoin

Onecoin, belki de kripto endüstrisinde tanık olunan en uzun süredir devam eden saadet zinciridir. Bulgar dolandırıcı Ruja Ignatova, namı diğer “Cryptoqueen” tarafından kurulan Onecoin, 2014-2019 yılları arasında yatırımcıları kendi rakamlarına çekmeyi başardı. Bu dönemde saadet zincirinin Onecoin’i “Bitcoin Katili” olarak pazarlayarak yatırımcıları 5.8 milyar dolar dolandırdığı söylendi.
Bu “iş girişiminin” altında, üyelere yeni yatırımcıları her eklediklerinde nakit ve Onecoin ile ödeme yapan çok düzeyli bir pazarlama planı vardı. Sorun kendi başına pazarlama stratejisi değil, Onecoin’in kendi blokzincirine sahip olmamasıydı. Bu nedenle, yatırımcılar Onecoin satın aldıklarında ellerinde, kabul edilen dijital varlık teknolojisi tarafından desteklenmeyen değersiz bir para tuttular.

Yatırımcıları Onecoin’e yatırım yapmamaları konusunda yıllarca uyardıktan sonra, ABD hükümeti sonunda şirketin operasyonlarını sertleştirdi ve liderlerine karşı suçlamalarda bulundu. Ancak tüm bu olaylar ortaya çıkana kadar Ignatova’nın kendisi de gözden kaybolmuştu.

2. Bitconnect

Bir başka büyük kripto saadet zinciri olan Bitconnect, 2016 yılında aylık yüzde 40 getiri vaat eden bir Bitcoin borç verme çözümü olarak başlatıldı. Operatörler, açıkça bir takma isim olan Satao Nakamoto adlı bir kişi tarafından yönetilen bilinmeyen geliştiricilerdi. Yatırımcılar, BCC belirteçlerini satın almak, bunları platformda kilitlemek ve ticaret botlarının ticaret yapmak için kilitli fonlarını kullanmasını beklemek zorunda kaldı.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin , ardından Mike Novogratz ve Charlie Lee, Bitconnect tarafından vaat edilen sürdürülemez yatırım getirilerini eleştiren ilk önemli kişilerdi. Planın Birleşik Krallık hükümetinin dikkatini çekmesi çok uzun sürmedi . Sonunda, ABD makamları Bitconect’i bir saadet zinciri ilan etti ve 2018’de faaliyetlerini durdurmasını talep etti. Ardından, BCC’nin fiyatı yüzde 90 oranında düştü ve yatırımcıların toplu olarak 3,5 milyar doların üzerinde kaybetmesine neden oldu.

kripto dolandırıcılığı

3. PlusToken

PlusToken, kripto dünyasında şimdiye kadar kaydedilen en son ve en büyük Ponzi şemalarından biridir. Dolandırıcılık, pazarlama kampanyasının çoğunu Çinli mesajlaşma uygulaması WeChat aracılığıyla, yatırımcıları aylık yüzde 10-30 yatırım getirisi elde etme olasılığıyla baştan çıkararak yürüttü. PlusToken, çoğunluğu Çin, Güney Kore ve Japonya’da bulunan 3 milyondan fazla yatırımcıyı kendine çekti. Projenin tüm iş modeli, kripto okuryazarlığı ve bir cüzdan hizmeti etrafında toplanmıştır. Sonunda dolandırıcılar, yatırımcıları projenin belirteci PlusToken’ı satın alarak kazançlarını artırmaya ikna etti.

Yatırımcıları fonlarından bir yıl boyunca soyarak geçirdikten sonra, PlusToken ekibi 2019’da programı kapattı ve 3 milyar doları aşan kripto para birimleriyle çıkış yaptı. Bu kılavuzda bahsedilen Ponzi planlarının çoğu gibi, yetkililer de planın baş aktörlerinden birkaçını tutuklamayı başardı. Daha sonraki Çin hükümeti, dolandırıcılıkla bağlantılı 4 milyar dolar değerinde kriptoya el koydu. Bununla birlikte, bilinmeyen kuruluşlar 2020’de çalınan fonların bir kısmını başarıyla geri çektiğinden, olaya karışan tüm kişilerin izlenmediği görülüyor.

4. GainBitcoin

2016 yılında GainBitcoin, 18 ay boyunca aylık yüzde 10 getiri sağlama vaadiyle Hindistan merkezli bir bulut madenciliği çözümü olarak ortaya çıktı. Kulağa ne kadar saçma gelse de, proje Hintli yatırımcılardan en az 300 milyon dolarlık yatırım çekti. 2017’de, ayrıntılı planı destekleyen ne fiziksel madencilik ekipmanı ne de herhangi bir madencilik operasyonu olmadığı ortaya çıktı.
Neyse ki, planın beyni Amit Bhardwaj 2018’de tutuklandı ve 8 binden fazla yatırımcıyı dolandırmakla suçlandı. Bununla birlikte, tüm göstergelerden, dava başarısız olmuş gibi görünüyor ve yatırımcıların kayıplarını telafi etmesi pek olası görünmüyor.

kripto dolandırıcılığı

5. Mining Max

GainBitcoin gibi Mining Max de yasa dışı operasyonlarının gerçek doğasını gizlemek için sözde bir bulut madenciliği girişimi kullandı. Platform, yatırımcılara yaygın kripto aldatmacasından yararlanmak için bir yol vaat etti. Mining Max, yüksek getiri sağlama potansiyeline sahip bir çoklu kripto madenciliği ekosistemine katılma fikrini ortaya attı. Bununla birlikte, diğer tüm kripto saadet zinciri planlarında olduğu gibi, iş modelinin çoğu, yeni yatırımları çekmeye yönelik yoğun pazarlama kampanyalarına dayanıyordu.

Toplamda Mining Max, 54 ülkede 18 binden fazla yatırımcıyı cezbetti. Toplanan 250 milyon doların sadece 70 milyon doları madencilik donanımı satın almak için harcandı. Paranın geri kalanı, Mining Max pazarlama kampanyasını ve ekip üyelerinin fahiş yaşam tarzlarını finanse etmek için kullanıldı. Bu dolandırıcılıkla bağlantılı birkaç şüpheli tutuklanıp suçlansa da şirketin başkanı, başkan yardımcısı ve diğer komplocular hala kayıp.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner