Yükleniyor...

Kaybolan Kripto Paralar Nasıl Kurtarılır?

Bitcoin'lerinizi mi kaybettiniz?

Bitcoin Madencilik Hash Rate Rekorunu Kirdi

Bitcoin’lerinizi mi kaybettiniz? Bitcoin’lerinizin sonsuza kadar kaybolduğunu düşünüyorsanız, kayıp kripto paraları kurtarmanız için yöntemler…

Bitcoin’lere erişimin kaybedilmesinde iki sebep vardır.

1.Kontrol edilmeyen bir adrese göndermek.

2. Cüzdanın özel anahtarlarını kaybetmek.

Blockchain analitik şirketi Glassnode’un bir analizine göre, 10 yıldan fazla hareket ettirilmeyen BTC’ler, Bitcoin’in toplam arzının yüzde 10’una denk geliyor ve kaybolmuş kabul ediliyor. Bitcoin blok zincirinin piyasaya sürülmesinden kısa bir zaman sonra ortaya çıkan Satoshi Nakamoto’nun bir milyon BTC’si de kayıp olarak değerlendirilmektedir.

Buna ek olarak özel anahtarların kaybolması ve cüzdanlara erişimin kaybedilmesi sebebi ile kayıplar bulunmaktadır. Örnek olarak James Howells’ın bir çöplükte yarım milyar değerinde Bitcoin kaybetmesi örnek gösterilebilir. Gerçekleşen kayıplar, Bitcoin arzını düşürmektedir. Kısa vadede fiyatları etkilemez, ancak uzun vadede piyasada muhtemelen beklenenden daha az sayıda coin bulunduğu ortaya çıkacaktır.

Kayıp kripto para birimi nasıl kurtarılacağı sorusuna öncelikle verilecek yanıt, Bitcoin saklamanın nasıl çalıştığını ve coin’lerin kendi kendine kaybolmayacağını anlamalısınız.

Bitcoin’ler cüzdanda değil blok zincirde saklanmalıdır. Cüzdan blok zincire bir erişim noktasıdır. Ancak paralar cüzdandan çıkarılamaz. Blockchain coinleri içeren bir dolap dizisiyse, cüzdan bir anahtardır ve kurtarma kelimeleri bu anahtarın bir şifresidir gibi düşünülebilir. Coin’leri başka bir adrese taşımak için hem özel anahtara hem de şifreye ihtiyaç vardır. Paralar dolapta iken şifre kaybedilse de özel anahtar hala mevcutsa, şifre ile yeni anahtar alınabilir ve coin’lere ulaşılabilir çünkü paralar şifrede değil, dolaptatır. Bir başkasının şifrenizi ele geçirmesi ancak özel anahtarı bilmemesi, coin’lere erişemeyeceğini anlamına gelebilir.

Kayıp kripto paraların birinci nedeni, kontrol edilmeyen bir adrese gönderilmesidir. Bitcoin’ler, yalnızca geçerli adreslere gönderilebilir, eğer yazılan adres bir yazım hatası ile geçersizse işlem gerçekleştirilmez. Ancak dolandırıcılar tarafından kontrol edilen bir adres ise, Bitcoin’lerin gitmesi muhtemeldir. Ya da Bitcoin Cash gibi çatallı bir Bitcoin blok zincirine yanlışlıkla Bitcoin gönderilmesi ile alıcı adres kontrol edilmezse coin’ler kaybolmaktadır. Kısacası kontrol edilmeyen adresler sonucunda paralar sonsuza kadar gider. Gönderilen adres en az iki kez kontrol edilmelidir.

Kayıp kripto paraların ikinci nedeni, Bitcoin cüzdanını kaybetmektir. Bir Bitcoin düğümü çalıştırılıyorsa, Bitcoin blok zinciri kopyası senkronize olmamış olabilir. Böyle bir durumda, ağın geri kalanı ile senkronize olması ve en son bloğu indirmesi beklenmelidir. Cüzdanda Coin’lerin görülmemesinin bir sebebi budur. Diğer bir sebep ise, verilerin yanlışlıkla silinmesidir. wallet.dat dosyası sildiyse, öncelikle geri dönüşüm kutusunda veya çöp kutusu klasöründe aranmalıdır. Linux’ta bu dosya genellikle ‘.bitcoin/wallets’ dizini altında bulunabilir. Bitcoin dizini gizli olduğu için dosya tarayıcısı gizli dosyaları göstermelidir. 

Kayıp Kriptoyu Kurtarmak İçin En İyi Uygulamalar

Kayıp kripto paraları kurtarmak ve ilk başta kaybetmemek için;

  • Kurtarma kelimelerinin birkaç kopyası güvenli bir yerde saklanmalıdır.
  • Coin’lerin gönderildiği adres her zaman iki kez kontrol edilmelidir.
  • Alfanümerik adresin tamamı asla elle yazılmamalı QR kodlarını kullanılmalı ve yine iki kez kontrol edilmelidir.
  • Bilinen ve güvenilen adrese gönderildiğinden emin olunmalıdır. Tüm paralar tek bir cüzdanda tutulmamalı ve donanım cüzdanı güvenli bir yerde saklanmalıdır.
  • Coin’ler kaybedilmişse işlem kimliği iki kez kontrol edilmelidir. Kurtarma hizmeti dolandırıcılığına kanılmamalı, kurtarma kelimeleri yoksa yardım mümkün değildir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner