Yükleniyor...

Julian Assange kimdir? Kripto ile bağlantısı nedir?

Julian Assange, WikiLeaks'in kurucusu olan Avustralyalı gazeteci ve aktivisttir.

julian assange

Julian Assange, WikiLeaks’in kurucusu olan Avustralyalı gazeteci ve aktivisttir. 2010’da WikiLeaks’e yapılan bağışların engellenmeye çalışılmasının ardından alternatif olarak Bitcoin’i benimsemiş ve ekosistemin ilk zamanlarında önemli bir rol oynamıştır.

Assange, WikiLeaks aracılığıyla yaptığı sızıntılarla dünya çapında dikkat çeken bir figürdür. Finansal yaptırımlar karşısında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini kullanarak faaliyetlerini sürdürmeyi başarmıştır. Assange’ın kripto para dünyasındaki bu erken ve yenilikçi yaklaşımı, kripto para birimlerinin küresel finansal sistemdeki önemini vurgulayan önemli bir örnektir.

Julian Assange wikileaks kripto

En son gelişmelere göre, Julian Assange’nin ABD’ye iadesiyle ilgili olarak, İngiltere Yüksek Mahkemesi Assange’ın temyiz başvurusunu kabul etti. Bu kararla birlikte Assange, ABD’ye iade edilme tehlikesi olmaksızın temyiz sürecine devam edebilecek. Bu sebeplerle son zamanlarda Julian Assange hakkında aramalar arttı ve merak konusu oldu. Assange, ABD’de neredeyse tamamı 1917 tarihli Casusluk Yasası kapsamında olan 18 suçlamayla karşı karşıya bulunuyor. Bu suçlamalar, WikiLeaks aracılığıyla gizli diplomatik yazışmaları ve diğer belgeleri yasadışı şekilde yayımlamasıyla ilgili​.

Temyiz sürecinin başlamasıyla birlikte Assange, şu an tutulduğu Belmarsh hapishanesinden serbest bırakılma ihtimali üzerine ABD Adalet Bakanlığı ile bir anlaşma yapmayı düşünüyor. Avukatları, ABD’den adil yargılanma güvenceleri talep ediyor ve bu davanın insan hakları ve ifade özgürlüğü ile ilgili önemli sonuçlar doğurabileceğini belirtiyorlar

Julian Assange’ın Bitcoin ve kripto ile bağlantısı

Julian Assange’ın Bitcoin ve kripto para birimleriyle bağlantısı oldukça ilginçtir. WikiLeaks, faaliyetlerini finanse etmek için kripto para birimlerinden yararlanmıştır. Özellikle, geleneksel finansal sistemler WikiLeaks’e uygulanan yaptırımlar nedeniyle bağış kabul etmeyi reddettiğinde, Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleri alternatif bir finansman kaynağı haline geldi.

Bitcoin ve kripto bağlantısı:

  • Finansal yaptırımlar: 2010 yılında PayPal, Visa ve Mastercard gibi büyük ödeme işlemcileri WikiLeaks’e yapılan bağışları engelledi. Bu durum, WikiLeaks’in faaliyetlerini finanse etmesini zorlaştırdı.
  • Bitcoin kullanımı: Bu finansal engellemeler karşısında, Julian Assange ve ekibi Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Bitcoin, merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğundan, hükümetlerin ve finansal kuruluşların kontrolü dışında işlem yapılabilmesini sağladı.
  • Kripto para bağışları: WikiLeaks, 2010’dan itibaren Bitcoin bağışları kabul ederek önemli miktarda fon topladı. Bu durum, Bitcoin’in değerinin artmasına ve bilinirliğine katkıda bulundu.

Assange, Bitcoin’in erken benimseyenlerinden biri oldu ve kripto paraların potansiyelini ve önemini erkenden kavradı. 2017 yılında Assange, WikiLeaks’in Bitcoin sayesinde büyük miktarda para kazandığını belirterek, destekçilerine teşekkür etti.

Julian Assange hakkında bilgiler

Julian Assange, 3 Temmuz 1971’de Avustralya’nın Townsville kentinde doğdu. Assange, gazeteci, bilgisayar programcısı ve aktivist olarak tanınmaktadır. En çok WikiLeaks’in kurucusu olarak bilinir. WikiLeaks, hükümetlerin ve büyük şirketlerin gizli belgelerini sızdırarak şeffaflığı artırmayı amaçlayan bir organizasyondur. Tam da bu amaçlar sebebiyle birçok dava görmüş ve yasal problemler yaşamıştır.

WikiLeaks ve Julian Assange

Julian Assange, 2006 yılında WikiLeaks’i kurarak dünya çapında tanındı. WikiLeaks, Irak Savaşı’ndan Afganistan Savaşı’na, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gizli diplomatik yazışmalarına kadar birçok önemli belgeyi sızdırdı. Bu belgeler, hükümetlerin ve büyük kurumların iç işleyişlerini gözler önüne serdi ve büyük tartışmalara neden oldu. Assange’ın bu eylemleri, bazı kesimler tarafından kahramanca bulunurken, diğerleri tarafından yasadışı ve tehlikeli olarak değerlendirildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner